• 17 kwietnia 2024 04:55

Syców: wypoczywaj aktywnie i blisko natury

W ostatnich miesiącach znów coraz chętniej odkrywamy miejsca blisko nas. Niejednokrotnie są one prawdziwymi perełkami. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do odwiedzenia Gminy Syców, leżącej w północno – wschodniej części województwa dolnośląskiego, z dobrym i szybkim dojazdem trasą S8. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zalew w Stradomi Wierzchniej, Arboretum w Stradomi czy Park Miejski w Sycowie to miejsca lubiane przez rodziny i turystów, nie tylko w okresie wakacyjnym. Są idealne do aktywności, spacerów o każdej porze roku, ale też na krótką przerwę w podróży. Gminę Syców świetnie zwiedza się na rowerze, do czego gorąco zachęcamy. Warto zobaczyć liczne zabytki w Sycowie, poznać zbiory Muzeum Regionalnego. W 2021 roku odbyło się nad Zalewem w Stradomi największe na Dolnym Śląsku wydarzenie triathlonowe Garmin Iron Triathlon, w którym wzięło udział niemal 700 zawodników. W ciągu całego roku odbywają się różne interesujące wydarzenia kulturalne i sportowe, m.in. koncerty Wratislavia Cantans, Jarmark Regionalny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, festyny w parku miejskim, turnieje piłki plażowej, tenisa ziemnego i stołowego, Letni Piknik Powietrzny w Komorowie. Zapraszamy serdecznie do wypoczynku  i odwiedzania Sycowa.

Gmina Syców obfituje w tereny zielone, przyrodniczo piękne. W mieście największą oazą zieleni jest 40-hektarowy Park Miejski. Przy wejściu do niego dumnie wita wszystkich piękny, 300-letni buk pospolity odm. purpurowa. Park został założony w stylu angielskim przez Gustava Calixta Birona von Curland (właściciela państwa stanowego Syców) w XIX w., według projektu Georga H.W.Grapowa. Przylegał niegdyś do zamku książęcej rodziny Bironów. Do dziś w parku znajduje się mauzoleum, dawne zabudowania stajni zamkowych, zespoły rzeźb z odlewni Val d’Osne przywiezione w 1902 r. jako posag ślubny księżnej Franciszki. Romantyzm i naturalność tego miejsca czynią je idealnym na spacer, relaks lub aktywne spędzanie czasu.

Przemierzając tereny gminy zanurzamy się w tereny leśne, pachnące sosnami, obfitujące w skarby runa leśnego, skrywające stawy i oczka wodne, miejsca w których schronienie ma zwierzyna leśna, sąsiadujące ze śródpolnymi zadrzewieniami, alejami lip i kasztanowców. A nad Stawem Rybata można prowadzić obserwacje ornitologiczne licznych ptaków wodnych. Podróżowanie pieszo lub rowerem jest bardzo przyjemne także pośród łąk i pól, pachnących sianokosami i żniwami.

Zalew w Stradomi Wierzchniej

To turystyczno-rekreacyjna wizytówka regionu i atrakcyjne miejsce dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Piaszczysta, 300-metrowa plaża, wydzielone kąpielisko strzeżone z łagodnym zejściem do wody, punkty gastronomiczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole namiotowe – tuż przy plaży, umożliwiają wypoczynek blisko natury. Dla lubiących aktywność fizyczną są do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, gry w piłkę nożną, do koszykówki, dwa tory do gry w boule, plac zabaw dla dzieci z piaskownicą oraz dużo  przestrzeni do innych gier plażowych.

Zalew w Stradomi jest fantastycznym miejscem do uprawiania sportów (marsze, jogging, nordic walking) oraz turystyki rowerowej. Wokół zbiornika biegnie gruntowa droga, którą można obejść akwen w około 1,5 godziny (ok.3,5 km). Znad zalewu jest już bardzo blisko do Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka, przepięknego ogrodu dendrologicznego, który pozwala zapoznać się z licznymi gatunkami i odmianami roślin leśnych, kwiatów i chronionych okazów.

Konieczne do zwiedzenia w Sycowie są również Muzeum Regionalne (skarbnica wiedzy o historii Ziemi Sycowskiej, dziejach rodu Biron von Curland oraz zamku książęcego który istniał do 1945 r.), wieża kościelna (pierwotnie będąca bramą miejską w murach obronnych miasta, od XVI w. zaadaptowana na cele sakralne, obecnie pełniąca funkcję dzwonnicy i punktu widokowego), kościół pw.śś.Apostołów Piotra i Pawła (z 1350 r., odbudowany w 1905 r. w stylu gotyckim, z ołtarzem głównym, ołtarzem z pietą i wieloma innymi dziełami autorstwa Bruno Tschötschela), kościół ewangelicki Apostołów Jana i Piotra (wybudowany pod koniec XVIII w. w stylu klasycystycznym, wg projektu Karla Gottharda Langhansa – twórcy Bramy Brandenburskiej w Berlinie; kościół był połączony z książęcym zamkiem i do 1945 r. pełnił rolę prywatnej kaplicy rodu Biron von Curland).

Podążając szlakiem drewnianych kościołów koniecznie należy odwiedzić kościół pw. św. Marka Ewangelisty (w miejscowości Święty Marek, 3 km od Sycowa). Kościółek z pocz. XVII w., wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, leżący na wzgórzu 213 m n.p.m., nazywany jest „Sycowską Częstochową”. Tradycja pielgrzymowania do tego miejsca istnieje prawdopodobnie już od XIV w. Kościół św. Marka poddano kilku remontom. Wokół niego znajduje się cmentarz, na którym spoczywa wielu zasłużonych dla Ziemi Sycowskiej. Wzdłuż drogi prowadzącej do kościoła ulokowane są kamienne stacje drogi krzyżowej autorstwa Bruno  Tschötschela (nazywanego „wrocławskim Witem Stwoszem”) oraz 4 dębowe studnie pątnicze.

Zapraszamy także do podróży kulinarnych w poszukiwaniu dobrych smaków – produktów lokalnych do Sycowskiej Palarni Kawy Strefa Kawy, Browaru Restauracyjnego z piwem kraftowym „Anders Browar” oraz wielu restauracji z wyśmienitymi potrawami i miłą atmosferą.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Urzędzie Miasta i Gminy w Sycowie

ul. Mickiewicza 1

56-500 Syców

Tel. 62 785 51 07, 62 785 51 41

Strona www.sycow.pl

FB  Syców – Oficjalny profil miasta    @mig.sycow

Skip to content