• 19 maja 2024 21:58

Kredyt dla emeryta 2023 – w jakim wieku można wziąć kredyt?

Osoby będące na emeryturze czasem stają przed dużymi wyzwaniami finansowymi. Wówczas muszą podjąć decyzję, czy zaciągnąć zobowiązanie, czy poradzić sobie w inny sposób. Czy banki rzeczywiście oferują kredyt dla emeryta 2023? Jak obecnie wyglądają oferty banków oraz jaki jest maksymalny wiek, do którego można zaciągnąć kredyt? Sprawdziliśmy wszystkie zasady, warunki i dostępne oferty dla seniorów. Wbrew powszechnym opiniom emeryci wcale nie są dla banków zbyt ryzykownymi klientami. Po spełnieniu pewnych warunków wielu z nich ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosków. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jakie wymagania stawiają banki i na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o staraniu się o wsparcie.

Czy banki udzielają kredytów dla emerytów w 2023 roku?

Jednym z częstych pytań w przypadku produktów bankowych jest to, czy na emeryturze można wziąć kredyt. Choć mogłoby się wydawać, że rozwiązaniem są tu jedynie tak zwane parabanki, w rzeczywistości również banki mogą pożyczać pieniądze seniorom. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych wymogów banku, ponieważ najczęściej stawiają one górną granicę wieku. Niemniej obejmuje ona jeszcze osoby, które zakończyły już pracę i pobierają świadczenia. Ponadto należy pamiętać, że instytucje bankowe muszą wziąć na siebie ryzyko ewentualnych problemów związanych ze spłatą, dlatego też restrykcyjnie podchodzą one do oceny zdolności i wiarygodności kredytowej. Bywa także, że oferują one krótszy niż standardowo okres kredytowania bądź też niższe kwoty.

Prawie wszystkie duże banki w Polsce ustaliły górną granicę wieku, która wynosi 70 lat, a czasem nawet mniej. Jedynie nieliczne z nich pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania nawet przez osoby powyżej 70 roku życia.

Skoro już wiemy, że jest to możliwe, to jaki kredyt może dostać emeryt? Przede wszystkim jest to raczej kredyt gotówkowy, a jego wysokość zależy między innymi od zdolności kredytowej i od okresu kredytowania. Należy pamiętać, że maksymalny okres spłaty zmniejsza się wraz z wiekiem, a to z kolei powoduje, że niższa jest maksymalna kwota kredytu.

Na czym polega kredyt dla emeryta?

Banki bardzo często dedykują swoje oferty konkretnym grupom klientów, np. przedsiębiorcom czy młodym. Niektóre z nich mają w swojej ofercie również kredyt gotówkowy dla emeryta, który jest udzielany na dość niskie kwoty i z reguły na kilkuletni okres spłaty. Takie rozwiązanie bywa jednak wystarczające dla seniorów, którzy potrzebują pieniędzy na nagły wydatek.

Z uwagi na wspomniane wcześniej ograniczenia związane z okresem kredytowania, próżno szukać takich rozwiązań jak kredyt hipoteczny dla emeryta. Tego typu oferty wiążą się z wieloletnią spłatą. A to już znacznie przekracza granicę wieku określaną przez banki.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla emeryta w 2023 roku?

W przypadku zaciągania każdego zobowiązania, niezależnie od wieku, bank musi sprawdzić, czy kredytobiorca spełnia określone warunki. W tym przede wszystkim ważne jest, czy ma odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli natomiast chodzi o kredyt dla emeryta 75 lat lub więcej, sprawa komplikuje się o tyle, że bank jeszcze dokładniej weryfikuje wszelkie informacje.

Do jakiego wieku emeryt może wziąć kredyt? Jest to zależne od banku. Niektóre z nich bowiem określają górną granicę na 65 lat, spora część z nich na 75 lat, ale istnieją również takie, które tej granicy w ogóle nie ustalają. W związku z tym możliwy jest nawet kredyt dla emeryta 85 lat, ale są to niskie kwoty.

Jakie więc warunki musi spełnić emeryt, by mieć szansę na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku o kredyt? Są to:

 • Dochody – bank sprawdza źródło dochodu i wymaga jego udokumentowania. W związku z tym w przypadku emerytury może on żądać potwierdzenia wpływów na konto lub przekazów pocztowych. Dochody muszą zapewniać zdolność kredytową, co oznacza, że muszą wystarczyć nie tylko na pokrycie comiesięcznych rat kredytu, ale również na życie codzienne;
 • Inne zobowiązania finansowe – istotną informacją dla banku jest to, czy osoba ubiegająca się o kredyt ma aktualnie lub miała w przeszłości jakieś inne zobowiązania i czy spłacała je terminowo;
 • Zabezpieczenie kredytu – niektóre banki wymagają zabezpieczenia kredytu w postaci nieruchomości czy inwestycji;
 • Okres kredytowania – emeryci mogą liczyć zazwyczaj jedynie na kilkuletni okres kredytowania;
 • Stan zdrowia osoby wnioskującej o kredyt – wymogiem banku może być przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia lub też ubezpieczenie kredytu na wypadek problemów ze spłatą.

