• 23 czerwca 2024 14:07

Miasto MIŃSK MAZOWIECKI

lis 6, 2023

CHARAKTERYSTYKA MIASTA

Mińsk Mazowiecki to miasto z ponad sześćsetletnią historią zachowaną w zabytkach, książkach i legendach. Jako siedziba powiatu stanowi lokalne centrum administracyjne, a także gospodarcze i kulturalne dla 13 gmin i  blisko 150 tys. mieszkańców. W samym mieście zamieszkuje 40 tys. osób.  

Spośród licznych walorów miasta na uwagę zasługują: atrakcyjne położenie przy głównych krajowych i międzynarodowych szlakach komunikacyjnych, bliskość Warszawy oraz bogata oferta imprez kulturalnych.  Od zachodniej strony miasta przebiega obwodnica dla ruchu tranzytowego, a od strony północnej obwodnica, stanowiąca część autostrady A2 wschód-zachód.  Komunikację kolejową ułatwia parking w systemie „Parkuj i Jedź” oraz dwie stacje kolejowe. 

Mińsk Mazowiecki dba o klimat i wciąż poszukuje nowych rozwiązań, by stać się prawdziwym zielonym miastem. Z okazji 600-lecia posadziliśmy wraz z mieszkańcami blisko 600 drzew. Mamy bezpłatną komunikację miejską (wkrótce z elektrycznymi autobusami), nowe ścieżki rowerowe i liczne zielone skwery zachęcające do spacerów. Miejskie szkoły wykorzystują panele fotowoltaiczne, a mieszkańcy piją wodę z kranu, co regularnie promuje miński PWiK. 

Miasto oferuje też nietuzinkowe wydarzenia kulturalne. Zapraszamy na Festiwale Himilsbacha, Skrzyneckiego, Andriollego, M4M czy Galę Alei Gwiazd Literatury. Od wielu lat organizujemy też ogólnopolskie biegi uliczne Mazowiecka Piętnastka, a już niebawem otworzymy Centrum Sportów Miejskich z jednym z największych skateparków w Polsce. 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyznało naszemu miastu nagrodę „Plaque of Honour”. Rada Europy doceniła nasze działania wzmacniające wartości europejskie: solidarność, równość, tolerancję i współpracę w rożnych obszarach aktywności obywatelskiej. Mińsk Mazowiecki jest łącznie laureatem trzech wyróżnień w ramach Nagrody Europy. 

Energiczni i uśmiechnięci ludzie, bogate życie kulturalne, aktywna młodzież i prężnie działające środowiska senioralne. 

Taki jest Mińsk Mazowiecki!  Poznaj nas!  

Zapraszamy! 

W Mińsku Mazowieckim warto zobaczyć:

Pałac Dernałowiczów wraz z zespołem parkowym – zabytkowy zespół pałacowy z chronionymi elementami z XVII, XIX i XX. Od 1867 wokół pałacu rozwijany był park. Cały zespół parkowo-pałacowy znajduje się na północ od Starego Rynku i Placu Kilińskiego przy ul. Warszawskiej.

Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – w miejscu XV-wiecznego budynku kościół zbudowany w XVI wieku, zniszczony i odbudowany w XVII, przebudowany w latach 1908–1912. Po przebudowach obecnie w stylu neobarokowym. Znajduje się na północnej pierzei pierwotnego (średniowiecznego) rynku (Plac Stary Rynek). Po przebudowie kościół jest neobarokowy.

W kościele znajduje się obraz “Panna Maria Dziewica ulatująca z aniołkami” namalowany przez Czesława Moniuszkę (syna Stanisława), zwany obrazem Matki Bożej Hallerowskiej po mszy dziękczynnej za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Klasycystyczny budynek dawnego starostwa z XIX wieku, projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego. Znajduje się przy Placu Kilińskiego.

Budynek szkoły z XIX wieku przy ul. Warszawskiej – obecnie siedziba ZNP

Empirowy zajazd pocztowy z XIX wieku przy ul. Warszawskiej, nadal pełniący swoją pierwotną funkcję

Willa Rodziny Łubieńskich –  budynek wzorowany na klasycystycznych dworach i pałacach, otoczony ogrodem z fontanną. Do ogrodu wiedzie brama będąca pozostałością po nieistniejącej już cerkwi, rozebranej w 1936 r. W pałacu mieści się siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej

Willa dr. Jana Huberta z początku XX wieku – jedna z dwóch siedzib Muzeum Ziemi Mińskiej poświęcona 7. Pułkowi Ułanów Lubelskich przy ulicy K. Sosnkowskiego

Dom i oficyna z 1922 r. przy ul. Pięknej, aktualnie siedziba Wojskowego Centrum Rekrutacji

Cmentarz żydowski między ulicami Dąbrówki i 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”

Skwer 600-lecia z rzeźbą Anny Mińskiej – u zbiegu ulic Warszawskie i Parkowej. Skwer powstaje zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców konsultowanymi w ramach projektu Human Smart City

Strona internetowa: https://www.minsk-maz.pl

Ogólnopolska Karta Seniora

Stosowny wniosek można pobrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej: 05-300 Mińsk Mazowiecki, ul. Kościuszki 25A, tel. (25) 758 22 24.

Godziny otwarcia MOPS:

poniedziałek, wtorek: 8:00 – 16:00

środa: 8:00 – 17:00

czwartek: 08:00 – 16:000

piątek: 08:00 – 15:00