• 22 lipca 2024 16:04

Gmina KIETRZ

cze 10, 2024

Kietrz – miasto w województwie opolskim, leży w południowej części Płaskowyżu Głubczyckiego nad rzeką Troją, niedaleko malowniczych Gór Opawskich, na historycznym szlaku komunikacyjnym między Śląskiem a Czechami.

Na terenie gminy istnieją dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich to Góra Gipsowa, należy do najcenniejszych ścisłych rezerwatów roślin ciepłolubnych, utworzony w 1957 roku i obejmujący 1,02 ha. Drugi częściowy rezerwat leśny Rozumice został utworzony w 2000 roku dla ochrony lasu liściastego z udziałem chronionych i rzadkich gatunków roślin.

W 2007 roku gmina Kietrz znalazła się na II miejscu (97 na 100 możliwych do zdobycia punktów) wśród najlepiej przygotowanych gmin woj. opolskiego do obsługi inwestorów, o czym świadczy certyfikat „GMINA ATRAKCYJNA DLA INWESTORA”. W roku 2021  w kategorii „Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców” Gmina Kietrz zajęła szóste miejsce w Polsce w rankingu pn.: “Gmina dobra do życia”.

Z ciekawostek: Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, jest absolwentką Zespołu Szkół w Kietrzu.

Szukający odpoczynku w Gminie Kietrz będą mieli sposobność skorzystać z nowoczesnych miejsc sportowych i rekreacyjnych: min: Orlik, Kryta Pływalnia – Hydrosfera, Park Czterech Żywiołów, ogólnodostępne place zabaw oraz wyremontowany Rynek  z zabytkowymi figurami. Wśród ofert Centrum Kultury i Sportu „Tkalnia”  oraz lokalnych stowarzyszeń kulturalnych każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: https://kietrz.pl/

Informacja o Ogólnopolskiej Karcie Seniora:

Ogólnopolska Kartę Seniora można uzyskać w siedzibie

Urzędu Miejskiego w Kietrzu,

 ul. 3 Maja 1, 48-130 Kietrz

w Referacie Oświaty i Kultury

od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia urzędu

tel. kontaktowy: 77 4854356 wew. 14

email: oswiata@kietrz.pl