• 29 lutego 2024 16:19

INFORMACJE

Krosno –  miasto zachwycające starodawną architekturą, bogatą historią oraz niezwykłymi okolicami.

Lokowane w poł. XIV w. miasto, położone w południowej części województwa podkarpackiego, do dzisiaj urzeka swym pięknem. Renesansowe kamieniczki, gotyckie i barokowe kościoły, dzwonnica z jednym z największych dzwonów w Polsce to zabytkowe „perełki” Krosna. Średniowieczna starówka i mury obronne przypominają o potędze miasta, zwanego niegdyś „małym Krakowem”. To tędy przebiegał słynny Trakt Węgierski, to na tym terenie otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Krosno też cieszy się zasłużenie przydomkiem „szklanego zagłębia”.

Krosno nierozerwalnie kojarzy się ze szkłem. Miasto na stałe wpisało się w historię przemysłu i sztuki szklarskiej. Światowej klasy mistrzowie tego rzemiosła i projektanci często zaczynali swoją karierę w jednej z wielu krośnieńskich hut szkła i to właśnie dzięki nim historia i szklane dziedzictwo stale się wzbogaca.

Chcąc pokazać niezwykle barwny i widowiskowy proces tworzenia szklanych dzieł sztuki, ale także ocalić „szklaną” historię miasta od zapomnienia powstał w Krośnie „szklany szlak”. Trasa wytyczona przez unikalne, szklane dzieła małej architektury rozpoczyna się na starówce i prowadzi przez całe miasto.

W otoczeniu średniowiecznego Rynku, na bazie XIX – wiecznej dawnej hali targowej powstało Centrum Dziedzictwa Szkła. Miejsce, które łączy tradycję sztuki szklarskiej z nowoczesnym jej wcieleniem, miejsce w którym każdy z odwiedzających może uczestniczyć w widowiskowym i niemal magicznym procesie wytopu i obróbki szkła.

Nieopodal Centrum Dziedzictwa Szkła, na szklanym szlaku, poniżej zachodniej pierzei rynku, leżą piwnice pamiętające czasy, kiedy Krosno było ważnym ośrodkiem handlu winem. W niezwykłych, starych wnętrzach historia miasta łączy się z nowoczesnością. Dzięki technologii najnowszej generacji obejrzeć można unikatowe szklane dzieła krośnieńskich hut – dawne wyroby szklarskie i najnowocześniejszy design.

Na „szklanym szlaku” leżą także miejsca, które łącząc wiele historycznych wątków świadczą o niezwykłej historii miasta i regionu. Wystawa lamp pokazuje w jaki sposób szklana sztuka przenika się z ukształtowanym tutaj przemysłem naftowym. Wspaniała kolekcja lamp naftowych Muzeum Podkarpackiego to unikat na skalę światową. Zaskakuje mnogością form, i wspaniałych efektów jakie daje przejście światła przez wymyślne, różnobarwne klosze lamp naftowych.

Krosno to miasto szkła. Oferuje możliwość doświadczenia niezwykłych wrażeń. Biorąc udział w wytopie masy szklanej, obserwując niezwykły proces tworzenia arcydzieł szklanej sztuki czy podążając szlakiem szklanej architektury, każdy może doświadczyć bogactwa możliwości jakie daje ten niezwykły materiał.

Strona internetowa: http://www.krosno.pl

Ogólnopolska Karta Seniora

Kartę Seniora można wyrobić w Urzędzie Miasta Krosna, tel. (13) 47 43 220

Skip to content