• 20 kwietnia 2024 11:48

Jubileuszowe mistrzostwa weteranów

W ten weekend w Lublinie odbędą się 30. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Do rywalizacji w jubileuszowym czempionacie zgłosiła się rekordowa liczba uczestników, aż pół tysiąca zawodników i zawodniczek powyżej 35 roku życia. Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora.

Lekkoatletyka w wydaniu weterańskim zarówno w Polsce, jak i na całym świecie cały czas dynamicznie się rozwija. Przybywa startujących, uzyskiwane są coraz lepsze wyniki, pada wiele rekordów. Na uwagę zasługują też listy startowe, na których nie brakuje znanych nazwisk, również zawodników i zawodniczek, którzy mają za sobą bardzo bogate kariery seniorskie.

Także mistrzostwa w Lublinie będą miały bardzo mocną, iście mistrzowską obsadę. Wśród 517 zgłoszonych do startu są chociażby Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z igrzysk olimpijskich w Moskiwe) czy Anna Rostkowska (olimpijka z Pekinu, wicemistrzyni uniwersjady i halowych mistrzostw Europy). Konkurencja jest bardzo mocna także z racji na rekordową ilość startujących. Najliczniej obsadzoną konkurencją czempionatu tym razem będzie bieg na 200 metrów, do udziału w którym zgłosiło się aż 130 osób. Szczególnie licznie obsadzona w tym przypadku jest kategoria M35 (zawodnicy 35-39 lat), w której start zapowiedziało aż 18 sprinterów. Licznie do walki o medale zgłosili się też miotacze. Dla przykładu, w kategorii M70 w pchnięciu kulą wystartuje aż 17 zawodników, a w rzucie dyskiem – 16.

Organizatorzy mistrzostw w Lublinie spodziewają się wielu bardzo dobrych wyników. Epidemia koronawirusa nie przeszkodziła bowiem weteranom w znakomitym przygotowaniu do tegorocznego sezonu. Wielu z nich już od pierwszych startów po przerwie spowodowanej pandemią notuje kapitalne rezultaty. Autorem jednego z najbardziej wartościowych jest Jerzy Jurkowski, który 28. lipca podczas Memoriału Duneckiego w Toruniu ustanowił nowy rekord świata w kategorii M70 w rzucie młotem (51,52m).

„Najwcześniej urodzeni” zawodniczka i zawodnik tegorocznych mistrzostw to startujący w konkurencjach rzutowych Urszula Zglenicka (1932r.) i Czesław Pluszczewski (1933r.).

Tekst: informacja pras. (Tomasz Niejadlik, Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)
Fot.: nadesłane  (Julia Truszczyńska, PZLAM) 

Skip to content