Ile kosztuje kredyt dla emeryta 2023?

Ile kosztuje kredyt dla emeryta 2023 i gdzie można znaleźć najtańszy kredyt dla emerytów? W takich kwestiach warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy, który prezentuje aktualne oferty.

Jaki bank może udzielić kredytu emerytowi? Jeżeli chodzi na przykład o Alior Bank kredyt dla emeryta jest dostępny dla osób, które nie przekroczyły 80 roku życia. Ciekawostką jest natomiast fakt, że niektóre banki nie określają górnej granicy wieku. W Santander kredyt dla emeryta jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku, przy czym jest to oczywiście kredyt gotówkowy i w niskiej kwocie. Rozwiązanie, jakim jest kredyt dla emeryta, PKO również oferuje wszystkim swoim klientom, bez ograniczeń wiekowych.

Przeanalizujmy, ile kosztuje kredyt dla emeryta 2023 na przykładzie kwoty 10 000 zł i na okres kredytowania 24 miesięcy:

Bank

Pekao

PKO

Santander

Alior Bank

Całkowita kwota do spłaty

11 236,13 zł

11 184,72 zł

11 151,31 zł

11 063,71 zł

Odsetki

1 236,13 zł

1 184,72 zł

1 151,30 zł

1 063,71 zł

Rata

468,17 zł

466,03 zł

464,64 zł

460,99 zł

Jak wybrać najlepszy kredyt dla emeryta 2023?

Wybór kredytu dla emeryta 2023 uzależniony jest od tego, w jakim banku taki wnioskodawca ma szansę go otrzymać. Jeśli bowiem jest to osoba do 65 roku życia, wówczas nie będzie mieć problemu ze znalezieniem dla siebie oferty, niemniej powyżej tego wieku liczba ofert banków maleje. Nadal jednak nie są to pojedyncze oferty. W przypadku banków, które mają wyższy maksymalny wiek kredytobiorcy, najlepiej na ten moment wypada Alior Bank, ale jest to kwestia zmienna. Warto na bieżąco śledzić oferty i korzystać z kalkulatorów oraz porównywarek internetowych, szczególnie polecamy: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Czy warto wziąć kredyt dla emeryta 2023?

Pytanie nie jest proste, ponieważ tak na dobrą sprawę nikt nie chce brać kredytu, jeśli nie musi tego robić. Bywa jednak, że sytuacja nas do tego zmusza, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Wówczas czasem nie tylko warto wziąć kredyt dla emeryta, co nawet trzeba.

Należy jednak pamiętać, że pożyczka dla emeryta to poważne zobowiązanie, przed którego zaciągnięciem trzeba dokładnie przeanalizować oferty. Najlepiej jest korzystać wyłącznie z ofert banków, a nie parabanków, ponieważ w razie ewentualnych problemów ze spłatą to właśnie bank będzie bezpieczniejszy.

Kiedy warto wziąć kredyt dla emeryta 2023?

 • Gdy pojawił się nagły, nieoczekiwany i spory wydatek.
 • Kiedy mamy pewność, że będzie nas stać na spłacanie rat.
 • Gdy wiemy, że mamy duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
 • Kiedy bank oferuje kredyt dla emeryta na korzystnych warunkach, a nie – jak w przypadku niezaufanych parabanków – pożyczki z olbrzymim oprocentowaniem.

Kiedy nie brać kredytu dla emeryta 2023?

 • Kiedy wiemy, że po spłacie raty niewiele pieniędzy będzie zostawać na życie – wówczas łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia.
 • Kiedy możemy liczyć na pomoc finansową od bliskich.
 • Gdy oferta jest nieatrakcyjna, obarczona dużym ryzykiem i zbyt wysokim oprocentowaniem.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu przez emeryta musi być przemyślana. Warto, by skonsultował się on z doradcą kredytowym lub w razie możliwości poprosił kogoś bliskiego o poradę. Nietrudno bowiem o różnego rodzaju oszustwa finansowe, dlatego pomocy finansowej należy szukać wyłącznie w przejrzyście działających instytucjach.

Skip to content