• 23 lutego 2024 05:36

Gmina Moszczenica

paź 8, 2021

Gmina Moszczenica jest gminą wiejską, położoną we wschodniej części województwa małopolskiego, w północnej części powiatu gorlickiego. Jej obszar, to 37,6 km2, na którym zamieszkuje ponad 5130 mieszkańców w dwóch sołectwach: Moszczenica i Staszkówka. Gmina Moszczenica znajduje się na geograficznym obszarze Pogórza Ciężkowickiego (pogranicza z Beskidem Niskim) wchodzącego w skład Pogórza Karpackiego. Z najwyższego wzgórza wsi Staszkówka (437m n.p.m.) roztacza się malowniczy widok na sąsiednie Pogórza, a także Beskid Niski, Beskid Sądecki oraz przy dobrej pogodzie w dali można dostrzec szczyty Tatr.  Górzyste ukształtowanie terenu, lasy o mieszanym drzewostanie z liczną zwierzyną i ptactwem oraz czyste powietrze stanowią zachętę dla turystów do odwiedzenia gminy Moszczenica. Z tego tez powodu dodatkowym atutem jest także zdrowa ekologiczna żywność pochodząca
z terenów gminy jak i możliwość spędzenia czasu z dala od miejskiego hałasu w jednym z gospodarstw agroturystycznych bądź ustronnych domkach letniskowych. Oprócz ww. nie brak gminie Moszczenica walorów historycznych. Stanowią je zabytki architektoniczne: kaplice, kościoły, pomniki i co ważne cmentarze wojskowe – warto zaznaczyć, iż na terenie Moszczenicy podczas I wojny światowej miały miejsce ciężkie walki tzw. “operacji gorlickiej”. Pozostałością są cztery cmentarze wojskowe w Staszkówce i jeden w Moszczenicy o ciekawej architekturze powstałe w okresie międzywojennym, na których spoczywają żołnierze różnych narodowości obydwu stron walczących – armii rosyjskiej, austro – węgierskiej i niemieckiej.

Do cennych zabytków należy drewniana kaplica uwięzienia Pana Jezusa, barokowy obraz Matki Bolesnej i Chrystusa nieznanego autora z XVII wieku, polichromowana rzeźba Chrystusa u Słupa z drugiej połowy XVII wieku czy też barokowa ambona z rozpościerającym się nad nią baldachimem, którego zwieńczenie stanowi postać anioła.
Na cmentarzu gminnym w Moszczenicy stoi unikalna drewniana kaplica z połowy XVII wieku. W jej wnętrzu znajduje się barokowa polichromia ze scenami Męki Pańskiej oraz rzeźba Jezusa z XVII wieku. Nieopodal cmentarza na uwagę zasługuje spichlerz plebański z połowy XIX wieku. W Staszkówce wartą zobaczenia jest kamienna figura św. Wojciecha, ustawiona w miejscu gdzie 1000 lat temu chrzcił i nauczał misjonarz Prus i patron Polski, a obok niej studzienka z cudowną wodą leczącą podobno wiele chorób. Osoby aktywne fizycznie mogą sięgnąć po łatwo dostępną infrastrukturę sportową gminy – orliki, stadiony, sale gimnastyczne czy siłownie terenowe, ścieżki rowerowe
i spacerowe.


Kompleksy sportowe sprzyjają rozwijaniu różnych dyscyplin sportowych, zachęcają do aktywnego, zdrowego trybu życia, są miejscem, gdzie wiele osób może przyjemnie spędzić swój wolny czas. Przedziwna, unikalna pagórkowata rzeźba terenu i dziewicza przyroda dają możliwość pełnego doświadczenia bogactwa natury, którą można uzupełnić o ciekawą tradycję kulinarną opartą na lokalnych produktach. Zwiedzanie Gminy Moszczenica ułatwi dobra sieć lokalnych dróg, punkty gastronomiczne, gdzie można smacznie zjeść, liczne darmowe HotSpoty oraz mili i przyjaźni mieszkańcy.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:
Miejsce: Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy
Kontakt telefoniczny: tel. 18 354 12 40 osoba do kontaktu: Pani Katarzyna Konarska
E-mail: gops@gopsmoszczenica.eu
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek – Piątek: 7:30 – 15:30

Strona internetowa: http://moszczenica.naszops.pl/Skip to content