• 18 lipca 2024 12:58

Bezpłatne zdjęcie do dowodu osobistego dla seniora

kwi 16, 2021

W lipcu tego roku nastąpi zmiana przepisów dotyczących wnioskowania o wydanie nowego dowodu osobistego. O dokument będziemy mogli starać się jedynie osobiście w urzędzie, a wiąże się to z wymogiem pozostawienia odcisków palców oraz podpisu w warstwie elektronicznej dokumentu. Do końca czerwca wciąż można składać wnioski przez portal obywatel.gov.pl i uzyskać nowy dowód osobisty przez Internet. W związku z tym warto skorzystać z możliwości darmowego zrobienia zdjęcia do dowodu osobistego dla seniora w aplikacji Passport Photo Online.

Pandemia utrudnia codzienne funkcjonowanie

Pandemia koronawirusa odmieniła nasze codzienne życie, niestety na dużo gorsze. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z obowiązujących obostrzeń. Sporą część spraw, także urzędowych, można załatwić przez Internet. Co jednak z seniorami, pośród których wciąż jest wielu, którzy nie czują się swobodnie w sieci? Jak załatwić sprawę w urzędzie, jeśli są one zamknięte? Co zrobić, kiedy ważność dowodu osobistego kończy się za chwilę lub dokument już utracił ważność, skoro nawet zakłady fotograficzne pozostają zamknięte? Jak dobrze wiemy dowód osobisty jest niezbędny do wielu codziennych czynności – chociażby wizyty w banku lub na poczcie. Jest jednak na to rozwiązanie.

Jak wnioskować o dowód osobisty przez Internet?

Do końca czerwca można jeszcze składać wnioski o dowód osobisty za pomocą Profilu Zaufanego i portalu obywatel.gov.pl. Oznacza to uzyskanie nowego dowodu w szybki i bezpieczny sposób. Wydane w ten sposób dokumenty tożsamości będą ważne przez 10 lat, a dla seniorów dożywotnio. 

Proces wnioskowania o dowód osobisty przez Internet jest dość prosty i można skorzystać z pomocy rodziny. Najprościej jest zalogować się do Profilu Zaufanego przez bankowość elektroniczną, a następnie na portalu obywatel.gov.pl wybrać “Wniosek o dowód osobisty”. Aplikacja jest prostsza i bardziej intuicyjna od wersji papierowej. Na koniec wystarczy potwierdzić operację kodem z SMS.

Zdjęcie do dowodu osobistego przez Internet – wystarczy, że masz smartfona

We wniosku należy załączyć także zdjęcie biometryczne o rozdzielczości minimalnej 492×633 piksele i wielkości maksymalnej do 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 mm x 45 mm. Musi być ono aktualne i być zrobione na białym tle. W praktyce wystarczy, że poprosisz kogoś o zrobienie Ci zdjęcia z odległości pół metra na wprost. Zwróć uwagę, aby Twoja twarz była równomiernie oświetlona. Następnie załącz fotografię na naszej stronie i w ciągu kilku sekund otrzymasz gotowe zdjęcie do dowodu zupełnie za darmo. Jak widzisz to proste i bezpieczne rozwiązanie na przygotowanie fotografii do dokumentów i uzyskanie nowego dowodu osobistego. Ponadto warto pamiętać, że wymagania dla zdjęć do wszystkich dokumentów w Polsce są takie same, więc jedna fotografia może posłużyć na przykład do dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu i legitymacji z ZUS.

Do 30 czerwca zrobisz zdjęcie do dowodu za darmo!

Serwis Passport Photo Online przygotował promocję dla Seniorów, w ramach której można przygotować zdjęcie do dowodu osobistego zupełnie za darmo. Wystarczy wejść na poniższy link i postępować według wskazówek zawartych na stronie.

https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-dowodu-dla-seniora