• 28 lutego 2024 04:36

Nawet co trzeci mężczyzna w wieku od 25 do 45 lat może mieć problem z zakolami, co pokazuje, że wcale nie jest to problem odosobniony. Zakola mogą dotyczyć każdego z nas, zatem warto wiedzieć, co robić, gdy zaobserwujemy je u siebie. W jaki sposób obecnie leczy się zakola? Do jakiego specjalisty udać się, kiedy dostrzeżemy, że linia włosów się przesuwa? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Co to znaczy mieć zakola?

Zakola to taki typ utraty włosów, który rozpoznajemy po stopniowym przerzedzaniu się włosów i cofaniu ich linii od skroni w kierunku tyłu głowy. Wśród podstawowych czynników, które uważa się za przyczynę ich powstawania, wymienia się między innymi te genetyczne. Zakola mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Oprócz czynników genetycznych duże znaczenie mają kwestie hormonalne, a także dieta, styl życia i pielęgnacja włosów.

Do kogo udać się z zakolami?

Zakola i łysienie to częsta przyczyna wizyt pacjentów w gabinetach trychologicznych. To właśnie do trychologów udajemy się z takimi problemami. Podczas wizyty specjalista koncentruje się na dokładnym zbadaniu włosów i skóry głowy, przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz zleca kolejne badania do wykonania. Na ich podstawie często jest w stanie zaplanować ścieżkę leczenia, która powinna zapobiec dalszej utracie włosów lub ją opóźnić. W sytuacji, w której byłoby to niemożliwe, są inne metody, które pozwalają na przeszczepienie włosów w łyse miejsca.

W jakim wieku ma się zakola?

Zdarza się, że zakola obserwujemy już u osób poniżej 30, a nawet 20. roku życia. Skłonność do nich może być genetyczna, ale często utratę włosów wzmacnia np. stresujące wydarzenie w życiu, łojotok, niedoborowa dieta, choroby ogólnoustrojowe czy też łupież. Jeżeli podejrzewamy, że możemy mieć do czynienia z postępującym łysieniem najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty po to, żeby wdrożyć odpowiednie leczenie i uratować włosy.

Czy da się usunąć zakola? Specjaliści odpowiadają

– “Zakola da się usunąć, wykonując przeszczep włosów. Obecnie wykorzystuje się do tego nowoczesne techniki takie jak FUE, które nie pozostawiają po sobie blizn. To metoda, która pozwala przeprowadzić cały zabieg w ciągu zaledwie kilku godzin. Nie wymaga narkozy, a wyłącznie znieczulenia miejscowego. Skóra po wizycie, na której wykonuje się przeszczep włosów, regeneruje się bardzo szybko, a pacjent jeszcze w dniu zabiegu może wyjść do domu. Metoda nie ciągnie za sobą ryzyka zbyt wielu powikłań, pod warunkiem że jest profesjonalnie zastosowana.” – podkreśla dr n. med. Piotr Turkowski, trycholog i specjalista chirurgi odtwórczej włosów.

– “Żeby możliwe było przeszczepienie włosów z miejsca dawczego pobiera się w delikatny sposób mieszki włosowe, a następnie umieszcza w lokalizacji biorczej, w której nastąpiło przerzedzenie lub utrata włosów. Każdy mieszek to zespół od 1 do 4 włosów. Wraz z cebulką i gruczołem łojowym nazywamy go graftem. Żeby całkowicie usunąć zakola, potrzebne jest od 600 do 1500 graftów. Leczenie zakoli można rozpocząć jednak od niego mniej inwazyjnych zabiegów, jak np. karboksyterapia czy mezoterapia, a także zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Przeważnie warto łączyć je również z farmakoterapią, jednak wszystko zależy od tego, co dokładnie zalecił lekarz.” – dodaje dr. n. med. Katarzyna Osipowicz, dermatolog i specjalista w transplantacji włosów metodą FUE.

Karboksyterapia na zakola

Karboksyterapia wykonywana jest przy pomocy aparatury ze specjalną głowicą, która umożliwia podskórne podawanie dwutlenku węgla przez niewielką igłę. Pozwala na poprawę ukrwienia skóry, a co za tym idzie – lepszego odżywienia mieszków włosowych. To z kolei pozwala zagęścić włosy, poprawić ich kondycję oraz przyspieszyć wzrost nowych włosów. Oprócz tego iniekcje dwutlenkiem węgla pomagają:

  • zwiększać ciśnienie w tkankach, w konsekwencji prowadząc do utworzenia nowych naczynek krwionośnych,
  • stymulować rozmnażanie się komórek i procesy metaboliczne,
  • uruchamiać procesy regeneracyjne i ograniczać wypadanie włosów.

Czy mezoterapia na zakola działa?

Na wypadanie włosów zaleca się szczególnie mezoterapię mikroigłową oraz igłową. Pierwsza z nich polega na wywoływaniu niewielkich uszkodzeń w skórze głowy przy pomocy specjalnego pena oraz stymulowaniu jej do odbudowy i przebudowy. Druga natomiast obejmuje iniekcje z odżywczych koktajli, które są indywidualnie dobierane do potrzeb konkretnego pacjenta. Mezoterapia może pomóc pobudzić cebulki włosów, wzmocnić je i dostarczyć im wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym a zakola

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym zdobywają od jakiegoś czasu ogromną popularność, która wynika głównie z deklarowanych przez pacjentów rezultatów zabiegowych oraz bezpieczeństwa zabiegu, który jest całkowicie hipoalergiczny, dzięki zastosowaniu wywaru z krwi pacjenta. Zabieg polega na pobraniu krwi i odwirowaniu jej w odpowiedni sposób, a w późniejszym czasie ostrzykiwaniu powstałym preparatem skóry głowy. To pozwala uzyskać szybszy porost i zagęszczenie włosów, a także zahamowanie wypadania.

Źródla:

  1. Osocze bogatopłytkowe w leczeniu wypadania włosów, https://medicta.pl/uroda/osocze-bogatoplytkowe-w-leczeniu-wypadania-wlosow/
  2. Przeszczep włosów – co warto o nim wiedzieć?, https://transplantacja.org.pl/uroda/przeszczep-wlosow-co-warto-o-nim-wiedziec/

Artykuł partnerski

Skip to content