• 14 lipca 2024 06:43

Prywatne pakiety medyczne – standard czy luksus? Polisa na życie z opieką medyczną

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że na koniec 2022 roku niemal 4,23 mln Polaków miało prywatne ubezpieczenie zdrowotne. To o ponad 9 proc. więcej niż przed rokiem. Prywatne pakiety przestają być powoli luksusem, na który stać tylko wybranych, a stają się standardem. Jak działają i jak wybrać pakiet medyczny dla siebie i swojej rodziny?

Czym jest pakiet medyczny?

Prywatna opieka medyczna jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, które pozwala na zapewnienie sobie i zwykle również najbliższym osobom dostępu do lekarzy specjalistów czy do badań w prywatnych placówkach zdrowia. W zamian za to opłacać musimy składkę na konto wybranego ubezpieczyciela. W zależności od pakietu i oferty towarzystwa możemy korzystać z różnych świadczeń i placówek medycznych.

Jak zapewnić sobie prywatną opiekę medyczną?

Wykupienie prywatnego pakietu zdrowotnego możliwe jest u wielu ubezpieczycieli. Może być to niezależna oferta lub łączona np. z polisą na życie. Na przykład w UNIQA można wykupić ubezpieczenia na życie z pakietem zdrowotnym – Ochrona z Plusem – Pakiet Ochronny, który charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony i obejmuje życie i zdrowie – ubezpieczonego i osób bliskich.

Jaki powinien być indywidualny pakiet medyczny? Zakres ochrony pakietu medycznego

To ważne, by dopasować pakiet medyczny do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Im większy będzie jego zakres, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić tytułem składki. Poszczególne ubezpieczenia zdrowotne mogą obejmować świadczenia w postaci:

  • korzystania z podstawowej opieki medycznej – gwarantowane konsultacje i wizyty u internisty czy pediatry oraz lekarza medycyny rodzinnej,
  • dostępu do opieki specjalistycznej – lista specjalistów, z usług których możemy skorzystać, powinna być opisana w ofercie i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia,
  • badań laboratoryjnych,
  • badań obrazowych, w tym badanie RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania USG czy mammografia,
  • badań czynnościowych, jak EKG, czy spirometria,
  • korzystania z podstawowych zabiegów pielęgniarskich,
  • bilansu zdrowia dziecka,
  • rehabilitacji,
  • pakietu szczepień, np. szczepień przeciwko grypie,
  • wizyt stomatologicznych.

Ubezpieczyciel w ramach prywatnego pakietu medycznego może zapewnić jeszcze szerszy zakres ochrony, obejmujący m.in. wizyty domowe lekarskie, zabiegi ortopedyczne, zabiegi chirurgiczne czy konsultacje profesorskie oraz leczenie u lekarzy za granicą.

Prywatny pakiet medyczny – najczęściej zadawane pytania. Jak wybrać polisę?

Czym różni się prywatna opieka medyczna od świadczeń gwarantowanych przez publiczną służbę zdrowia w ramach NFZ? Otóż przede wszystkim tym, że kolejki do lekarzy specjalistów lub na badania diagnostyczne i obrazowe mogą być znacznie krótsze. Pakiet zdrowotny wykupujesz indywidualnie lub korzystasz z pakietu grupowego np. w pracy, ale nie musisz tego robić – nie jest to obowiązkowe. Mając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, nadal możesz korzystać ze świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o ile jesteś osobą ubezpieczoną i masz do tego pełne prawo.

Ile kosztuje prywatny pakiet medyczny? O ile właściwie nie masz wpływu na to, że np. z Twojego wynagrodzenia odprowadzane są obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS, o tyle w przypadku prywatnego pakietu masz to całkowicie pod kontrolą. Płacisz tyle, ile ustalisz z towarzystwem, w ramach swoistego abonamentu medycznego.

Przy wyborze pakietu tego rodzaju trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest lokalizacja placówek medycznych, w których będziemy mogli korzystać z wizyt u lekarzy specjalistów czy z badań.

Pakiety, nazywane również abonamentami zdrowotnymi, powoli stają się standardem w Polsce i coraz więcej osób z nich korzysta, głównie po to, aby zagwarantować sobie i bliskim maksymalną ochronę zdrowia.