• 18 lipca 2024 14:05

Gmina Miasto BOGUSZÓW-GORCE

lut 16, 2024

CHARAKTERYSTYKA

Boguszów-Gorce jest położony w zachodniej części Sudetów Środkowych, pomiędzy pasmami Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych. Rozpościera się na wysokości 450-650 m n.p.m., na powierzchni 27 km². Miasto w swoim obecnym kształcie powstało w 1973 roku z połączenia miejscowości: Boguszów, Gorce, Kuźnice Świdnickie i Lesieniec, ale historia każdej z obecnych dzielnic sięga do około XIV wieku. W ciągu pięciu wieków tutejsi mieszkańcy zajmowali się górnictwem (wydobywano srebro, węgiel kamienny i baryt), tkactwem oraz browarnictwem.

Ratusz miejski – najbliżej chmur

W Boguszowie-Gorcach znajduje się najwyżej położony ratusz w Polsce (581,58 m n.p.m.). Budowla znajduje się we wschodniej pierzei rynku, wyróżnia ją charakterystyczna wysmukła wieża. Od 1976 r. obiekt ten jest wpisany do rejestru zabytków. Obecnie jest siedzibą władz miasta.

Miasto wśród gór

Wzniesienia ukazane w herbie i logo Boguszowa-Gorc trafnie oddają charakter tego miejsca –  położonego malowniczo pomiędzy dwoma masywami górskimi.

Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.) w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych jest drugim co do wysokości szczytem w tym masywie.
W sezonie letnim jest to cel pieszych i rowerowych wycieczek, miejsce gdzie uprawia się downhill
i paralotniarstwo. W sezonie zimowym można skorzystać tu ze stoku narciarskiego o długości ok. 780 metrów, na którym działa kolej linowa z dwuosobowymi kanapami, system sztucznego naśnieżania, oświetlenie oraz wyciąg talerzykowy i ośla łączka z taśmą transportującą dla najmłodszych oraz początkujących narciarzy. U podnóża góry znajduje się Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Dzikowiec z restauracją. Przy górnej stacji kolei mieści się 20-metrowa wieża widokowa.

Z Boguszowa-Gorc na górę Chełmiec (851 m n.p.m.),drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich, wiedzie jedyna w Polsce Droga Krzyżowa Trudu Górniczego. Została ona utworzona w 2001 r. i biegnie wzdłuż trasy turystycznej. Składa się z 14 stacji, które mają formę tablic, z których każda jest upamiętnieniem historii górnictwa na naszym terenie.

Trzecią z gór w boguszowskim herbie jest Góra Mniszek – odosobniony, dwuwierzchołkowy (704
i 711 m n.p.m.) szczyt wchodzący w skład masywu. Na zboczach znajdują się dwa kamieniołomy. Wyrobisko, do dziś dobrze widoczne, nosi lokalną nazwę „Białe Skałki”.

Szyb Witold – pamiątka górniczej historii miasta

Historia Szybu Witold sięga 1769 roku i wiąże się z wydobyciem węgla kamiennego w osadzie Gorce. Jego eksploatacja zakończyła się w 1993 roku, co rozpoczynało proces zamykania wałbrzyskich kopalni. W latach 2012-2013 nastąpiła adaptacja budynku nadszybia i wieży wyciągowej na Centrum Kulturalno-Kongresowe Witold. Dziś wciąż jest to miejsce ściśle związane z górnictwem. W dawnym budynku nadszybia znajduje się sala konferencyjno-szkoleniowa oraz Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa. W Szybie Witold swoją siedzibę ma filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury, odbywają się tam koncerty, wernisaże oraz wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Charakterystycznym elementem tego budynku jest wieża szybu wyciągowego, która obecnie pełni rolę wieży widokowej. W budynku maszyny wyciągowej mieści się restauracja, a na zewnątrz kompleksu kaplica Świętej Barbary – patronki górników.

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Miejsce: Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach, Plac Odrodzenia 1, 58-370 Boguszów-Gorce. Wydział Organizacyjny, pokój nr 212.

Godziny przyjmowania:

poniedziałek, środa, czwartek: godz. 7:30-15:30;

wtorek: 7:30 – 17:00;

piątek: 7:30 – 14:00.

Kontakt :  tel. 74 8449-311, wew. 54, 42,

e-mail: promocja@boguszow-gorce.pl