• 24 maja 2024 09:08

Nowoczesne i przyjazne miasto, otwarte na potrzeby kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy szukają miejsca do rozwoju w różnych dziedzinach – takie właśnie są Żory! Dzięki zaplanowanym i konsekwentnie realizowanym działaniom władz miasta, Żory to dziś doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu oraz do zamieszkania. Naszym ogromnym atutem jest świetna lokalizacja, która sprawia, że biznes lubi Żory. Dzięki temu można tutaj znaleźć pracę w firmach na terenie prężnie działającej i ciągle rozwijającej się Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie. Mieszkańcy pracujący w innych miastach także nie muszą się martwić – z Żor naprawdę szybko można dotrzeć do najważniejszych miast województwa śląskiego, takich jak Katowice czy Gliwice. Z drugiej strony, mając ochotę odpocząć, pospacerować po górach, czy pojeździć na nartach, można sprawnie i w krótkim czasie dojechać do beskidzkich ośrodków rekreacyjnych, takich jak np. Wisła, Ustroń czy Szczyrk. Dojazd ułatwia bardzo dobra infrastruktura drogowa.  Żory położone są przy autostradzie A1 łączącej południe Polski z północą kraju oraz niedaleko autostrady A4 łączącej wschód z zachodem. Dzięki temu mieszkając w Żorach można szybko dojechać w różne rejony naszego kraju, ale też np. do naszych sąsiadów z czeskiej Ostrawy. Nasze miasto może pochwalić się najlepszym w regionie układem drogowym, dzięki czemu w Żorach niemal wcale nie stoi się w korkach!

Żory to zadbane i zielone, a przy tym bardzo aktywne miasto położone na Śląsku i wchodzące w skład pełnej atrakcji Krainy Górnej Odry. Znajdziecie u nas piękne tereny zielone, parki i stawy. To właśnie tu zaczynają się granice Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, czyli  najciekawszego przyrodniczo zakątku Śląska. W Żorach nie można się nudzić,znajdziecie tu pełny atrakcji Park Wodny Aquarion, unikatowy Park Rozrywki Twinpigs, multimedialne i zachwycające swoją architekturą Muzeum Ognia oraz łączące tradycję z nowoczesnością, zmodernizowane Muzeum Miejskie. Możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego mieszkańcom i gościom z innych miejscowości zapewniają też prężnie działające Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także Miejska Biblioteka Publiczna, która w nowoczesnej siedzibie proponuje ofertę na miarę XXI wieku. Odwiedzających zachwyca też pięknie odrestaurowany Pałac Baranowice.

Nasze miasto wyróżnia się w skali regionu tym, że liczba mieszkańców Żor z roku na rok rośnie i wynosi już ponad 62 tysiące! Dzieje się tak dlatego, ze mieszkanie w Żorach po prostu się opłaca. Dzieci uczą się w nowoczesnych żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dojechać do nich można za darmo autobusami Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej. Miasto dba o wszystkie grupy mieszkańców. Rodziny wielodzietne wspiera przez program bardzo korzystnych zniżek w ramach „Karty Duża Rodzina”, dzieci mogą skorzystać z programów bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom. Osoby starsze otrzymują zaś zniżki z „Kartą Seniora” a także mogą aktywnie spędzić czas w Dziennym Domu „Senior+”. Żory to także kompleksowy system opieki, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami  w każdym wieku mogą liczyć na wsparcie m.in. w nowoczesnym Ośrodku Wczesnej Interwencji oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Ponadto mogą znaleźć pracę w wyjątkowym na skalę kraju Zakładzie Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”, który m.in. zajmuje się utrzymaniem zieleni, prowadzi pracownię stolarską, rehabilitacyjną oraz cieszący się ogromną popularnością Bar Mleczny „Krówka” oraz restaurację „Oberyba”. Wysiłki podejmowane w naszym mieście na rzecz rodzin zostały docenione przez ekspertów. Żory otrzymały tytuł „Gmina przyjazna rodzinie”, przyznawany przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Wydział Polityki Społecznej,
Urząd Miasta Żory, ul. Rynek 9,

pokój nr 100 (numer telefonu: 32 43 48 134 i 32 43 48 135),

pokój nr 201 (numer telefonu: 32 43 48 184)

adres e-mail: wps@um.zory.pl

Skip to content