Myślenice

Zapraszamy do Myślenic – miejsca pełnego magii i uroczych zakątków. Nasze miasto od lat przyciąga turystów pieszych i rowerowych amatorów spędzania czasu w sposób aktywny oraz tych, którzy pragną napawać się ciszą i spokojem okolicznych lasów. Gmina Myślenice stanowi połączenie tradycji i nowoczesności, łączy w sobie codzienne wartości z tym, co w turystyce i przedsiębiorczości najważniejsze. Nasi przedsiębiorcy mogą liczyć na stały wzrost aktywności gospodarczej i możliwość rozwoju własnych aspiracji inwestycyjnych. Od lat konsekwentnie stawiamy na przyszłość, dlatego Myślenice do najatrakcyjniejsze miejsce zarówno do zamieszkania i wypoczynku jak i do inwestowania.

Gmina Myślenice znajduje się w  południowej części województwa małopolskiego, w odległości 30 km od Krakowa. Powierzchnia Gminy to 153,7 km2, z czego 30,1 km2 zajmują same Myślenice. Naszym niewątpliwym atutem jest piękne położenie: w otoczeniu wzniesień Pogórza Wielickiego opadających łagodnie ku dolinie rzeki Raby. Od południa kotlinę zamyka pasmo Beskidu Makowskiego. Myślenice otoczone są wzniesieniami Dalinu, Chełmu i Uklejny. W skład Gminy oprócz samego miasta wchodzi 17 sołectw: Bęczarka, Borzęta, Bulina, Bysina, Chełm, Droginia, Głogoczów, Jasienica, Jawornik, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba, Trzemeśnia, Zasań, Zawada.

Rozbudowana sieć dróg międzynarodowych, krajowych i wojewódzkich zapewnia pasażerom wygodny i bezpośredni dojazd do Krakowa, Zakopanego czy też miast aglomeracji śląskiej.

Myślenice są dobrze znane jako „Strefa Czasu Wolnego”. Tutaj w latach 20 XX wieku powstało Zarabie – rekreacyjna dzielnica miasta. Jest ono dzisiaj wymarzonym miejscem odpoczynku dla wszystkich, bez względu na wiek. Nieskażone powietrze, góry, lasy, czyste wody Raby oraz doskonała infrastruktura turystyczna stwarzają liczne możliwości spędzania wolnego czasu. U nas każdy odpocznie w swój ulubiony sposób!

Dla rodzin z dziećmi świetnie sprawdzi się ścieżka rowerowo-biegowa, o długości 2,6 km, która ciągnie się wzdłuż rzeki Raby. W połowie drogi można zatrzymać się przy Dolnym Jazie,  gdzie chętnie wypoczywają zarówno mieszkańcy jak i turyści.  Po drodze oddech złapiemy w Parku Miejskim z placem zabaw dla dzieci, stołami do gry w szachy i ping ponga oraz alejkami dla spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy. Świetnym miejscem na piknik rodzinny jest Plaża trawiasta na Zarabiu, w pobliżu której znajduje się kąpielisko Górny Jaz. W okolicy kąpieliska i plaży znajdują się place zabaw dla dzieci, zewnętrzna siłownia, korty tenisowe, odkryty basen  oraz boiska do siatkówki i pole do mini golfa.  

Gmina Myślenice stanowi prawdziwy raj dla wszystkich fanów aktywnego wypoczynku. U nas każdy znajdzie coś dla siebie! Dla miłośników mocniejszych wrażeń, proponujemy wyjazd rowerem na Górę Chełm. Zwolennicy jazdy na rowerze, będą zachwyceni trasami o różnej skali trudności, których na Zarabiu i Chełmie jest wiele. Tam swój początek mają popularne trasy rowerowe oraz spacerowe.

