• 22 lipca 2024 16:02

CHARAKTERYSTYKA GMINY

Gostyń to miasteczko w województwie wielkopolskim leżące pomiędzy Lesznem i Jarocinem, przy trasie nr 12, w południowej wielkopolsce. Na terenie gminy Gostyń mieszka na stałe 26 945 osób, z czego największa grupa w mieście – 18 974.

Gostyń to miejsce tętniące życiem, gdzie z szacunku do wielowiekowej historii, opieką otacza się zabytki i pamięta o bohaterach, ale także dba o kulturę, pielęgnuje tradycje i zwyczaje. Historia dla wielu osób stała się pasją i inspiracją do nowych projektów wzbogacających wiedzę o przeszłości tego miejsca.

Serce Gostynia bije na zmodernizowanym kilka lat temu rynku. Tutaj mieszkańcy spędzają wolne chwile przy fontannach, na leżakach przy wielkich donicach z zielenią lub muzycznie na ławeczce grającej utwór gostyńskiego Mozarta – Józefa Zeidlera. Tutaj odbywają się mniejsze i większe imprezy oraz wydarzenia kulturalne. A latem powstają ogródki wiedeńskie, w których w letnie, ciepłe wieczory leniwie toczy się życie mieszkańców.

Na gostyńskim rynku można znaleźć także ślady naszej historii, bo właśnie tu usytuowano dwa ważne dla lokalnej społeczności pomniki usytuowane są na głównym placu miasta. Pierwszy to ufundowany przez mieszkańców pomnik Serca Jezusowego, drugi to pomnik ku czci gostynian rozstrzelanych w tym miejscu 21 października1939 roku.

Gostyń i okolice to tereny typowo rolnicze. Ta ziemia znana jest z produktów rolno-spożywczych, a jej malowniczy charakter wynika z barwnych szachownic żyznych pól uprawnych, łąk, lasów, poprzecinanych dolinami, w których wolno toczą się wody Kani i Obry. To wszystko sprawia, że tereny te są idealnym miejscem wycieczek krajoznawczych, a bezpieczne trakty pieszo-rowerowe, powstające zarówno w Gostyniu, jak i poza nim, tworzą sieć łączącą miasto z sołectwami i oazami bogatej przyrody.

Urozmaicona rzeźba terenu sprzyja rekreacji. O tym, że sport jest ważną dziedziną w życiu społecznym Gostynia, świadczy bogata infrastruktura sportowa, aktywność klubów i sekcji, ale też osiągnięcia sportowców. To w tym mieście zaczynali swoją karierę m.in. piłkarz Andrzej Juskowiak, czy kierowca wyścigowy Kuba Giermaziak.

Smak włoskiej Wenecji można odnaleźć w Gostyniu. Bazylika Świętogórska to miejsce, które przyciąga swoją wyjątkowością tysiące pielgrzymów każdego roku. Miejsce to jest przedmiotem kultu religijnego od średniowiecza, a obecny kościół powstał w XVII wieku. Bazylika  zbudowana na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute. Zlokalizowana jest na wzniesieniu, nazwanym Świętą Górą, otaczającym od północnego wschodu Gostyń, a gospodarzami tego obiektu są księża filipini.

Od 2006 roku w murach świętogórskich jesienią rozbrzmiewają dźwięki muzyki oratoryjnej w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej Festiwalu Musica Sacromontana.

Kościół pw. św. Małgorzaty to najstarszy kościół, ale zarazem najstarszy budynek w mieście. Gotycki kościół farny pw. św. Małgorzaty w Gostyniu wzniesiono w XV wieku, budowla miała również charakter obronny. W połowie XVI wieku dobudowano kruchtę, skarbczyk, kaplicę św. Anny i dwie ostatnie kondygnacje wieży. Od tej chwili wygląd zewnętrzny fary nie uległ większym zmianom. W latach 1560-1566 świątynią władali innowiercy. Wystrój wewnętrzny utrzymany jest w stylu barokowym, z kilkoma akcentami gotyku i renesansu.

W Gostyniu warto zobaczyć również budynek Ratusza, w którym obecnie znajduje się siedziba władz miejskich. Przed Ratuszem umiejscowiona jest tablica upamiętniająca ofiary hitlerowców, którzy ponieśli śmierć w 1939 roku.

