• 14 lipca 2024 07:23

Grzejniki elektryczne są wydajne, ale też postrzegane jako prądożerne. Nie jest to do końca prawdą, ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie, jeśli dobrze dobierzemy grzejnik do domu. Zobacz, na co na pewno musisz zwrócić uwagę.

Jeden grzejnik na cały dom?

Niestety musimy rozczarować osoby, które miały takie plany. Jeden grzejnik elektryczny nie będzie w stanie ogrzać piętrowego domu, nawet jednopoziomowym mieszkaniem może sobie nie poradzić. Grzejniki elektryczne wykorzystuje się raczej do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, biur, garaży. Mogą się przydać także w chłodniejszy dzień w domku na działce.

Który grzejnik najszybciej oddaje ciepło?

Grzejnik kupujemy po to, żeby grzał i chcemy, żeby robił to szybko. Zwykle jednak tempo pracy nie idzie w parze z innymi zaletami.

Najszybciej oddaje ciepło termowentylator, który po prostu dmucha ciepłym powietrzem. Jeśli staniemy w pobliżu, natychmiast je wyczujemy. Ale coś za coś – termowentylator jest głośnym urządzeniem, co na dłuższą metę może być męczące. Sprawdzi się raczej jako dodatkowe lub awaryjne źródło ciepła. Warto pamiętać, że wentylatory mają też funkcję chłodnego nawiewu, co niewątpliwie przyda się w upalny, letni dzień.

Który grzejnik elektryczny jest cichy?

Bezgłośnie pracują dwa rodzaje grzejników: olejowy i radiacyjno-konwektorowy. Wybór między nimi dwoma może okazać się trudny, bo każdy ma własny zestaw zalet.

W przypadku grzejników olejowych (Zobacz: Grzejnik olejowy HO110C ribby ELDOM)będzie to energooszczędność, bo grzejnik po nagrzaniu do określonej temperatury wyłącza się, ale nadal oddaje ciepło. Wbudowany termostat pozwala mu włączyć się ponownie, gdy temperatura spadnie do określonego poziomu. Czyli w praktyce grzejnik włączony na godzinę do prądu, będzie pobierał energię przez mniej więcej połowę tego czasu i tylko za tyle zapłacimy.

Grzejniki radiacyjno-konwektorowe (Zobacz: Grzejnik radiacyjno-konwektorowy HM1300 star) zachwycają nowoczesnym designem, lekkością i funkcjonalnością. Ponieważ wykorzystują naturalny ruch powietrza w pomieszczeniu, nagrzewają je stosunkowo szybko. Warto też podkreślić, że niektórymi grzejnikami tego typu można sterować za pomocą smartfona, czyli włączyć grzejnik, gdy zbliżamy się do domu lub biura. Dzięki temu od razu wejdziemy do ciepłego pomieszczenia.

Jak dobrać grzejnik elektryczny do wielkości wnętrza?

Tu zasada jest stosunkowo prosta: 100 W mocy grzejnika ogrzewa 1 m² pomieszczenia, czyli grzejnik o mocy 2000 W nadaje się do ogrzania jednego dużego pokoju, biura lub małej kawalerki.

Na wydajność grzejnika wpływa jednak nie tylko sama wielkość pomieszczenia, ale też stopień termoizolacji, szczelność okien itp. Na pewno łatwiej i szybciej nagrzejemy garaż w murowanym domu niż drewniany domek działkowy.

Jakie funkcje powinien mieć grzejnik elektryczny?

Termostat – pozwala na kontrolowanie temperatury i automatyczne włączanie lub wyłączanie grzejnika. W dobrych grzejnikach termostat ma płynną regulację temperatury.

Programator – dzięki niemu możemy ustalić, o której godzinie grzejnik ma się włączyć albo jak długo będzie pracował.

Lampka kontrolna – informuje o pracy lub stanie czuwania.

Czujnik przechylenia – powoduje odcięcie zasilania, gdy urządzenie zostanie przypadkowo przewrócone.

Warto też upewnić się, czy grzejnik ma dostatecznie długi przewód oraz czy cięższe modele (np. grzejnik olejowy) mają wbudowane kółka, które pozwalają na szybkie przesuwanie z jednego pokoju do drugiego.