Najstarszy polski sportowiec skończył 111 lat!

W ubiegłą środę, 14. kwietnia, swoje 111 urodziny obchodził prawdopodobnie najstarszy lekkoatleta na świecie, który pokazuje, że na sport nigdy nie jest za późno – Stanisław Kowalski ze Świdnicy! Jest on jednocześnie też najstarszym mężczyzną żyjącym w naszym kraju.

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie Końskie. Zawodowo pracował jako kolejarz i odlewnik. Do startów w zawodach lekkoatletycznych po raz pierwszy przystąpił w wieku 104 lat! Wcześniej nigdy nie trenował lekkoatletyki ani żadnego innego sportu, a przez lata jego jedyną stałą aktywnością fizyczną były dojazdy do pracy na rowerze. Jednośladu nie porzucił także na emeryturze. Będąc już po 90 urodzinach pokonywał w ten sposób aż kilkanaście kilometrów każdego dnia, jeżdżąc na cmentarz do zmarłej żony.

Prawdopodobnie jest najstarszym zawodnikiem na świecie, który wziął udział w oficjalnych zawodach lekkoatletycznych w biegu na 60 metrów, biegu na 100 metrów, rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Oto lista jego najważniejszych osiągnięć oraz aktualnych rekordów świata i Europy:

  • Halowy Mistrz Europy Masters (kategoria M100) w biegu na 60 metrów, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem (Toruń 2015)
  • Rekordzista świata i Europy (kat. M105+) w biegu na 100 metrów (34.50s, Toruń, 26.06.2015)
  • Rekordzista świata i Europy (kat. M105+) w rzucie dyskiem (7.50m, Toruń, 26.06.2015)
  • Rekordzista Europy (kat. M100) w biegu na 100 metrów (32.79s, Wrocław, 10.05.2014)

O jego dokonaniach i startach głośno było za pośrednictwem mediów nie tylko w całej Polsce, ale na praktycznie wszystkich kontynentach. Sylwetka Stanisława Kowalskiego została szerzej ukazana w reportażu filmowym pt. „Złoty wiek”, który został wyemitowany kilku kanałach telewizyjnych w tym m.in. w TVP Sport  i TVP Info. Autorami tego materiału są: rzecznik prasowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters – Tomasz Niejadlik oraz Jakub Fiderewicz

Stanisław Kowalski był zgłoszony do startu w ubiegłorocznych 8. Halowych Mistrzostwach Świata Masters. Niestety, ze startu w WMACI 2019 wyeliminowała go drobna infekcja.

Choć obecnie już nie startuje w zawodach, to jednak nadal ma w sobie dużo pozytywnej energii i poczucia humoru. Nie ma poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Nadal stara się być aktywny fizycznie, ciągnie go do ruchu na świeżym powietrzu. Największą przeszkodą ku temu w tym momencie jest… trwająca epidemia koronawirusa.

Co też niewątpliwie warte podkreślenia, Stanisław Kowalski aktualnie jest również najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną  i najstarszym mieszkańcem województwa dolnośląskiego.

Tekst i fot.: nadesłany (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)