• 13 kwietnia 2024 03:12

INFORMACJE O GMINIE

Dobczyce stanowią malowniczy zakątek Małopolski. Położone w dolinie rzeki Raby, w niedalekim sąsiedztwie Krakowa, mogą pochwalić się długą i bogatą historią. Wyjątkowe walory krajobrazowe i ciekawe atrakcje sprawiają, że jest to miejsce idealne na weekendowy wypad czy dłuższy pobyt.

Nad miastem dumnie wznosi się wzgórze zamkowe z ruinami średniowiecznego zamku oraz reliktami murów miejskich, wzdłuż których wiedzie malownicza ścieżka z widokiem na Jezioro Dobczyckie i Beskidy. Wzgórze z sąsiadującą koroną zapory łączy innowacyjna kładka, która stanowi ciekawy obiekt architektoniczny. Miłośników tradycji ludowej i rzemiosła z pewnością zainteresuje Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Do aktywnego spędzania czasu w Dobczycach zachęcają przyjemne trasy rowerowe oraz park miejski z bogatą infrastrukturą: kortami tenisowymi, boiskiem do siatkówki plażowej czy naturalistycznym placem zabaw. Życie kulturalne miasta toczy się wokół nowoczesnego Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego, które wyposażone jest w profesjonalną aulę widowiskową i halę sportową. Rozwój gospodarczy zapewnia miastu dobrze skomunikowana strefa przemysłowa.

Od niedawna Dobczyce mogą pochwalić się także pierwszym w Małopolsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, które wyposażone jest w interaktywną „ścieżkę bezpieczeństwa”. Jest to atrakcyjny obiekt edukacyjny z zakresu unikania niebezpieczeństwa oraz postępowania w obliczu zagrożenia.

Gmina Dobczyce to także miejsce, gdzie seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Środowisko seniorów aktywnie włącza się w życie gminy, a na jej terenie działa kilka organizacji skupiających seniorów.

Strona internetowa: http://www.dobczyce.pl http://www.mgops.dobczyce.pl

Ogólnopolska Karta Seniora

Kartę Seniora można wyrobić w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobczycach,

ul. Jagiellońska 44h, 32- 410 Dobczyce, Tel. 12 37-31-100

Autor zdjęć: Paweł Stożek

Skip to content