• 20 kwietnia 2024 12:53

Czasu nie można cofnąć, ale zmiany które spowodował na skórze w pewnym stopniu już tak. Nowoczesna kosmetologia i medycyna estetyczna stanowią duże wsparcie dla osób, które chcą spowolnić proces biologicznego pogorszenia kondycji skóry. Wbrew pozorom wiele z dostępnych metod dedykowanych odmładzaniu to zabiegi nieinwazyjne. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj te najpopularniejsze.

Jakie zmiany zachodzą w skórze wraz z upływem czasu? 

Jedną z kluczowych zmian wpływających na kondycję skóry jest spowolnienie metabolizmu komórkowego. W konsekwencji początkowo elastyczne i gęsto ułożone włókna kolagenu i elastyny są znacznie wolniej wymieniane na nowe. Z czasem stają się rozciągnięte, a przestrzenie między nimi większe. Skutkuje to obniżonym odżywieniem tkanek, utratą napięcia, wiotczeniem skóry, jej zwiększoną podatnością na odwodnienie i powstawanie zmarszczek. 

U osób starszych pojawiają się również zaburzenia melanogenezy i keratynizacji – skóra staje się podatna na przebarwienia, traci gładką powierzchnię i bywa podatna na podrażnienia.   

Czy można cofnąć lub spowolnić starzenie się skóry? 

Organizm starzeje się stopniowo, a proces ten rozpoczyna się już po ok. 25. roku życia. Jednak pierwsze oznaki mijającego czasu u każdego zaczynają być widoczne w innym czasie, co wynika zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i stylu życia i sposobu pielęgnacji ciała. Dzięki właściwej profilaktyce anti-age można w dużej mierze spowolnić ten proces. Istnieją także metody, które pozwalają zredukować już powstałe niedoskonałości. 

Wygląd skóry można poprawić na różne sposoby. W przypadku metod nieinwazyjnych lub o niskiej inwazyjności, które nie wymagają użycia skalpela i przejścia przez długi okres rekonwalescencji skupia się głównie na stymulacji naturalnej przebudowy tkankowej. Część defektów można też poddać drobnej korekcie, bazując na nowoczesnych technikach i preparatach. Szeroką ofertę zabiegów dedykowanych odmładzaniu skóry możesz sprawdzić np. na stronie: https://www.estell.pl/

Nieinwazyjne metody stymulujące odbudowę tkankową

Aby skóra wyglądała młodziej, można poddać się laseroterapii lub zabiegom wykorzystującym m.in. ultradźwięki czy fale radiowe. Metody takie w nieco inny sposób doprowadzają do podniesienia temperatury w wybranych warstwach skóry. Prowadzi to do termicznego obkurczenia białek kolagenu – jego włókna ulegają skróceniu, co daje efekt naturalnego liftingu. Pod wpływem generowanej temperatury dochodzi też do kontrolowanych mikrouszkodzeń stymulujących produkcję nowych, zdrowych składników skóry. 

Procedury takie cechują się różnym stopniem intensywności, w zależności od kondycji wyjściowej cery czy tkanek na innych partiach ciała. Z ich pomocą można m.in. zredukować wiotkość skóry, poprawić owal twarzy, spłycić zmarszczki, czy rozjaśnić lub usunąć przebarwienia.  

Małoinwazyjne zabiegi rewitalizujące skórę 

W celu uzyskania młodszego wyglądu zastosowanie znajdują także zabiegi odmładzające, które nie są bardzo inwazyjne, ale wymagają niewielkiej ingerencji w ciągłość powierzchni skóry. Wśród metod takich wymienia się m.in.:

  • Mezoterapię igłową i mikroigłową – procedury te pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, a także odżywiają skórę dzięki właściwościom indywidualnie dobranych preparatów wprowadzanych do głębszych warstw skóry za pomocą iniekcji. Zabiegi takie nadają skórze blasku, wyrównują jej koloryt, nieco ją zagęszczają i redukują widoczność drobnych zmarszczek.  
  • Zabiegi z toksyną botulinową – metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku zmarszczek mimicznych, które zwykle są jednymi z pierwszych oznak starzenia. Substancja ta podawana jest w niewielkiej ilości w wybrany obszar twarzy, co skutkuje wygładzeniem nierówności wynikających z kurczliwości mięśni w ich obrębie. 
  • Wypełniacze tkankowe – za pomocą różnych substancji można wypełnić zmarszczki i bruzdy, a także wymodelować kształt wybranych partii twarzy. Efekty po takim zabiegu pojawiają się bardzo szybko. 
  • Nici liftingujące – zabieg taki kojarzy się z poważną ingerencją, jednak obecnie stosowane nici zwykle są produktami wchłanialnymi, które poza stworzeniem dodatkowego rusztowania dla skóry jednocześnie ją nawilżają i odżywiają. Z ich użyciem można osiągnąć wyraźną, ale też naturalną poprawę wyglądu. 
Skip to content