• 25 stycznia 2022

Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!

Celem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!” jest zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej sytuacji Seniorów, w dobie panującej epidemii koronawirusa, a przede wszystkim wsparcie odizolowanych od świata seniorów w naszym kraju, poprzez pomoc, rzetelną informację, edukację i aktywizację.

Kampania „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”, realizowana od połowy marca 2020 r., obejmuje następujące działania:

1. Aktywizacyjno-Edukacyjne Pakiety Wsparcia
W związku z faktem, iż tylko do 25% seniorów jesteśmy w stanie dotrzeć kanałami on-line, a izolacja społeczna i odcięcie od świata jest olbrzymim zagrożeniem dla życia i zdrowia seniorów postanowiliśmy wysyłać do seniorów pocztą Pakiety Wsparcia. Do tej pory dostarczyliśmy ponad 40 000 Pakietów Wsparcia do seniorów indywidualnych oraz do ponad 200 instytucji – urzędów gmin, klubów seniora, GOK, OPS, DPS MOPR, ZOL, KGW w wielu miastach i województwach. Dotarliśmy do ponad 150 miast,  w tym również poza granicami Polski m.in. Wilno, Grodno, Soleczniki, Kiejdany Lwów, Żytomierz, Odessa, Winnica, Piatigorsk, Wiedeń, Londyn, Glasgow, Edynburg, Chicago, Nowy Jork, Toronto, Hamilton.  Wszędzie tam dostarczyliśmy nasze edukacyjno-aktywizacyjne Pakiety Wsparcia. W skład Pakietu Wsparcia wchodzą m.in. magazyn Głos Seniora, maseczka, książka Mistrza Sobiesława Zasady i suplementy diety od naszego partnera – Adamed.

Jeżeli chcesz dostać Pakiet Wsparcia dla Seniora, napisz do nas na: kontakt@manko.pl lub zadzwoń (12) 429 37 28

2. Wydawanie specjalnych edycji Magazynu Głos Seniora

W tym roku wydaliśmy 5 numerów Magazynu Głos Seniora. Każdy z nich w dużej części poświęcony był tematyce dot. aktualnej sytuacji, ale także wsparcia poprzez aktywizację, edukację, integrację, konkursy, dobre praktyki, porady ekspertów. W czasie kampanii rozdystrybuowano 125 000 specjalnych Głosów Seniora wspierających seniorów w czasie pandemii  (5 wydań x 25 000 wersji papierowej, kolejne 25 000 wersję elektroniczną w mailingu).
Link do Magazynu w wersji elektronicznej: https://glosseniora.pl/glos-seniora-online/

3. Głos Seniora TV – ZAPRASZAMY DO NASZEJ TELEWIZJI INTERNETOWEJ
Projekt polega na produkcji, promocji i emisji specjalnych materiałów filmowych dedykowanych seniorom. Są to porady i wywiady ze specjalistami, ekspertami i naszymi ambasadorami, a także programy rozrywkowe (m.in. porady geriatry, kardiologa, psychologa czy Rzecznika Praw Pacjenta). Tylko w tym roku wyprodukowaliśmy ponad 60 pro-seniorskich programów (edukacyjno-aktywizacyjno-poradniczych), które przez nasze media społecznościowe dotarły już do ponad 500 tys. seniorów.
Cały kanał pod linkiem: https://www.youtube.com/user/GlosSenioraTV/videos

ZOBACZ spot promocyjny – kampania społeczna „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”

4. Szyjemy wspólnie z seniorami maseczki dla potrzebujących
Wysyłamy seniorom materiały, zachęcając do szycia maseczek. Następnie dystrybuujemy je do potrzebujących seniorów, szpitali, Domów Pomocy Społecznej i gmin (ponad 30 000 maseczek).

5. Akcja Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać oraz Stop Korona-Oszustwom.
W trosce o bezpieczeństwo seniorów prowadzimy akcję pt. „Stop Korona-Oszustwom” w ramach trwającej kampanii „Stop manipulacji – nie daj się oszukać!”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych. W ten sposób przestrzegamy Seniorów przed manipulatorami i informujemy, jak nie dać się oszukać.

