• 18 lipca 2024 23:17

Samoleczenie – szansa czy zagrożenie?

mar 14, 2024 #Senior, #seniorzy

W dniach 7–8 marca 2024 roku odbył się IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora objęło to wydarzenie patronatem medialnym. Podczas Kongresu odbył się bardzo ważny dla nas panel dyskusyjny pt. „Samoleczenie i samoopieka w polskim systemie zdrowia”.

W dysku wzięło dział wielu ekspertów, w tym prof. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz prof. Iwona Kowalska-Bobko z  Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Rozmowa dotyczyła m.in. raportu pt. „Rola samoleczenia i samoopieka w polskim systemie zdrowia” zorientowanym na wartość zdrowotną. Opracowali go specjaliści z Uczelni Łazarskiego w Warszawie we współpracy z  Polskim Związkiem Producentów Leków bez Recepty.

Wnioski

W dyskusji padły bardzo ważne informacje cytowane m.in. przez portal Rynek Zdrowia. Z raportu wynika, że samoleczenie drobnych dolegliwości może aż zmniejszyć potrzebę wizyt u lekarza aż o 25 procent.. A to byłoby poważnym odciążaniem dla pracowników ochrony zdrowia. Skróciłoby także czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty z NFZ. Obecnie trzeba czekać ponad rok. Samoleczenie ma jednak swoje zagrożenia. Na skutek reklam w mediach oraz braku edukacji w tym zakresie mamy do czynienia z rosnącym w siłę problemem polipragmazji, czyli nadużywania leków i suplementów. Potwierdzają to badania spożywania produktów aptecznych. Nasz kraj jest w europejskiej czołówce. W polskich aptekach zostawiamy rocznie aż 50 mld złotych, z tego 25 mld złotych wydajemy na leki bez recepty, a 5 mld złotych – na suplementy.

Wśród leków bez recepty prym wiodą produkty na przeziębienie, leki przeciwbólowe, wspomagające przemianę materii, uspakajające i na żołądek. Według prof. Iwony Kowalskiej-Bobko pozytywne aspekty samoleczenia można dostrzec dzięki edukacji w tym zakresie wszystkich grup społecznych i zawodowych: szkół, rodzin, mediów i pracodawców. Z kolei zdaniem prof. Agnieszki Neumann-Podczaskiej jednym z podstawowych sposobów przeciwdziałania nadużywaniu produktów aptecznych jest przegląd lekowy, który wspólnie z magazynem „Głos Seniora” i PTOF promujemy w ramach naszej kampanii „Zażywaj leki bezpiecznie”.