• 18 lipca 2024 10:51

CHARAKTERYSTYKA GMINY

Gmina Grójec: tu dojrzewa smak oraz nowe możliwości

W sercu Polski, otoczone malowniczymi krajobrazami, znajduje się miasto, które w ostatnich latach przekształciło się w dynamiczne centrum pełne nowych możliwości – mowa tu o Grójcu, miejscu z 600-letnią historią sięgającą średniowiecza, które przechodzi obecnie fascynującą metamorfozę. Miasto położone 40 km na południe od Warszawy, posiadające atrakcyjną ofertę kulturalną, sportową i oświatową jest także miejscem innowacyjności i przedsiębiorczości.

Gmina Grójec zajmuje powierzchnię 120,64 km2, zamieszkuje ją  blisko 25 000 osób, a liczba ta stale rośnie.

Ponadto, Grójec, zlokalizowany na skraju malowniczego Mazowsza, już od wieków słynie z urodzajnych ziem, a tradycyjne sadownictwo i ogrodnictwo są integralną częścią lokalnej tożsamości – zyskuje coraz większą sławę jako “Sad Europy”. To miano nie wynika tylko z długiej tradycji sadowniczej, ale również z unikalnego połączenia dziedzictwa agrarnego z nowoczesnym podejściem do rolnictwa. Przedsiębiorcze podejście rolników do wdrażania nowoczesnych technologii przyczynia się do efektywności i jakości produkowanych owoców.

Tradycją grójeckiej kultury jest coroczne majowe Święto Kwitnących Jabłoni, które od samego początku wspiera lokalne tradycje związane z sadownictwem. Aktualnie jabłko grójeckie to produkt zastrzeżony i chroniony geograficznie, co zapewnia unikatowy charakter naszego flagowego produktu

Na terenie gminy Grójec działa kilkanaście placówek oświatowych, w tym 6 szkół podstawowych, 3 przedszkola publiczne oraz kilka prywatnych placówek przedszkolno-opiekuńczych. Grójec to także bogata oferta sportowo-kulturowo-rekreacyjna. Przez cały rok Grójecki Ośrodek Kultury, Grójecki Ośrodek Sportu oraz lokalne organizacje pozarządowe dbają o atrakcyjną ofertę dla mieszkańców, którzy bardzo licznie biorą udział we wszelakich zajęciach, zawodach czy festynach.

Kiedyś Grójec kojarzony był wyłącznie z multikulturowym małym miastem produkującym jabłka. Dziś jest to prężnie rozwijające się miasto, w którym rozbudowuje się budownictwo mieszkalne i infrastruktura. Dobry dojazd do stolicy oraz możliwość podjęcia pracy w różnych zakładach i firmach powoduje, że w gminie coraz liczniej osiedlają się mieszkańcy z innych części województwa,  a nawet i kraju.  

Grójec to miasto przedsiębiorczości i rozwoju,  a jednocześnie miejsce spokojne, swojskie, w którym każdy zna swojego sąsiada i żyje zgodnie z naturą upiększoną krainą rzeki Jeziorki  i okolicznymi sadami.

Ogólnopolska Karta Seniora – korzyści dla seniorów i przedsiębiorców z gminy Grójec

Po wielu rozmowach z seniorami Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda zdecydował się wprowadzić Ogólnopolską Kartę Seniora, która upoważnia osoby 60+ do korzystania zniżek w wielu wybranych punktach na terenie kraju, w tym również w sanatoriach, zakładach opieki zdrowotnej oraz w wielu punktach usługowych. Karta wydawana jest bezpłatnie w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec dla mieszkańców gminy Grójec. Spis podmiotów honorujących OKS znajdziecie Państwo na stronie organizacji: https://oks.glosseniora.pl/pelna-lista-firm-oks/.

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Urząd Gminy i Miasta w Grójcu

Ul. J. Piłsudskiego 47

05-600 Grójec

Telefon: 48 664 30 91

www.grojecmiasto.pl