• 22 czerwca 2024 17:27

Latem bieżącego roku odbędzie się Euro 2024. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to wyczekiwana przez kibiców impreza, która ma szansę sprawić, że głównym tematem w przestrzeni publicznej stanie się futbol. Czego spodziewać się po tym turnieju? Kto jest jej faworytem i jakie są szanse reprezentacji Polski? I dlaczego warto znać kod promocyjny do Fortuny tego lata? Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Kto zagra na Euro 2024?

Latem, a konkretnie od 14 czerwca do 14 lipca 2024 r rozgrywany będzie turniej o piłkarskie mistrzostwo Europy, czyli Euro 2024. Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, wezmą w nim udział 24 zespoły. Nie znamy jeszcze kompletu uczestników, ponieważ do będących gospodarzami Niemców dołączyło 20 zespołów, które wywalczyło sobie prawo gry w eliminacjach. Pozostałe trzy poznamy przy okazji baraży, które zaplanowane są na koniec marca.

Udział w barażach weźmie reprezentacja Polski, która w swojej grupie eliminacyjnej zajęła dopiero trzecie miejsce, plasując się za Albanią i Czechami. Biało-Czerwoni w czwartek 21 marca zagrają w Warszawie z Estonią, a jeśli uda im się wygrać, zagrają na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Walia – Finlandia.

Polacy występują na Euro nieprzerwanie od 2008 roku, kiedy to debiutowali na tej imprezie, a raz – wspólnie z Ukrainą w 2012 roku – współorganizowali turniej, więc otrzymali automatyczną kwalifikację. Ekipa trenera Michała Probierza ma jednak dobre doświadczenia z barażami, ponieważ w podobny sposób udało jej się wywalczyć miejsce na mistrzostwach świata, które na przełomie listopada i grudnia 2022 odbywały się w Katarze.

Szanse faworytów

Kto ma największe szanse na zdobycie mistrzostwa Europy? Za największych faworytów uważa się przede wszystkim Anglików i Francuzów. Anglia to finalista ostatniej edycji tego turnieju, w którym przegrała po rzutach karnych. Podobny los spotkał ekipę Les Bleus, która we wspomnianym mundialu w Katarze była o krok od złota, lecz po pasjonującym finałowym pojedynku uległa w rzutach karnych Argentynie.

Kolejnymi kandydatami do złotych medali Euro 2024 są Niemcy, których ogromnym atutem jest fakt, iż są gospodarzami turnieju. Zespół ten od lat przechodzi jednak kryzys, który w 2023 roku widoczny był gołym okiem. Nasi zachodni sąsiedzi z 11 rozegranych wówczas meczów towarzyskich zwyciężyli tylko trzy, przegrywając jak choćby 0-1 z Polską czy 2-3 z Turcją oraz 1-4 z Japonią. W ubiegłym roku doszło również do zmiany selekcjonera tej reprezentacji, ponieważ Hansa-Dietera Flicka zastąpił Julian Nagelsmann. Dalej w gronie kandydatów do ostatecznego tryumfu wymienia się takie zespoły jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy, które bronią tytułu. Trudno w tym kontekście ocenić zatem szanse Polski, wszak nie ma ona jeszcze zapewnionego miejsca w tych zmaganiach.

Euro: mistrzostwa, ale nie tylko

Euro 2024 dla wielu kibiców piłkarskich jest prawdziwym świętem. Turniej ten odbywa się raz na cztery lata i rozgrywany jest naprzemiennie z mundialem, co sprawia, że – za wyjątkami takimi jak pandemia koronawirusa czy rozegranie turnieju zimą – latem każdego parzystego roku możemy być świadkami prawdziwego piłkarskiego szału, który obejmuje przestrzeń publiczną. Jest on jeszcze większy, jeśli reprezentacja Polski bierze udział w mistrzostwach, lecz przykłady mundiali z RPA w 2010 roku i Brazylii w 2014 roku pokazują, że i bez tego każda duża impreza piłkarska stanowi centrum wydarzeń w naszym kraju.