Z Chełmu roztacza się przepiękna panorama na Myślenice i okoliczne wzniesienia. Szczyt góry to doskonały punkt wypadowy w głąb Beskidu. Amatorzy górskich wędrówek znajdą tutaj ponad 30 km pieszych szlaków turystyczno – krajobrazowych. Jednoosobowa kolej krzesełkowana górę Chełm w Myślenicach o długości 2006 m jest jedną z najdłuższych tego typu kolei w Polsce. Prowadzi ona z wypoczynkowej dzielnicy miasta-Zarabia, poprzez rezerwat Bluszcz na sam szczyt góry Chełm (632 m n.p.m.).Ważnym udogodnieniem dla rodzin z dziećmi są poszerzone krzesełka, dzięki czemu przejazd osoby dorosłej z dzieckiem do lat 7 jest wygodny i bezpieczny. Kolej przystosowana jest również do wywozu rowerów.

Atrakcją góry Chełm jest także wieża widokowa, z której podziwiać możemy panoramę Beskidu Wyspowego, Gorców, a przy sprzyjających warunkach można nawet dostrzec Kraków, czy odległe o około 70 km szczyty Tatr i Babiej Góry. Zimą Chełm  staje się mekką narciarzy. Stacja Narciarska Myślenice została zaprojektowana tak, aby spełnić wszelkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników białego szaleństwa, bowiem do dyspozycji  oddano dwa stoki narciarskie o długości odpowiednio: 835 i 1100 metrów wraz z 4- osobową kolejką krzesełkową, a także stok dla początkujących narciarzy z wyciągiem talerzykowym. Ponadto w kompleksie góry Chełm znajduje się serwis narciarski, szkółka narciarska oraz karczma regionalna. Dzięki oświetleniu, ratrakowaniu i sztucznym naśnieżaniu, ze stoków można korzystać do późnego wieczora, niezależnie od kaprysów pogody.

Dzięki doskonałej i zróżnicowanej infrastrukturze w Myślenicach można spędzać wolny czas na wiele sposobów. Począwszy od dwóch ogólnodostępnych siłowni na wolnym powietrzu, kortów tenisowych, po boiska do siatkówki plażowej, koszykówki oraz skate park. Myślenice znane są z wielu nietypowych możliwości aktywnego wypoczynku, jedną z nich jest gra w „bule” czyli prowansalską grę Petanque. Od kilku lat w mieście aktywnie działa Myślenicki Klub Petanque, którego gracze trenują swoje umiejętności na profesjonalnych kulodromach znajdujących się na Zarabiu.

Gmina cały czas dąży do poprawy infrastruktury dla rowerzystów – już w niedalekiej przyszłości amatorzy jazdy na dwóch kółkach będą mogli korzystać z wielokilometrowych tras okalających Jezioro Dobczyckie.

Z myślą o sportowcach w Myślenicach otwarto Centrum Sportu i Rekreacji w skład którego wchodzą: hala widowiskowo – sportowa wraz z zapleczem fitness i SPA, stadion sportowy, boisko treningowe i pełnowymiarowe, oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią, sala do sportów walki oraz zamknięta strzelnica sportowa. Po wyczerpującym dniu można odpocząć w centrum odnowy biologicznej hali. Do dyspozycji gości oddano: sauny suchą i mokrą, jacuzzi, solarium, sale fitness, siłownię oraz gabinet masażu. W 2014 roku w pobliżu Centrum Sportu i Rekreacji otworzono bazę treningową klubu Wisła Kraków. Drużyna wielokrotnych piłkarskich mistrzów Polski może trenować tutaj w komfortowych warunkach, bowiem w skład ośrodka wchodzą m.in.: trzy oświetlone boiska piłkarskie, w tym jedno z podgrzewaną murawą, budynek z szatniami, siłownią oraz salą do odnowy biologicznej.

Ogólnopolską Kartę Seniora w Gminie Myślenice można wyrobić w:

Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Rynek 27, Myślenice,
Godziny przyjmowania: Poniedziałek – Czwartek 8:00 – 18:00
Piątek 7:00 – 15:00

Centrum Usług Społecznych, Myślenice, ul. Słowackiego 82
Godziny przyjmowania: Poniedziałek – Piątek 7:00 – 15:00

Kontakt: 12 312 70 97, cal@cusmyslenice.pl

Strona internetowa Miasta i Gminy Myślenice: www.myslenice.pl