• 23 czerwca 2024 19:26

Niezwykła Siła Głosu i Wsparcia: Gwiazdy wsłuchują się w Samotność Seniorów

mar 14, 2024 #Senior, #seniorzy

Muzyka ma niezwykłą moc łączenia ludzi, nawet jeśli są od siebie daleko. A telefon zaufania dla seniorów to jak melodia, która przypomina, że nigdy nie jest się zupełnie samotnym” – mówi Alicja Majewska, piosenkarka i artystka.

18.03 (poniedziałek) w godzinach 16.00-18.00 pani Alicja będzie czekała na telefony od Seniorów. Każdy będzie miał szansę na inspirującą rozmowę i chwilę ciepła od sławnej wolontariuszki

Janusz Tylman, Alicja Majewska, Halina Frąckowiak, czy Stanisław Górka to tylko niektórzy artyści, którzy zgodzili się być Wolontariuszami Telefonu Wsparcia „Słuchamy-Wspieram”

Niepokojącą rzeczywistością naszych czasów jest rosnąca liczba seniorów doświadczających samotności. W Polsce to problem dotykający znaczącej części społeczeństwa, bowiem według badań z 2020 roku, około 17% osób powyżej 65. roku życia żyje w izolacji, co stanowi ponad 1,5 miliona seniorów. Często odcięci od rodziny i przyjaciół, odnajdują w Telefonie Wsparcia życzliwość i siłę, która wyciąga ich z ciszy samotności.

Samotność wpływa na różne aspekty życia – od zdrowia psychicznego po fizyczne, będąc przyczynkiem do stanów depresyjnych, obniżenia odporności czy zwiększenia ryzyka przewlekłych chorób. Misją DOZ Fundacji, organizatora ogólnopolskiego Telefonu Wsparcia “Słuchamy – Wspieramy”, jest dostarczenie empatii i wsparcia w tych trudnych czasach. Przeciwdziałanie samotności wśród najbardziej narażonych jest kluczową częścią działalności charytatywnej Fundacji.

Inicjatywa “Słuchamy – Wspieramy”, dzięki zaangażowaniu gwiazd takich jak Janusz Tylman, Alicja Majewska, Stanisław Górka czy Halina Frąckowiak, staje się platformą nie tylko dla rozmowy, ale i dla empatycznego wsparcia. Przekraczając granice sztywnych ram pomocy, każda z tych postaci wnosi swoją unikalną wrażliwość i ciepło do rozmów, które mają za zadanie zniwelować uczucie samotności wśród starszych osób.

Wiele osób starszych aktualnie czuje się opuszczonych i niezauważonych. To jest bardzo dotkliwe dla nich emocjonalnie. Dlatego tak bardzo poruszyło mnie to, gdy dowiedziałem się o telefonie zaufania dla seniorów i od razu postanowiłem dołączyć do tej inicjatywy” – zapewnia Janusz Tylman, pianista i kompozytor.

Akcja Telefonu Wsparcia “Słuchamy – Wspieramy”, od lat skutecznie oddziałuje na rzecz potrzebujących, tworząc mosty międzypokoleniowe i propagując wzajemne zrozumienie. Dostarczanie wsparcia psychicznego seniorom przez telefon to tylko jeden z elementów szeroko zakrojonej działalności DOZ Fundacji, mającej na celu usprawnienie jakości życia osób starszych.

W momencie, kiedy samotność seniorów staje się coraz bardziej widoczną i palącą kwestią, prace organizacji takich jak DOZ Fundacja nabierają szczególnej wagi. Przełamywanie tabu związanego z samotnością za sprawą publicznego dialogu, inicjowaniu rozmów, które łączą, i tworzeniu przestrzeni, w której każdy odnajduje wsparcie i zrozumienie, jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.

Podejmując to jakże potrzebne działanie – użyczenie seniorom swego czasu, głosu, chęci do rozmowy – gwiazdy i organizacje dowodzą na szczęście, że samotność nie musi być nieuchronnym losem starszych. Więcej – każdy z nas, podobnie jak DOZ Fundacja, może przyczynić się do wspierania seniorów: czy to przez wolontariat, czy poprzez zwykłe, ale jakże wiele znaczące gesty życzliwości wobec starszych sąsiadów czy członków rodziny w podeszłym wieku. Telefon Wsparcia pokazuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach nikt nie jest sam i zawsze można znaleźć „bratnią duszę” gotową do wysłuchania.

Nie pozwólmy, by seniorzy byli zapomniani i by takimi się czuli. “Słuchamy – wspieramy” razem z DOZ Fundacją może być iskrą zmiany, zapalającą światła nadziei w życiu samotnych seniorów – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie!

Zachęcamy wszystkich seniorów do skorzystania z wyjątkowej okazji: w poniedziałek, 18 marca, specjalnym gościem naszej linii wsparcia będzie Alicja Majewska!

Pani Alicja, znana jest ze swojej wrażliwości  i chęci niesienia pomocy, będzie czekała na Wasze telefony w godzinach 16:00-18:00. Nie przegapcie szansy na inspirującą rozmowę i chwilę ciepła od sławnej wolontariuszki.

Numer Telefonu Wsparcia to 42 200 60 50 – to Wasza linia do wsparcia i dobrej energii.

Pamiętajcie, że Fundacja DOZ zapewnia wsparcie nie tylko przez znane osobistości, ale również dzięki niesamowitym seniorom-wolontariuszom. Wolontariusze dostępni są od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-20:00. Wspólnie tworząc społeczność, w której każdy może znaleźć zrozumienie, wsparcie, i dobre słowo. Czekamy na Wasze połączenia! – zachęca pani Krystyna -wolontariuszka.