• 20 maja 2024 05:54

Firany gotowe czy szyte na wymiar – które wybrać, aranżując wnętrze?

nietylkofiranki.pl

Choć współcześnie często rezygnuje się z firan na rzecz rolet czy żaluzji, by nie musieć tracić czasu na ich pranie i prasowanie, spore grono osób nadal nie wyobraża sobie bez nich dobrze skomponowanego wnętrza.

Nie ma co się dziwić, gdyż firany nie tylko zapewniają prywatność czy ochronę przed słońcem, przechodniami i wścibskimi sąsiadami, ale również pomagają stworzyć przytulną atmosferę i stanowią ważną dekoracją pomieszczenia, zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach z dużymi oknami. Na rynku firany dostępne są w dwóch rodzajach: gotowe i szyte na zamówienie. Które z nich są lepsze?

Firanki na wymiar – idealne rozwiązanie dla wymagających klientów

Decydując się na wybór firanek szytych na zamówienie, można uzyskać oryginalny efekt, który zachwyci wszystkich gości. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach wyposażonych w kilka okien np. salonach z otwartą kuchnią i dodatkowo połączonych z tarasem. Spodoba się także posiadaczom okien narożnych, o nietypowych kształtach czy zajmujących większą część ściany. W tych przypadkach ciężko dobrać gotowe firanki, w ten sposób by tworzyły spójną i estetyczną całość, dlatego lepiej jest wybrać zasłony szyte na wymiar.

Należy również pamiętać, że w tej sytuacji pierwszorzędną kwestią jest znalezienie wykwalifikowanego fachowca. Musi on nie tylko poprawnie wykonywać powierzone mu zadania pod kątem technicznym, ale umieć odczytywać oczekiwania klienta. W razie potrzeby można mu zlecić również uszycie zasłon, obrusów czy innych elementów aranżacyjnych, które idealnie wpasują się w estetykę całego domu czy mieszkania.

Gotowe firany – szybki sposób na urządzenie się

Jeśli nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu i energii na prace aranżacyjne, najlepiej jest wybrać firany gotowe. Ta opcja posiada wiele plusów, do których zalicza się m.in.:

  • łatwa dostępność, gdyż można je bez problemu nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych, a nawet na bazarach,
  • dostateczna ilość wzorów i kolorów, by ładnie udekorować okna, nawet bez posiadania bardzo rozwiniętego zmysłu artystycznego,
  • niska cena, jednak chcąc, by firany nie zniszczyły się po kilku praniach i mogły służyć nam wiele lat, lepiej nie decydować się na wybór produktów z najniższej półki,
  • brak potrzeby kontaktowania się ze stylistami wnętrz w celu stworzenia projektu, doboru tkaniny czy dodatkowych elementów np. taśm, czy przelotek.

Warto wspomnieć, że tego typu firany pasują głównie do okien o standardowych wymiarach. Istnieje jednak sprytna alternatywa w postaci gotowych firan na metry, które mają ustaloną długość, a ich szerokość można dobierać w zależności od potrzeb.

Skip to content