• 2 listopada 2024 22:28

XVII Europejskie Spotkanie Integracyjne PUTW

paź 25, 2024 #Senior, #seniorzy

W dniach 21– 25 października odbyło się już XVII Europejskie Spotkanie Integracyjne Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Olsztynie. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Na tropach polskich śladów” z racji tego, że uchwałą Sejmu bieżący rok został ogłoszony rokiem Melchiora Wańkowicza. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Głosu Seniora. Ale to nie jedyny nasz akcent – przed seniorami wystąpił prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski. Z kolei patronat honorowy sprawowali: senator Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Monika Kaliszuk, wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, prezydent miasta Olsztyna i rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Podczas uroczystej inauguracji wystąpił koło teatralne ATW, które zagrało koncert artystyczny o przewodnim temacie „Na tropach Smętka” – w nawiązaniu do powieści reportażowej Wańkowicza. Natomiast wieczorem została odprawiona msza święta w Katedrze Olsztyńskiej w intencji Polonii i Polaków za granicą. Nabożeństwo uświetnił chór „De Novo”.

Spotkanie było okazją do dyskusji o problemach, z jakimi borykają się UTW zarówno w Polsce, jak i za granicą, sposobów na rozwiązywanie tych palących kwestii, nawiązywania współpracy pomiędzy poszczególnymi organizacjami. Na stoisku Głosu Seniora nie zabrakło naszych materiałów edukacyjnych i plakatów z konkursami aktywizacyjnymi. Oprócz merytorycznego panelu na powyższe tematy uczestnicy wysłuchali wykładu Artura Sobieli pt. „Rok 2024 rokiem Melchiora Wańkowicza, wzięli udział w spotkaniu towarzyskim w Domu Pielgrzyma, by rozprawiać o aforyzmach mistrza reportażu.

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji seniorzy zwiedzili Olsztyn i Szczytno: na zamku krzyżackim spotkali się z władzami miasta i lokalnym UTW, przewodnik oprowadził ich po Muzeum Mazurskim, zobaczyli również od środka jedyną uczelnię policyjną w kraju, Akademię Policji.

Na XVII Europejskim Spotkaniu Integracyjnym PUTW zjawiło się blisko 80 osób z zagranicy. Byli to przedstawiciele z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Austrii, Rumunii i Francji, a więc organizacje: Akademia Trzeciego Wieku w Wilnie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wilnie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Solecznikach, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Stowarzyszeniu Polaków w Kiejdanach, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Niemenczynie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Święcianach, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kłajpedzie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poniewieżu, Konieński Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ZPL Oddziale Kowieńskim, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brześciu przy Macierzy Szkolnej, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brześciu „Uścisk Dłoni”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodnie przy Macierzy Szkolnej, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodnie przy Związku Polaków, Uniwersytet Trzeciego Wieku we Lwowie, Katolicki Uniwersytet Trzeciego Wieku we Lwowie, Polski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Austrii czy Klub Seniorów w Domu Polskim Związku Polaków w Rumunii.

Skip to content