• 14 lipca 2024 07:32

BCAA to popularny suplement diety, który jest chętnie wykorzystywany przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, w szczególności przez zawodników, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej. Aminokwasy rozgałęzione BCAA stanowią związki egzogenne, które mogą nasilać procesy anaboliczne zachodzące w ustroju, a także mogą hamować rozpad białek mięśniowych i wspierać regenerację mięśni po zakończeniu wykonywania aktywności fizycznej.

Czym są aminokwasy BCAA?

BCAA to powszechnie stosowany skrót wyrażenia branched chain amino acids, które oznacza aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu bocznym. To związek, który tworzą trzy aminokwasy egzogenne, takie jak izoleucyna, leucyna oraz walina, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie syntetyzować, dlatego też muszą być dostarczane do ustroju z zewnątrz, wraz z codziennym jadłospisem lub w postaci suplementów diety.

Za powszechnie dostępne produkty spożywcze zawierające BCAA uznaje się czerwone mięso, a także drób, ryby, jaja i suche nasiona roślin strączkowych. Zawartość aminokwasów w pożywieniu może być jednak niewystarczająca do pokrycia zwiększonego zapotrzebowania na BCAA m.in. wśród osób aktywnych fizycznie, dlatego też wówczas warto rozważyć stosowanie suplementów diety zawierających związek.

Właściwości i działanie BCAA

Wśród aminokwasów rozgałęzionych można wyróżnić leucynę, która może hamować działanie kortyzolu, nasilającego katabolizm białek mięśniowych, a dodatkowo może aktywować kinazę mTOR, stymulującą proces tworzenia mięśni. Do aminokwasów BCAA zaliczyć można też izoleucynę, która jest niezwykle istotna dla metabolizmu glukozy, a co więcej, może wykazywać właściwości antykataboliczne, a także walinę, która uczestniczy w procesach energetycznych zachodzących w ustroju i może przyczyniać się do skrócenia czasu regeneracji organizmu.

Zestawienie trzech aminokwasów w jeden związek sprawia, że BCAA może sprzyjać przyrostowi masy mięśniowej, nasilając reakcje anaboliczne i hamując rozpad białek (katabolizm w mięśniach). Dodatkowo aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych mogą zmniejszać uczucie senności i zmęczenie podczas wykonywania wysiłku fizycznego, co z kolei może sprzyjać wydłużeniu czasu trwania treningu, zwiększeniu jego intensywności i wydajności organizmu. Jakby tego było mało, aminokwasy BCAA mogą brać udział w produkcji neuroprzekaźników, wspierać właściwą pracę wątroby i stanowić źródło energii dla mięśni. Niektóre dane sugerują również, iż aminokwasy rozgałęzione mogą zmniejszać bolesność mięśniową po wysiłku fizycznym oraz nasilać tempo spalania tkanki tłuszczowej.

Suplementacja BCAA – przed czy po treningu? Kiedy i jak stosować aminokwasy rozgałęzione?

Stosowanie aminokwasów BCAA przed rozpoczęciem wykonywania aktywności fizycznej może hamować przebieg procesów katabolicznych, opóźniać pojawienie się uczucia zmęczenia i zwiększać efektywność treningu. Z kolei suplementacja BCAA po ćwiczeniach może przyspieszyć regenerację organizmu i powrót do pełnej sprawności, a tym samym może umożliwić szybsze przystąpienie do kolejnego treningu i skrócenie czasu potrzebnego do osiągnięcia pożądanych rezultatów i wyników. Dodatkowo aminokwasy rozgałęzione przyjmowane po zakończeniu aktywności fizycznej, mogą zmniejszać bolesność mięśniową (DOMS). Dlatego też często zaleca się, aby BCAA przyjmować zarówno przed treningiem, jak i po zakończeniu aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Suplementy diety zawierające aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych zawsze należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta umieszczonymi na opakowaniu produktu i nie należy przekraczać zalecanych porcji preparatów, aby nie doprowadzić do występowania działań niepożądanych wynikających z przedawkowania suplementu diety. Ponadto, poszukując odpowiedniego preparatu z BCAA warto zwrócić uwagę na stosunek wykorzystanych w nim aminokwasów – zwykle preparaty zawierają leucynę, izoleucynę i walinę w proporcjach 2:1:1 lub 4:1:1. Co więcej, suplementy diety bogate w BCAA mogą stanowić także źródło innych, wartościowych składników, np. glutaminy, co może pozytywnie wpływać na jakość preparatu i pracę organizmu sportowca.

Decydując się na suplementację BCAA warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit, która wyróżnia się bogatym asortymentem wysokiej jakości preparatów – https://ostrovit.com/pl/menu/bcaa-18900.html.