• 19 maja 2024 11:08

Naturalną wydzieliną obecną w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest woskowina uszna. Jej nadmiar może doprowadzić do powstania tak zwanego czopu woskowinowego, objawiającego się również dolegliwościami bólowymi. Jak się go pozbyć skutecznie i bezpiecznie?

Czym jest woskowina w uchu?

Przewód słuchowy zewnętrzny człowieka, nazywany również kanałem słuchowym, ma około 3 cm długości i charakterystyczny, zagięty kształt. Składa się częściowo z tkanki chrzęstnej pokrytej skórą z włosami, które odpowiadają za ochronę dalszych elementów ucha przed wnikaniem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Na zewnętrznej części przewodu słuchowego znajdują się gruczoły woskowinowe i potowe. To właśnie gruczoły woskowinowe odpowiadają za tworzenie wydzieliny nazywanej woskowiną uszną lub po prostu woszczkiem.

Woskowina jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania ucha, dlatego nie powinna być w całości usuwana. Jest naturalną barierą ochronną, która blokuje przenikanie drobnoustrojów. Odpowiada za wspomaganie oczyszczania przewodu słuchowego z zanieczyszczeń i nawilża tkanki.

Ludzkie ucho ma zdolność do samooczyszczenia się na drodze naturalnej migracji komórek w kierunku ujścia kanału słuchowego do zagłębienia małżowin usznych.

Zdarza się, że powstaje nadmiar woskowiny usznej, co jest sytuacją niekorzystną, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się czopu woskowinowego.

Jak powstaje i czym jest czop woskowinowy?

W uchu człowieka powinna znajdować się pewna ilość woskowiny dla zachowania zdrowia tego narządu. Jednak jej nadmiar może powodować zbijanie się wosku, który łączy się z zanieczyszczeniami, co doprowadza do powstania czopu woskowinowego. Może on częściowo czy nawet całkowicie zwężać światło przewodu słuchowego. Czop woskowinowy to po prostu twardy korek z zalegającej woskowiny, który może powodować dolegliwości bólowe. Z tego względu trzeba bezpiecznie go usunąć. 

Kiedy powstaje czop woskowinowy?

Istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do pojawienia się czopu woskowinowego. Zwykle ucho człowieka czyści się samo. Przewód słuchowy nie wymaga dodatkowego mycia, ale z drugiej strony należy unikać czynników, które mogłyby prowadzić do nadprodukcji woskowiny usznej i w konsekwencji pojawienia się czopu woskowinowego.

Na gromadzenie się woskowiny wpływają:

  • Wady anatomiczne przewodu słuchowego – może być nadmiernie zagięty lub zbyt wąski, przez co wydzielina ma utrudnione ujście i odprowadzanie na zewnątrz.
  • Czynniki zewnętrzne m.in. noszenie aparatu słuchowego czy częste korzystanie ze słuchawek dousznych. Takie elementy uniemożliwiają prawidłowe i całkowicie naturalne oczyszczanie uszu, a także drażnią tkanki, przez co gruczoły woskowinowe produkują więcej wydzieliny.
  • Środowisko z dużą ilością zanieczyszczeń – takie czynniki dotyczą przede wszystkim osób, które często przebywają w mocno zakurzonych pomieszczeniach.

Czop woskowinowy powstaje także i wtedy, gdy nieprawidłowo czyścimy uszy. Nie wolno zbyt intensywnie ingerować w przewód słuchowy, np. poprzez wkładanie w niego patyczków higienicznych. Może to prowadzić do przemieszczania się woskowiny do głębszych części ucha i jej zalegania, a także do poważniejszych problemów, takich  jak perforacja błony bębenkowej. Patyczki służą tylko do oczyszczania zewnętrznej części małżowiny.

Jeśli pojawi się czop woskowinowy, objawiający się m.in. szumami usznymi, bólami ucha, wrażeniem zatkania i pogorszeniem się słuchu oraz uczuciem wilgoci i rozpierania ucha, trzeba go usunąć.

Usuwanie czopu woskowinowego

Narastanie dolegliwości, a zwłaszcza bólu, powinno zmotywować do jego usunięcia zalegającego czopu woskowinowego. Można spróbować zrobić to w domu, zmiękczając i rozpuszczając woskowinę. Służą do tego specjalne wyroby medyczne, które można kupić w aptece, np. krople LIX. Zgodnie z informacjami ze strony https://lix.com.pl/, zawarty w kroplach glicerol, będący głównym składnikiem produktu, odpowiada za zmiękczanie woskowiny i pomaga w jej bezpiecznym usuwaniu na zewnątrz.Dodatkowo osusza przewód słuchowy, zmniejsza obrzęk tkanek, a w efekcie redukuje ból..

Źródła:

  1. Kacprzyk, Czop woskowinowy – jak prawidłowo dbać o higienę uszu, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/inne-zagadnienia/286540,uszy-woskowina-czop

Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

LIX/14044/09/23

Skip to content