• 25 maja 2024 14:02

Usługi jakie świadczy logopeda online zyskują na popularności, ale wciąż terapia przez internet nie jest powszechną formą współpracy z logopedą. Ludzie, szukając pomocy wśród terapeutów (np. logopedów czy psychologów) zazwyczaj na początku skłaniają się do zawężania poszukiwań do granic miejsca swojego zamieszkania. Dość intuicyjnie wpisują w wyszukiwarkę zlepek słów typu “poszukiwana usługa + nazwa miejscowości”. Z roku na rok tendencja się zmienia i widać większe zapotrzebowanie na usługi online. Dotyczy to także usług sektora logopedycznego.

Kto zgłasza się do logopedy online?

Mimo tego, że nie ma jednoznacznego “profilu Pacjenta” to logopeda online jest w stanie zaobserwować pewne tendencje, a w zasadzie motywacje osób, które zgłaszają się do takiego specjalisty. Są to zazwyczaj:

– Rodzice dzieci mieszkających za granicą Polski. Bardzo częsty przypadek jeżeli chodzi o zgłoszenia do logopedów online. Rodziny, które wyjechały za granicę na jakiś czas lub na stałe i widzą (a raczej słyszą), że coś jest nie tak z wymową ich dzieci. Jedyna opcja dla takich ludzi to skorzystanie z usług logopedy online.

– Osoby dorosłe mieszkające za granicą. Tu z kolei mowa o osobach dorosłych, które wyjechały do pracy lub przeprowadziły się za granicę. Mieszkając w Polsce być może nie mieli wystarczająco czasu lub przestrzeni na terapię logopedyczną, więc korzystają z niej w formie online będąc nawet na drugim końcu świata.

– Osoby, które mieszkają z dala od dużych aglomeracji i nie mają stacjonarnego dostępu do logopedy. Tutaj mowa zarówno o terapii dla dzieci, jak również dla osób dorosłych. Głównym motywatorem w tym wypadku są sprawy logistyczne. Włączenie komputera zajmuje jednak mniej czasu niż przejazd autem do drugiego miasta.

– Osoby, które są chore lub mają problem z poruszaniem się. Niezależnie od tego czy mówimy tutaj o chwilowym braku mobilności czy stałej niepełnosprawności. Dostęp do internetu i komputer wystarczy do przeprowadzenia terapii z logopedą online.

– Ludzie, którzy są wiecznie zabiegani i nie mają na nic czasu. Spotkanie z logopedą online nie wymaga specjalnego przygotowania, terapię można bez trudu “wepchnąć” w swój napięty harmonogram dnia. Należy jednak pamiętać, że sama terapia to nie wszystko – niezwykle ważne jest wykonywanie ćwiczeń logopedycznych między zajęciami!

– Osoby, które mają małe dzieci w domu i nie mają z kim ich zostawić. W takim wypadku wystarczy wygospodarować 40 min na terapię i zadbać o przestrzeń umożliwiającą koncentrację na czas spotkania z logopedą.

– Osoby, które stresują się swoją wadą wymowy i obawiają się wizyty stacjonarnej. Przestrzeń domowa lepiej wpływa na takich ludzi pod kątem psychologicznym (zapewnia większy komfort).

– Osoby, które cenią sobie komfort, oszczędność czasu i pieniędzy. To jest naprawdę bardzo duża grupa, która po prostu woli poświęcić czas na terapię w domu i nie tracić czasu i pieniędzy na dojazdy.

Czy logopeda online jest dla każdego?

Oczywiście, że nie. Tak samo jak w przypadku nauki językowych online czy terapii z psychologiem online. Nie każdy lubi ten format spotkań, nie każdy czuje się w nim swobodnie. Co więcej, nie każdy ma przestrzeń w warunkach domowych, aby wygospodarować nawet te kilkadziesiąt minut na terapię.

Terapia online, tak samo jak praca zdalna w domu wymaga dodatkowej umiejętności samodyscypliny i koncentracji. Dla niektórych osób, wciąż najlepszym sposobem będzie skorzystanie z tradycyjnej formy terapii i nie ma w tym nic złego.

Zobacz także: https://spokojwglowie.pl/logopeda-online-dla-osob-doroslych/

Skip to content