• 19 czerwca 2024 16:34

Samodzielna, regularna opieka nad osobą starszą może stać się w pewnym momencie zbyt obciążająca albo niemożliwa. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy członkowie rodziny żyją w różnych miastach, senior choruje albo stan zdrowia bliskich nie pozwala na dalszą opiekę. W takiej sytuacji często zapada decyzja o przeniesieniu seniora do domu spokojnej starości. W artykule podpowiadamy, jak przygotować siebie i bliskiego do przeprowadzki.

Bywa, że zarówno osoba starsza, jak i jej najbliżsi trudno znoszą konieczność powierzenia seniora pod opiekę do domu spokojnej starości. Senior czuje się urażony i opuszczony. Rodzina musi zaś mierzyć się z obawą o społeczny ostracyzm. By do tego nie doprowadzić, warto podjąć konkretne, dobrze zaplanowane działania. Zrealizowane krok po kroku pozwolą uniknąć szoku związanego z przeprowadzką.

Poza stereotypy – umieszczenie bliskiej osoby w domu opieki 

Coraz więcej rodzin staje dzisiaj przed koniecznością przeniesienia bliskiego do domu opieki. Nawet jeśli dotąd zdawałeś sobie sprawę, że ten moment nastąpi, nie musisz czuć się na niego przygotowany. To naturalne, że nie wiesz, jak psychicznie i organizacyjnie podołać temu wyzwaniu.

Na szczęście domy opieki nie są już owiane społecznym tabu. Coraz częściej kojarzą się z funkcjonalnością, komfortem, dobrymi warunkami. Oferują opiekę 24/7, pomoc wykwalifikowanych opiekunów oraz pełne, smaczne wyżywienie. W wielu z nich można korzystać z sali do ćwiczeń. Są prowadzone warsztaty terapii zajęciowej, zajęcia ruchowe i integracyjne. Przed wyborem domu spokojnej starości warto szczegółowo zapoznać się z jego ofertą i przekazać ją bliskiemu seniorowi. Takie ośrodki wielu osobom w podeszłym wieku mogą bowiem nadal przywodzić na myśl trudne, złe warunki.

W dalszym ciągu zastanawiasz się, czy dom seniora to odpowiednie miejsce dla Twojego bliskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz TUTAJ

Potrzeby seniorów oraz oczekiwania ich rodzin dobrze rozumie i spełnia całodobowy prywatny ośrodek ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze. To bezpieczna, spokojna, wygodna przystań dla chorych i starszych mieszkańców Trójmiasta oraz osób z różnych rejonów Polski i zagranicy.

Na początek: adaptacja w domu opieki

Przeprowadzka do domu seniora nie musi być rewolucją. Dobrze i rozsądnie zaplanowana nie powinna odbić się negatywnie na psychice seniora. Warto potraktować ją jako proces, który — odpowiednio przeprowadzony — pomoże z mniejszym stresem otworzyć się na nowe.

Zadbaj, aby jednym z jego etapów była wizyta zapoznawcza w domu opieki. Podczas wstępnych odwiedzin senior pozna panujące w danym miejscu warunki, oswoi się z opiekunami oraz mieszkańcami. Dobrze jest rozważyć pobyt tymczasowy, jeśli ośrodek daje taką możliwość. Bliski łagodnie zaadaptuje się do nowego otoczenia przed ostateczną przeprowadzką. Taką opcję znajdziesz m.in. w ofercie ROSE Senior Resort.

Ten dom seniora znajduje się w Jastrzębiej Górze — urokliwej miejscowości turystycznej. Bez trudu zarezerwujesz więc dla siebie nocleg, aby nie zostawiać ukochanej osoby zbyt szybko samej. Przez pierwsze dni będziecie się jeszcze widywać codziennie! Z tej możliwości zwykle chętnie korzysta rodzina seniorów mieszkająca w dalszych częściach kraju albo za granicą.

Małymi krokami ku zmianie – życie w domu seniora 

Metodę małych kroków często stosują rodzice wobec dzieci, ale sprawdza się też ona w przypadku osób starszych. Przedstawiciele obu tych generacji mają bowiem tendencję do niepewności w obliczu zmiany. Często też zmagają się z lękiem przed rozdzieleniem z najbliższymi.

Kierując się tą metodą, nie wychodź z wiadomością o przeprowadzce z dnia na dzień. Staraj się przez pewien czas napomykać o tym pomyśle w rozmowach. Dzięki temu ukochana osoba będzie mogła oswoić się ze zbliżającą zmianą. Podkreślaj, że opieka w domu seniora jest w pełni profesjonalna i znacznie podnosi jakość życia. Bliski poczuje się bezpieczny i zaopiekowany.

Łatwiej ze wsparciem terapeuty

Jeśli wizję przeprowadzki trudno znosi cała rodzina, warto poprosić o wsparcie specjalistę. Terapeuta łagodnie pomoże wam przejść przez cały proces. Pokaże, jak zaadaptować się do nowej sytuacji. Zapozna też ze sposobami skutecznej komunikacji z seniorem. W jesieni życia, zwłaszcza jeśli starzeniu się towarzyszy cierpienie, zmienia się psychika osoby starszej. Bywa wtedy, że rzeczowa, pozbawiona intensywnych emocji rozmowa staje się niemożliwa bez właściwego podejścia.

Z tego powodu dom opieki ROSE Senior Resort współpracuje z psychologami. Z ich pomocy mogą korzystać nie tylko pensjonariusze, ale też rodzina przyszłych mieszkańców ośrodka.

Dalsza troska o seniorów w domu opieki to podstawa

A gdy już dojdzie do przeprowadzki? Twoje zaangażowanie nie kończy się w tym momencie. Bliski powinien czuć, że nadal obejmujesz go opieką, choć już w innej formie. W tym celu pytaj, czy senior ma dostęp do ulubionych rzeczy i może realizować swoje zainteresowania. Upewniaj się, że wychodzi na regularne spacery. Interesuj się jakością i rodzajem serwowanych posiłków.

To dla osoby starszej ważny sygnał, że dbasz o jej dobrostan, nawyki, drobne przyjemności. Jej psychiczna kondycja tylko na tym zyska!

W ROSE Senior Resort mieszkańcy modlą się w pięknej kaplicy. Regularnie spędzają czas na plaży. Biorą udział w koncertach i innych wydarzeniach, na które są dowożeni specjalnym transportem. Cieszą się też wizytami dzieci i młodzieży.

Żadne odwiedziny nie dają im jednak takiej radości jak najbliższych. Nie musisz przyjeżdżać często ani zostawać na długi czas. Staraj się jednak, aby senior czuł twoją bliskość. Czy wiesz, że w ROSE Senior Resort można odwiedzać bliskich bez zapowiedzi? Ośrodki rzadko dają taką możliwość, a to fantastyczna okazja do sprawienia seniorowi niespodzianki.

Wspólnie podjęta decyzja — klucz do satysfakcji

Nowoczesny dom opieki zapewnia komfort i godne warunki pensjonariuszom. To zaś sprawia, że i pozostali członkowie rodziny czują się spokojni. Pamiętaj jednak, aby przy wyborze ośrodka, zauważyć potrzeby seniora.

Niech decyzja o skorzystaniu z usług danego domu spokojnej starości zostanie podjęta wspólnie. Monitoruj też warunki, w jakich żyje senior, pytaj go o wrażenia. Dom opieki to przecież dla osoby starszej drugi dom. Musi czuć bijące z niego ciepło, życzliwość i troskę. To pozytywnie przełoży się również na wasze relacje rodzinne.