6. Zwierzak lekiem na samotność – promocja adopcji zwierząt
https://glosseniora.pl/zwierzak-lekiem-na-samotnosc/
Ideą akcji jest promocja adopcji nad zwierzakiem, która to dla osób samotnych czy starszych stanowi fenomenalne rozwiązanie, szczególnie w dobie epidemii koronawirusa, kiedy seniorzy są całkowicie odizolowani. Współpracując z KTOZ Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, co tydzień publikujemy w naszych mediach społecznościowych informacje o możliwości adopcji psów i kotów z lokalnego schroniska. W ten sposób, kilka zwierząt znalazło nowy dom:
https://www.facebook.com/GlosSeniora/posts/1820922021380777
https://www.facebook.com/GlosSeniora/posts/1803027099836936

7. Kupuj tylko Polskie produkty – wsparcie polskiej gospodarki
Poza działaniem wspierającym seniorów chcemy ich zaangażować we wsparcie polskiej gospodarki. Promujemy wśród seniorów i ich rodzin patriotyzm gospodarczy i kupowanie polskich produktów – wyprodukowanych w Polsce i jeśli to możliwe – sprzedawanych w polskich sklepach, a także korzystanie z polskich usług.

8. Zakupy i telefon dla Seniora – promocja pomocy sąsiedzkiej
Akcja zakłada promowanie pomocy sąsiedzkiej i międzypokoleniowej. My i nasze media partnerskie promują akcję „Zrób zakupy dla seniora”, zachęcając do wydruku naszego plakatu, wpisaniu swojego numeru telefonu i zadeklarowania gotowości do pomocy seniorom (np. zrobienie zakupów, w tym leków, wyprowadzenie psa, porozmawianie przez telefon) w dobie pandemii.

PROMOWANE APELE I POSTULATY

Dbając o zdrowie zarówno fizyczne i psychiczne osób starszych prowadzimy działania i zachęcamy do wsparcia naszych postulatów:

1) AKTYWNOŚCIĄ POKONAMY WIRUSA
W ramach kampanii Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę apelujemy do mediów i do samorządów: racjonalizujmy przekaz, nie straszmy seniorów i aktywizujmy, odrywając od tematyki wirusa. Nie bójmy się wychodzenia z domu i (z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych)  poprzez aktywność zadbajmy o naszą odporność i kondycję psychiczną oraz fizyczną.

2) STOP KORONA-OSZUSTWOM
W trosce o bezpieczeństwo seniorów prowadzimy akcję pt. „Stop Korona-Oszustwom” w ramach trwającej kampanii „Stop manipulacji – nie daj się oszukać!”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami w trakcie pandemii wśród osób starszych. W ten sposób przestrzegamy Seniorów przed manipulatorami i informujemy, jak nie dać się oszukać. https://www.facebook.com/StopManipulacjiNieDajSieOszukac

3) PRZEKAŻ NAM WÓZEK INWALIDZKI
W ramach kampanii Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę, organizujemy ogólnopolską akcję pt. „Przekaż nam wózek inwalidzki”. Na strychach czy w garażach bardzo często zalegają zapomniane, zbędne wózki inwalidzkie, chodziki czy kule. Prosimy o przekazanie ich nam, a my w ramach kampanii Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę oddamy je w potrzebujące ręce. Jeden z wózków trafił do prof. Wojciecha Narębskiego – żołnierza II korpusu gen. Władysława Andersa, jednym z ostatnich żyjących uczestników walk o Monte Cassino.

4) POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA SENIORA
Promujemy pomoc sąsiedzką dla potrzebujących seniorów i apelujemy do wszystkich osób, aby włączyły się w akcję wsparcia sąsiada-seniora. Chcąc dołączyć do akcji należy wydrukować gotowy plakat znajdujący się na naszej stronie internetowej (https://glosseniora.pl/solidarni-z-seniorami/), wpisać numer kontaktowy i zawiesić na klatce schodowej lub włożyć do skrzynki osoby samotnej, poczekać na zgłoszenie potrzebującego seniora, a następnie pomóc takiej osobie ze zrobieniem zakupów, wyprowadzeniem psa czy rozmową przez telefon.

Audycja w Radio Kraków – 14.04.2020 r.
https://www.radiokrakow.pl/audycje/czuje-sie-mlodo-50326/lukasz-salwarowski-badzmy-solidarni-z-seniorami-podczas-epidemii-koronawirusa/
TVP3 Kraków – Solidarni z Seniorami
https://krakow.tvp.pl/47674906/paczki-dla-seniorow
Audycja w Radio Kraków – 16.05.2020 r.
https://www.radiokrakow.pl/audycje/czuje-sie-mlodo-50326/lukasz-salwarowski/
Warszawski dzień na antenie TVP3 Warszawa – 25.11.2020 r.
https://warszawa.tvp.pl/33852168/warszawski-dzien

Skip to content