• 14 lipca 2024 05:52

Jak co roku na rozliczenie deklaracji PIT mamy czas do końca kwietnia. Chociaż być może do rozliczenia PIT nie podchodzimy z entuzjazmem, wypełniając formularz PIT możemy skorzystać z pomocy bezpłatnego programu do PIT. Dowiedz się, jak łatwo i bez wychodzenia z domu możesz złożyć w tym roku deklarację PIT. Zapraszamy do lektury!

PIT-37 online zamiast tradycyjnych druków

Podatnicy, którzy pamiętają rozliczenia sprzed kilku dekad wiedzą, jak uprzykrzającym obowiązkiem może być wizyta w urzędzie skarbowym, w celu rozliczenia PIT. Nie dość, że druk PIT mógł być błędnie wypełniony, to na dodatek trzeba było spędzić sporo czasu w kolejce w urzędzie, zanim można było złożyć deklarację PIT w okienku.

Na szczęście wielogodzinne kolejki w urzędach to już przeszłość, ponieważ znacznie wygodniejszym i przede wszystkim szybszym sposobem na wypełnienie i złożenie deklaracji PIT jest program, który pomoże nam przygotować PIT-37 online. Wystarczy odwiedzić portal podatkowy www.podatnik.info, gdzie bez trudu znajdziemy narzędzia do złożenia deklaracji PIT-37 przez Internet. Portal oferuje program do rozliczenia PIT-37, PIT-38 oraz PIT-11 online oraz zawiera zawsze aktualne druki PIT, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz PIT-37 będzie złożony przy zachowaniu wszystkich niezbędnych procedur.

PIT-37 online – jak się do tego zabrać?

W zeznaniu PIT często mogą przytłaczać liczne okienka, skomplikowane określenia, czy też złożone obliczenia. Z tego względu coraz mniej jest osób, które sięgają po pusty formularz w formie drukowanej i długopis, żeby samodzielnie rozliczyć PIT. Od kiedy pojawiła się możliwość rozliczenia PIT przez Internet, rozliczenie podatków przestało być tak trudnym wyzwaniem. Odtąd musimy już odwiedzać urzędu skarbowego, ponieważ możemy rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu. Jak to działa w praktyce?

W przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych lub uzyskiwania przychodów w postaci świadczeń przedemerytalnych, bądź samej emerytury, cała procedura może być naprawdę prosta. W odpowiednie kolumny wpisujemy w programie do PIT-37 online przychody opodatkowane oraz koszty uzyskania przychodu. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, informacje te znajdziemy na druku PIT 11, który otrzymaliśmy od pracodawcy.

Rozliczenie PIT online krok po kroku

Przystępując do rozliczenia się za miniony rok podatkowy, należy zacząć od wyboru odpowiedniego programu. Przykładowo może to być wspomniany już wcześniej portal podatkowy www.podatnik.info, gdzie bez trudu przygotujemy PIT-37.

W specjalnym programie do rozliczania PIT przez Internet na początku zazwyczaj natkniemy się na kilka zasadniczych pytań. Będą one związane m.in. ze źródłami osiąganych przychodów, jak np. z umów zlecenia poza wynagrodzeniem ze stosunku pracy czy jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Inne najczęściej zadawane pytania dotyczą tego, czy rozliczamy się sami, czy może ze współmałżonkiem. Pamiętaj, że jeśli obowiązuje Cię wspólność majątkowa, możesz rozliczyć się z małżonkiem, chociaż nie jest to obligatoryjne i równie dobrze możecie złożyć dwa osobne zeznania PIT 2023 i online.

Po otwarciu programu, program przeniesie Cię do formularza, w którym należy uzupełnić dane, o których już wspominaliśmy – czyli przede wszystkim przychody ze wszystkich źródeł, które wymagają opodatkowania oraz koszty uzyskania tychże przychodów. Przypominamy również, że te dane znajdują się na druku PIT-11. Co ważne, w przypadku wypełniania formularza online, nie musisz znać i pamiętać o wszystkich kolumnach, które wymagają uzupełnienia. W przypadku PIT-37 zdarza się, że te same dane znajdują się w kilku kolumnach formularza. Jeśli jednak korzystamy z narzędzi online, to nie ma obaw, że przeoczymy któreś z istotnych okienek, ponieważ program automatycznie uzupełnia niezbędne dane.

Niektóre programy przypominają, a w przypadku innych to my musimy pamiętać o ważnym aspekcie każdego zeznania PIT-37, czyli różnego rodzaju ulgach. Młodzi rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko, podobnie osoba samotnie wychowująca dziecko. Często wykorzystywana jest także ulga rehabilitacyjna czy też innego rodzaju odliczenia, które mogą wydatnie zmniejszyć nasze zobowiązanie względem instytucji, jaką jest urząd skarbowy. Zanim zasiądziemy do tego, żeby przygotować rozliczenie PIT-37, warto sprawdzić, jakie ulgi przysługują nam w danym roku rozliczeniowym.

PIT-37 za 2023 rok w wersji cyfrowej jest wyzwaniem łatwiejszym niż przygotowywanie zeznania podatkowego własnoręcznie bez wsparcia profesjonalnego programu. Sprawdź możliwość wypełnienia e-PIT-37 online i pamiętaj, aby otrzymać UPO za PIT-37 za 2023 rok.