• 18 lipca 2024 22:18

Wisznia Mała

cze 17, 2020

Położenie

Gmina położona jest we wschodniej części województwa dolnośląskiego, pomiędzy rzeką Widawą na południu a Wzgórzami Trzebnickimi na północy. Z południa graniczy z miastem Wrocław, od północnego zachodu z gminą Oborniki Śląskie, od północnego wschodu z gminą Długołęka, a od północy z gminą Trzebnica. Łącznie obejmuje teren o powierzchni 10333 ha. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie komunikacyjne gmina Wisznia Mała stała się nowym miejscem zamieszkania wielu wrocławian. 

Zabytki

Dla turystów atrakcyjne są zabytkowe kościoły oraz pałace, choćby nowo wyremontowany Pałac w Wiszni Małej obecnie funkcjonujący jako szkoła. W Machnicach znajduje się odrestaurowany Pałac, obok którego zbudowano parkour do uprawiania jeździectwa i skoków przez przeszkody. Lokalnymi perełkami architektury są kościoły, w świątyni w Ozorowicach można podziwiać na ścianach średniowieczne malunki, w Szewcach zachwyca obraz św. Anny namalowany przez Schefflera, a w Strzeszowie rzadko spotykane sklepienie. 

Sport i rekreacja

Różnorodne ukształtowanie terenu, malowniczy krajobraz oraz bogactwo przyrody powoduje, że jest miejscem, w którym dobrze mieszka się, jak i odwiedza w trakcie wypraw turystycznych. To miejsce godne polecenia turystom poszukującym spokoju i ciszy lub szukającym aktywnych form wypoczynku. Osoby aktywnie mogą uprawiać turystykę rowerową na oznaczonych w tym celu ścieżkach lub Nordic Walking. Miłośników sportów ekstremalnych na pewno zainteresuje możliwość uprawiania skoków spadochronowych, lotów szybowcem lub na motolotni w Szymanowie na Lotnisku. Istnieje możliwość korzystania z boisk, wielu siłowni zewnętrznych oraz sal sportowych.  W Pierwoszowie znajduje się ośrodek wypoczynkowy Miłocin z łowiskiem wędkarskim, karczmą i centrum konferencyjnym.

Dla tych, którzy kolarstwo traktują bardziej wyczynowo i lubią sprawdzać się w trudnych warunkach terenowych corocznie organizowane są zawody kolarskie MTB. Miłośników biegania zapraszamy dwa razy do roku na Wiszeńską za(Dyszkę), czyli zawody biegowe na dystansie 10 km.

Kultura

W gminie Wisznia Mała kalendarz imprez kulturalnych jest obficie zapełniony. Cyklicznie organizowane są koncerty oraz wystawy, najczęściej w Galerii na Zakręcie. Co roku odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej oraz Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych pn. Śpiewające Wsie.  Corocznie organizowany jest Piknik Rodzinny, dożynki i festyny sołeckie. Gmina Wisznia Mała stara się zapewnić mieszkańcom moc atrakcji, zabawy dla dzieci i występy artystyczne.

Gmina Wisznia Mała to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić lub w nim zamieszkać!

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiszni Małej,

ul. Wrocławska 2, 55-114 Wisznia Mała, pok. nr 1

Godziny przyjmowania:

poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki: 8.00-12.00,

środy: 13.00 – 17.00

Kontakt: 71 310 68 32