• 18 lipca 2024 11:58

CHARAKTERYSTYKA GMINY

Gmina Sobótka to gmina miejsko-wiejska, leżąca w powiecie wrocławskim. Gmina Sobótka graniczy z gminami: Jordanów Śląski, Mietków, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie oraz Marcinowice ( powiat świdnicki). Gmina Sobótka liczy około 13.000 mieszkańców. Gmina składa się z miasta Sobótka oraz 23 sołectw ocalające miasto Sobótka, powierzchnia gminy to 135,35 km2 ha. Sobótka stanowi naturalne zaplecze turystyczne dla aglomeracji wrocławskiej. Usytuowanie 30 km na południowy-zachód od Wrocławia sprawia, że w niespełna 20 minut jesteś w enklawie zieleni w masywie Góry Ślęzy. Sobótka znana jest jako ośrodek wypoczynku weekendowego słynący z pięknej przyrody, górskich krajobrazów oraz doskonałego położenia.

Sobótka i Ślęża to serce Śląska, a ich dzieje sięgają wczesnego neolitu (lata 4200 – 3500 p.n.e.) Losy mieszkańców tych ziem toczyły się niejako poza wielką historią i polityką, największy wpływ na ich koleje miała sama Góra Ślęża. Nic, więc dziwnego, że i współcześni mieszkańcy tych ziem żywią do niej ciepłe uczucia. Bo góra ta wyniosła, widoczna z daleka, piękna i tajemnicza, od tak dawna jak ziemie te zamieszkiwano stała się miejscem świętym. Tam na jej szczycie w mroku nocy, w blasku błyskawic, czy w świetle słonecznego dnia odbywały się rzeczy najbardziej tajemne, Ślęża, bowiem była siedzibą bogów. Tajemnic jej nie zgłębili ani naukowcy, którzy badali pozostałe na jej szczycie i zboczach pamiątki dawnych wieków, ani poszukiwacze skarbów czy przygód.

Miasto Sobótka i okolice to magiczne unikatowe miejsca. To miejsce ponadczasowe gdzie odwieczne mity i legendy mogą stać się rzeczywistością.

Siedzibą Gminy Sobótka jest Urząd Miasta i Gminy Sobótka, ul. Rynek 1, 55-050 Sobótka.

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Miejsce: Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Strzelców 2/1, 55-050 Sobótka,  pokój 9/10, 2 piętro.

Godziny przyjmowania: w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sobótce,

od Poniedziałku do Piątku: 7:00-15:00

Kontakt:  tel. 71 3162-829

strona internetowa:  www.sobotka.pl oraz www.bip.ops.sobotka.pl