Gostyń jest strefą dobrego biznesu. Miejsce to sprzyja powstawaniu i rozwojowi zarówno lokalnych firm, jak i przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Pomysłowość tutejszych mieszkańców, ich odwaga i innowacyjne podejście pozwoliło zbudować firmy, które doskonale funkcjonują zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Do liderów należą: producent filtrów dla motoryzacji, huta szkła, mleczarnia, cukrownia, a także firma produkująca rury PCV. W ścisłej krajowej czołówce plasuje się miejscowe rolnictwo. Ziemia gostyńska to również zagłębie bryczkarskie. Pochodzące stąd powozy konne jeżdżą na wszystkich kontynentach.

Dla kultury Gostynia ważne są tradycje i zabytki, takie jak choćby gotycka fara czy barokowa perła – zespół klasztorny na Świętej Górze. Jednak największą wartością są twórcy – ludzie, którzy swoje talenty wyrażają w malarstwie, rzeźbie, fotografii czy muzyce. Młodzi i dorośli adepci mogą poszerzać zdolności artystyczne, korzystając z oferty ośrodka kultury. Inspiruje on do aktywności w różnych dziedzinach sztuki. Aktorsko rozwija się grupa teatralna, na plenerach spotykają się plastycy, podczas warsztatów swoje talenty szlifują muzycy. Zdolności dzieci i młodzieży w tym zakresie rozwija również Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Józefa Zeidlera. Koncerty z udziałem uczniów i wychowanków gromadzą wielu widzów. Młodzi instrumentaliści wraz z doświadczonymi muzykami tworzą gostyńską orkiestrę dętą. Zespół ten koncertuje w kraju i za granicą, często w artystycznej asyście mażoretek.

Niezależnie od pory roku gostynianie i ich goście mają możliwość aktywnego spędzania każdej wolnej chwili. Służy temu bogata infrastruktura sportowa i ukształtowanie terenu. W kompleksie sportowym, oprócz stadionu i boisk piłkarskich jest do dyspozycji m.in. kryta pływalnia z zapleczem fitness. Można tu nie tylko pływać, ale także korzystać z siłowni i gabinetów odnowy biologicznej. Dostępna jest oferta zajęć tanecznych i aerobowych. W sezonie zimowym popularnością cieszy się lodowisko, latem pod dachem można zagrać w tenisa. Leśne dukty i ścieżki otaczające kompleks, zachęcają do różnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu: jazdy na rowerze, biegania czy nordic walking.

Gostyń może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych w Polsce 6-torową kręgielnią klasyczną. Organizowane są tu zawody, także o randze międzynarodowej, ale obiekt tętni życiem na co dzień. Wiele osób uczestniczy w rozgrywkach amatorskiej ligi zakładów pracy.

W mieście powstają siłownie zewnętrzne, przybywa ścieżek rowerowych. Gostynianie pokochali rower jako alternatywny sposób codziennego przemieszczania się. Popularne jest także jeździectwo i sporty hippiczne.

Malowniczy jest krajobraz ziemi gostyńskiej. Barwne szachownice żyznych pól uprawnych, łąk i lasów, poprzecinane pomorenowymi dolinami, w których wolno toczą się wody Kani i Obry. Teren ma typowo rolniczy charakter, ale doskonale nadaje się na weekendowe wycieczki – zwłaszcza na dwóch kółkach. Wytyczone są szlaki rowerowe, przybywa ścieżek przeznaczonych dla cyklistów.

Północna część gminy należy do Krzywińsko-Osieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Lasy są bardzo urozmaicone pod względem gatunków drzew i żyjących tam zwierząt.

Miejski rytm życia wyznacza cykl imprez, które organizowane są w Gostyniu. Festyny, pikniki, wystawy, koncerty są magnesem dla mieszkańców i dla gości.

Największym wydarzeniem, podczas którego prezentują się lokalni wykonawcy, a także artyści z krajowej czołówki, są Dni Gostynia. Na co dzień puls miejskiemu organizmowi nadają organizacje pozarządowe. To one ożywiają zmodernizowany rynek, który stał się sercem Gostynia. Na placu mają miejsce działania z pogranicza kultury, sztuki, historii i sportu.

Strona internetowa:

www.gostyn.pl

FB : Dzieje się w Gostyniu

Ogólnopolska Karta Seniora

Gdzie można wyrobić Kartę:

Dzienny Dom Senior+ w Gostyniu

Ul. Polna 72a

63-800 Gostyń

Tel. 65 572 24 27

W godz.8.00 – 15.00