Duży piłkarski turniej to też moment, w którym kibice na co dzień nie śledzący wydarzeń piłkarskich chętnie oglądają i komentują zawody z udziałem najlepszych zespołów narodowych. Bardzo podobnego scenariusza możemy się spodziewać również w nadchodzące wakacje. Ogromną popularnością cieszą się również zakłady bukmacherskie, czyli pokrótce mówiąc, obstawianie meczów, o czym więcej można przeczytać na portalu Zagranie.com.

Fenomen wielkich turniejów

Piłka nożna to sport, który generuje bardzo duże emocje, ponieważ jest najpopularniejszą dyscypliną w naszym kraju. Fakt, że tak duże miejsce w przestrzeni publicznej, czy nawet gospodarce mają duże piłkarskie imprezy, takie jak nadchodzące Euro 2024, nie powinien dziwić. Dzieje się tak dlatego, że za każdym razem na kilka miesięcy przed turniejem można nabyć rozmaite produkty, na których widoczne są symbole związane z mistrzostwami, różne sieci handlowe oferują promocje związane z meczami, zwiększa się ilość informacji, które dotyczą nie tylko stricte sportowych aspektów turnieju, ale również całej otoczki wokół niego.

Intensywny wzrost zainteresowania futbolem można zauważyć również na płaszczyźnie społecznej, ponieważ organizowane są wspólne wyjścia do lokali w celu oglądania meczu lub wspólne oglądanie spotkań w gronie znajomych lub rodziny w domach. Nierzadko jest to jednak tymczasowy skok popularności, ponieważ po zakończeniu turnieju część widzów nie planuje oglądać zmagań piłkarzy w klubach.

Zakłady bukmacherskie podczas Euro 2024

Jak wspomniałem wyżej, ogromną popularnością przy okazji wielkich turniejów cieszą się także zakłady bukmacherskie. Podobnie jak w przypadku wzrostów oglądalności, polskie firmy bukmacherskie odnotowują również wzrost zainteresowania obstawianiem meczów. Zachodzi tutaj bardzo podobny mechanizm: ludzie, którzy na ogół nie oglądają piłki i nie obstawiają, odczuwają chęć postawienia mniejszych lub większych kwot na konkretne zdarzenia.

Polscy bukmacherzy, tacy jak Fortuna, wychodzą także naprzeciw potrzebom kibiców, poszerzając ofertę zakładów tak, by każdy mógł obstawić niemal wszystko to, co chce. Dziś najpopularniejszą formą obstawiania jest gra przez internet. Przy okazji dużych turniejów firmy bukmacherskie oferują ciekawe prezenty powitalne dla nowych klientów, dostępne dzięki podaniu specjalnego hasła. W Fortuna kod promocyjny brzmi “ZAGRANIE” i gwarantuje dodatkowe środki na grę.

Warto dodać, że wspomniane zakłady bukmacherskie Fortuna są w pełni legalnie działającą firmą na polskim rynku – Fortuna posiada zezwolenie Ministra Finansów.

Odpowiedzialna gra

Przy okazji obstawiania zakładów bukmacherskich należy pamiętać jednak, że jest to gra hazardowa. Dlatego też należy traktować je jako rozrywkę, na którą chcemy przeznaczyć ściśle określony i nieprzekraczalny budżet. Obstawianie nie może stanowić źródła dochodów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem uzależnienia.

Odpowiedzialna gra gwarantuje dobrą zabawę i emocje, które są przecież nieodłącznym elementem sportu. Warto wiedzieć także, że obstawiać możemy wyłącznie za pośrednictwem legalnych operatorów. Informacje o tym, jak grać w sposób odpowiedzialny, jak również porady typerskie i kody promocyjne do Fortuny oraz innych legalnych bukmacherów dostępne są na portalu sportowo-bukmacherskim Zagranie.com.

Nadchodzące mistrzostwa Europy – miejmy nadzieję z udziałem reprezentacji Polski – to okazja, by móc cieszyć się emocjami sportowymi oraz futbolem na najwyższym poziomie. To wszystko czeka na nas już na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Autor: Przemysław Firaza, redaktor portalu Zagranie.com