• 17 kwietnia 2024 04:59

Zaburzenia snu, w tym także bezsenność, obniżają komfort życia pacjenta i powodują upośledzenie jego codziennego funkcjonowania w wielu obszarach życia – prywatnym i zawodowym. Łączy się to z wieloma chorobami. Z tego względu warto znaleźć sposób, aby lepiej spać, szybciej zasypiać i nie wybudzać się w nocy. W przypadku krótkotrwałej bezsenności rozwiązaniem może być lek Senamina. Czym ona jest i jak poprawia komfort snu?

Rozpowszechnienie problemu bezsenności w Polsce

Zgodnie z badaniami1 ponad 50 proc. wszystkich respondentów z wybranej populacji wskazało, że mają trudności ze snem. Wśród kobiet odsetek ten wynosił 58,9 proc., a mężczyzn – 41,4 proc. Najczęściej, niezależnie od wieku i płci, deklarowano trudności z zasypianiem, ale i problemy dotyczące wybudzeń w godzinach nocnych, krótkiego snu i wczesnego wstawania.

Z kolei na podstawie badania opinii publicznej, zrealizowanego przez SW Research, 64 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że ma problemy ze snem. Jedna czwarta tej grupy to osoby zmagające się z nimi już od roku2.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bezsennością jest farmakoterapia. Jednak równie ważna jest higiena snu, której zasady warto poznać i stosować się do nich. Na problemy z krótkotrwałą bezsennością pomóc może także lek Senamina.

Czym jest Senamina?

Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie producenta lek Senamina zawiera przebadaną klinicznie doksylaminę, która eliminuje najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności. Senamina dostępna jest w formie tabletek zażywanych doustnie, z których każda zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu oraz 50,0 mg mannitolu.

Wskazaniem do stosowania tego leku są krótkotrwałe problemy ze snem. Pozwala on na objawowe leczenie sporadycznie występującej u pacjentów dorosłych bezsenności. Szczegółowe informacje o leku znajdziesz na stronie https://senamina.pl/

Jak działa Senamina?

Producent leku wskazuje, że Senamina skraca czas zasypiania – zasnąć można już w ciągu 30 minut. Jedna tabletka dziennie wydłuża sen nawet do 8 godzin. Zwiększa jego  głębokość i jakość. Lek ten nie powoduje powstania mechanizmu uzależnienia.

Zażywanie Senaminy zalecane jest przy krótkotrwale występującej bezsenności u dorosłych – zwłaszcza gdy pacjent ma trudności z zasypianiem, doświadcza częstych wybudzeń nocnych oraz wcześnie budzi się w godzinach porannych. Może być to spowodowane między innymi odczuwanym stresem bądź zmianą stref czasowych.

Bez konsultacji lekarskiej Senaminą powinno stosować się wyłącznie przez tydzień. W przypadku braku efektów po 7 dniach należy zwrócić się do specjalisty, który zajmie się odpowiednią diagnostyką.

Co może zapewnić dobry sen?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami podstawową formą radzenia sobie z przygodną bezsennością jest dbanie o prawidłową higienę snu. Zgłębienie zagadnień związanych ze zdrowymi nawykami w zasypianiu i stosowanie się do nich mogą znacznie poprawić komfort snu.

Eksperci zalecają, by nie próbować usypiać „na siłę”. Trzeba stworzyć optymalne warunki do zaśnięcia, co oznacza całkowitą ciszę, brak w pobliżu łóżka telefonu i tabletu czy innych urządzeń, które emitują światło niebieskie, a także wygodne łóżko, które w przypadku osób z zaburzeniami snu powinno służyć jedynie jako miejsce do spania, a nie np. oglądania telewizji czy czytania książki. W sypialni powinno się zadbać o odpowiednią temperaturę i świeże powietrze. 

Zdrowym nawykiem jest unikanie obfitych posiłków przed snem, kofeiny, nikotyny i alkoholu, jak i dbanie o to, by kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Senamina może przy tym wspomóc walkę z krótkotrwałą bezsennością.

Warto podkreślić, że to lek i dla bezpieczeństwa należy go stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, zwracając szczególną uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Artykuł partnerski

Źródła:

1Z. Nowicki i in., Rozpowszechnienie subiektywnej bezsenności w populacji polskiej, “Psychiatria Polska” 2016, nr 50(1), s. 165-173.

2https://wgospodarce.pl/informacje/93630-jak-nie-spia-polacy

Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

SEA/13999/09/23

Skip to content