• 22 lipca 2024 17:14

CHARAKTERYSTYKA GMINY

Położona w południowo-wschodniej części powiatu tarnowskiego, 25 km od Tarnowa, gmina Ryglice to prawdziwa oaza spokoju, zielonych krajobrazów i bogatej historii. Obejmująca malownicze doliny i wzgórza, gmina kusi nie tylko nieskazitelnym powietrzem, ale również wspaniałymi panoramami. Pejzaże niczym z pocztówki można podziwiać w każdej z miejscowości gminy, którymi są: Bistuszowa, Uniszowa, Joniny, Kowalowa, Lubcza, Wola Lubecka i Zalasowa. Szczególną atrakcją są wzniesienia Pasma Brzanki i Góry Kokocz, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Pole krokusów na Kokoczu to prawdziwka gratka dla odwiedzających.

Historia Ryglic kryje się w zabytkowych dworach, kościołach, licznych kapliczkach, cmentarzach z czasów I wojny światowej. Wśród nich wyróżnia się najstarszy w Małopolsce drewniany Spichlerz Dworski z 1756 roku. Na terenie gminy znajdują się także godne odwiedzenia pomniki przyrody. Każdy z tych miejsc historycznych opowiada własną historię, przenosząc zwiedzających w inny czas i miejsce.

Dla entuzjastów aktywnego wypoczynku, gmina oferuje bogactwo tras pieszych, rowerowych oraz konnych, prowadzących przez lasy i urokliwe zakątki. Znajdują się tu liczne miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne.

Gmina Ryglice jest znana z bogatej oferty kulturalnej i kulinarnej, w tym niepowtarzalnych potraw przygotowywanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, kilku winnic działających na jej terenie, a także zespołów muzycznych prezentujących muzykę ludową oraz lokalnych twórców ludowych, którzy kontynuują tradycyjne rzemiosła. Żywa kultura i tradycja gminy manifestują się przez liczne festiwale i wydarzenia. Od Festiwalu Kultury Pogórzańskiej, przez Sobótkowe Święto Młodości, po Parady Orkiestr Dętych – Ryglice są miejscem, gdzie historia łączy się z nowoczesnością w jednym, niezapomnianym doświadczeniu.

Odkryj gminę Ryglice, gdzie wspaniałe widoki bogactwo dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku czekają, by zaoferować niepowtarzalne chwile. Gmina Ryglice to nie tylko przystanek na mapie Polski, ale cel podróży dla tych, którzy pragną odkryć piękno, które jeszcze nie zostało odsłonięte przed światem.

Ogólnopolska Karta Seniora

Gdzie można wyrobić Kartę:  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ryglicach ul. Ks. J. Wyrwy 2 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 -15, telefon: (14) 644-36-47