• 27 lutego 2024 19:15

Powierzchnia i położenie:

Gmina Libiąż położona jest w zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie chrzanowskim na wzgórzach Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w połowie drogi pomiędzy Krakowem, a Katowicami, w bliskim sąsiedztwie Oświęcimia. Przez teren miasta przebiegają szlaki komunikacyjne: z północy na południe droga Oświęcim – Chrzanów (droga tranzytowa dla delegacji państwowych i międzynarodowych jadących w kierunku Oświęcimia) oraz trasa Tychy – Chełmek – Alwernia – Kraków. Gmina obejmuje obszar 57,1 km2. Ludność ogółem: 22.136 mieszkańców.

Obok miasta w jej obszarze znajdują się sołectwa:

 • Żarki, wieś w południowo-wschodniej części gminy,
 • Gromiec, wieś na południu w “dolinie nadwiślańskiej”.

Historia:

Na kartach historii Libiąż znalazł się w 1243 r. za sprawą Jana Długosza, który w swojej Kronice zamieścił informacje o przekazaniu przez rycerski gród Gryfitów miejscowości Libiąż Wielki i Libiąż Mały w posiadanie klasztorowi Benedyktynek.

Do XIX w. Libiąż był typową osadą rolniczą. Przełom w historii stanowiło odkrycie złóż węgla kamiennego i wybudowanie kopalni „Janina”, która do dziś jest największym pracodawcą w gminie.

W 1969 r. Libiąż uzyskał prawa miejskie. Lata 90. to kolejny zwrotny punkt. Powstały dwa duże libiąskie zakłady produkcyjne: Thermoplast i Libet.

Współczesność:

Libiąż to malownicza i urokliwa gmina, miejsce, gdzie teraźniejszość łączy się z przeszłością, a dawne dzieje z nowoczesną urbanistyką i myślą technologiczną. Ma wyjątkowy klimat i koloryt, o czym przekona się każdy, kto odwiedzi to miejsce.

Można tu znaleźć zapierające dech w piersiach widoki, kameralne, urokliwe zakątki, ciekawe budowle i zabytki sakralne. Od kilku lat nowością w krajobrazie Libiąża jest winnica, gdzie powstaje wino nagradzane w prestiżowych konkursach winiarskich. Pieszo, rowerem, a nawet konno, pokonując okoliczne wzniesienia i labirynty dolin, klucząc wśród wąskich uliczek, odkryjecie miasto, które każdego wita uśmiechem, o czym przypomina stojącą na rondzie rzeźba autorstwa Marka Foldsa.

Sport i rekreacja:

W Libiążu funkcjonuje nowoczesna i przyjazna czytelnikom Miejska Biblioteka Publiczna wraz z mediateką, kino 3D w Libiąskim Centrum Kultury wraz z odnowionym holem, galerią, salą kinową i kawiarnią „Nisza”.

Przy każdej szkole w gminie powstały nowoczesne i wielofunkcyjne obiekty sportowe, w tym hala pneumatyczna na os. Flagówka, czy hala łukowa w Żarkach. Najmłodsi mają do dyspozycji nowoczesne i bezpieczne place zabaw.

W rozbudowanym Miejskim Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym obok odkrytego basenu, znalazło się miejsce na wodny plac zabaw, mini park liniowy i miasteczko komunikacyjne. W gminie funkcjonują też centra aktywności ruchowej wraz z siłowniami na powietrzu.

Polityka senioralna:

Od 2020 roku w Libiążu działa Dzienny Dom Senior+. Na ten cel gmina z pomocą funduszy unijnych zaadaptowała pomieszczenia dawnego dworca PKP. Od lat prężnie funkcjonuje także Uniwersytet Trzeciego Wieku w Libiążu.

Co warto zobaczyć:

 • Park Młodości,
 • Park Janiny,
 • Wzgórze Lipie,
 • Grodzisko,
 • Stawy na Szyjkach,
 • Stawy Zapadłe w Żarkach,
 • Starą zabudowę w Gromcu,
 • Wiślaną Trasę Rowerową,
 • Winnicę w Libiążu,
 • Neogotycki kościół pw. Przemieniena Pańskiego z początków XX w.,
 • Dzieło Teodora Talowskiego w Libiążu,
 • Domy przy ul. Floriańskiej, Sienkiewicza, Flasińskiego, Armii Krajowej i Długosza (zabytkowy układ wsi – ulicówki Libiąż Wielki),
 • Zabytkowy cmentarz parafialny przy ul, Oświęcimskiej w Libiążu.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Miejsce: Klub Integracji Społecznej przy Ośrodku Pomocy Społecznej, Libiąż ul. 9 Maja 2 (Budynek Miejskiego Centrum Medycznego w Libiążu III piętro) oraz Punkcie Aktywności Obywatelskiej Libiąż ul. Rouvroy 10 (Targowisko Miejskie w Libiążu Pawilon 22)
Godziny przyjmowania: w czwartki i piątki w godzinach od 9.00 do14.00.
Kontakt telefoniczny: tel. 032 627 78 25 wew. 30, Pani Dominika Osadzińska
Strona internetowa: www.ops.libiaz.pl

Skip to content