• 19 czerwca 2024 15:26

Jesteś molem książkowym? Masz swój ulubiony fotel do czytania, czy może czytasz wszędzie – zarówno na kanapie w salonie, jak i na krześle w jadalni? To błąd! Pozycja ciała podczas czytania ma duży wpływ nie tylko na komfort, ale i na zdrowie. Poświęć chwilę na wybór odpowiedniego fotela lub krzesła do czytania – zwłaszcza że mebel może stać się dodatkową ozdobą salonu, domowego biura lub sypialni. Sprawdź, jakie trendy są obecnie na topie!

Jak wybrać wygodny fotel do czytania książek?

Najzdrowiej jest czytać książkę w pozycji siedzącej lub półleżącej. Aby nie przeciążać kręgosłupa i stawów, w obu tych przypadkach, plecy powinny przylegać do oparcia fotela na całej długości. Biodra, łopatki oraz głowa powinny z kolei znajdować się w linii prostej. 

Nie odginaj przy tym głowy ani nie pochylaj jej nad książką. Zamiast tego trzymaj książkę ok. 35 cm przed oczami. Zaleca się również czytanie z wyprostowanymi, lekko uniesionymi nogami. Czy takie zalecenia mają wpływ na to, jaki fotel do czytania powinieneś wybrać? Oczywiście!

Jakie znaczenie ma rozmiar oraz typ fotela do czytania?

Wygodne fotele do czytania książek odznaczają się charakterystyczną konstrukcją. Utrzymanie ciała w pozycji zalecanej przez lekarzy i fizjoterapeutów, wymaga wysokiego – najlepiej profilowanego i typowego dla foteli do czytania – zagłówka.

Niezdrowe jest natomiast czytanie w fotelach z oparciem niskim, sięgającym ledwie do połowy pleców lub łopatek. Pozbawienie pleców i kręgosłupa podparcia, z czasem będzie skutkować garbieniem się, bólami głowy i karku.

Ważną rolę odgrywają podłokietniki. Właściwie wybrany fotel do czytania (https://novodom.pl/k/fotele-do-czytania) powinien umożliwiać ci swobodne oparcie znajdujących się w niewielkim oddaleniu od ciała łokci i utrzymanie książki przed oczami bez napinania mięśni ramion. Dlatego warto zwracać uwagę na rozmiar fotela do czytania – wbrew pozorom szerokie siedzisko nie zawsze jest najlepsze.

Na wygodne ułożenie nóg pozwolą ci wygodne fotele do czytania z podnóżkiem. W ich ulepszonej wersji jest on zintegrowany z ramą fotela, można go wysunąć i podnieść na pożądaną wysokość, aby zapewnić łydkom solidne podparcie. Ten rodzaj foteli do czytania zwykle ma też funkcję leżanki, co ułatwia przyjęcie optymalnej dla ciała pozycji.

Jaki styl foteli do czytania jest teraz w modzie?

Z każdym sezonem zmieniają się trendy wnętrzarskie i preferencje klientów – co można zauważyć w internetowych sklepach meblowych, takich jak Novodom. Skorzystaj z opcji filtrowania produktów np. po stylach i sprawdź, co jest teraz na topie. Obecnie dominują:

  • naturalne kolory i tkaniny, szczególnie bawełna i len (lub tkaniny syntetyczne niemal idealnie imitujące ich fakturę) – doskonale pasują do stylu skandynawskiego, boho, japandi czy rustykalnego lub (w zależności od formy fotela) do wystroju klasycznego.
  • tapicerki w intensywnych, kontrastowych barwach;
  • minimalistyczne projekty mebli – dominują zaokrąglone kształty i nisko osadzone siedziska;
  • brak zdobień poza detalami.

W ostatnim czasie rośnie też popularność foteli do czytania z szerokim siedziskiem i niskim oparciem, które są przeciwieństwem ergonomicznego mebla do czytania. Moda wnętrzarska nie jest jednak w takich aspektach mocno rewolucyjna – poza kilkoma nowościami, sezonowo zmienia się tylko popularność niektórych modeli. Niezależnie od tego, jaki design fotela do czytania książek wybierzesz, ten na długo pozostanie w kanonach obowiązującej mody.

Artykuł partnerski