• 19 maja 2024 09:39

Gmina Słomniki

cze 29, 2022

Gmina miejsko-wiejska, obejmuje 25 sołectw i miasto Słomniki o 660-letniej tradycji

Słomniki to satelickie miasto aglomeracji krakowskiej: województwo małopolskie, powiat krakowski

Pow. 111 km2, mieszkańców 13282

Strategiczne położenie miasta Słomniki:

Kraków: połączenie Szybką Koleją Aglomeracyjną  i trasą E7 – 25 km

Przez Gminę Słomniki przebiega droga ekspresowa S7

Autostrada A4 – 36 km

Lotnisko międzynarodowe Kraków Balice – 36 km 

Lider budownictwa pasywnego

Jesteśmy ogólnopolskim liderem w budowaniu budynków użyteczności publicznej innowacyjną metodą pasywną.  Energooszczędna technika pasywna minimalizuje zapotrzebowanie na energię, a w konsekwencji redukuje emisję CO2 . To u nas powstała pierwsza w Polsce pasywna hala rekreacyjno-sportowa oraz drugie w Polsce dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych Integracyjne Centrum Rozwoju Dziecka, mamy też pasywne bardzo nowoczesne Specjalistyczne Centrum Usług Medycznych oraz pasywną salę gimnastyczną przy Zespole Szkól w Waganowicach.

Odwiedzają nas samorządowcy i przedsiębiorcy z całej Polski i Europy, by czerpać wiedzę praktyczną o eksploatacji i zarządzaniu budynkami pasywnymi.

Historia i ciekawe miejsca

Słomniki to miasto o starych, XIV-wiecznych metrykach. Świadek wielu ważnych wydarzeń historycznych. To na Rynku w Słomnikach Tadeusz Kościuszko wygłosił odezwę do narodu po bitwie pod Racławicami w 1794 r.; to nieopodal Słomnik trwały walki powstańców styczniowych, których mogiły są na cmentarzu parafialnym i w wielu zakątkach Gminy; to przez Słomniki wiódł szlak Pierwszej Kompanii Kadrowej, która dała początek Legionom Polskim pod wodzą Józefa Piłsudskiego.    

Położona wśród pofalowanych wzgórz stanowi dobre miejsce do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Przez gęste kompleksy leśne przebiegają szlaki turystyczne, m.in. trasy do uprawiania nordic walking, Rowerowy Szlak Kościuszkowski, europejska Droga św. Jakuba, której celem jest Santiago de Compostela w Hiszpanii, Małopolski Szlak Cystersów. Warto zobaczyć perłę architektury romańskiej – kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie, klasycystyczny pałac Wodzickich oraz kościół ze średniowieczną zabytkową figurą Matki Bożej w Niedźwiedziu. W kościele Bożego Ciała w Słomnikach podziwiać można XVI-wieczny krucyfiks i obraz Świętej Rodziny, także z XVI w.

www.slomniki.pl

Kartę wyrobisz w Urzędzie Miejskim w Słomnikach, pokój 15, tel. 123881102, wew. 122

Ul. T. Kościuszki 64

Godziny otwarcie poniedziałek 9.00-17.00, wtorek-piątek 7.30-15.30

Skip to content