• 29 lutego 2024 14:51

Zjedz obiad z seniorem

lis 12, 2021 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

Wyobraźcie sobie jak to jest być samotnym …. Już? Dlatego właśnie pomysł na akcję: “Zjedz obiad z seniorem”. Projekt Stowarzyszenia Razem dla Świecia “Młodość w sercu, wigor w ciele” uzyskał w 2018 roku pierwsze miejsce w całym województwie kujawsko-pomorskim w konkursie na dotacje dla organizacji pozarządowych zorganizowanym przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w obszarze senioralnym. Jednym z wielu działań w tym projekcie była akcja organizowana już drugi raz przez Stowarzyszenie Razem dla Świecia pod nazwą: “Zjedz obiad z seniorem”. Polegała ona na ty, że od poniedziałku do soboty codziennie dwie osoby jadły ze sobą obiad. Jedną z nich była zawsze samotna starsza osoba, a drugą wolontariusz. Sponsorem akcji podobnie jak w pierwszej edycji był partner Ogólnopolskiej Karty Seniora – Bar Mleczny Pyza.

Relacja:

Inauguracja:  Samotność …. To może dotknąć każdego. Dlatego tak bardzo cieszy, nas że jesteśmy razem i tak wiele osób odpowiedziało na akcję: “Zjedz obiad z seniorem”. Od poniedziałku ruszamy i mamy już komplet chętnych na pierwszy tydzień. Dziękujemy w imieniu wszystkich samotnych seniorów Pani Magdzie i Panu Marcinowi z Baru Pyza za tak piękny gest. To już przecież drugi raz fundujecie obiady. Od poniedziałku w małym klimatycznym barze przy ulicy Klasztornej w Świeciu rozgorzeją dyskusje,
a rozmawiać będą starsze samotne osoby z wolontariuszami, którzy chcą w ten sposób umilić im czas. Zapraszamy też kolejne chętne osoby do udziału w naszej akcji. A może Wasza Sąsiadka, Sąsiad, którego codziennie mijacie potrzebuje rozmowy, kontaktu z ludźmi. Pomóżcie nam i wyciągnijmy Ich wspólnie z tych czterech ścian. Razem możemy więcej.

1. Pierwszy dzień projektu “Zjedz obiad z seniorem”. Pani Irena i Ewelina zjadły mielonego z ziemniaczkami i surówką. Rozmowa mocno pochłonęła obie Panie. Rodzina, codzienne życie, zainteresowania i pasje a nawet o modzie wśród osób starszych. To tylko niektóre tematy i godzina szybko minęła To było ciekawe popołudnie dla Pani Ireny. Jutro kolejna para spotka się na obiedzie
w Barze Pyza.

2. Pokażmy razem, że Świecie to miasto przyjazne dla osób starszych. Uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona Weronika na obiedzie z Panią Elą. Młode osoby łapią świetny kontakt z seniorami. Nasz projekt dopiero się rozkręca. A może Ty właśnie zjesz obiad z seniorem? A może znasz starszą, samotną osobę? Zapraszamy do kontaktu, a my zajmiemy się resztą.

3. Dobre jedzenie łączy pokolenia. O tym przekonały się na dzisiejszym obiedzie Pani Jadwiga oraz jedenastoletnia Kinga. To jak do tej pory nasz najmłodszy wolontariusz biorący udział w akcji: “Zjedz obiad z seniorem”.A o czym mogą przy obiedzie rozmawiać dwie zupełnie obce osoby o tak dużej różnicy wieku? O szkole, zabawach z czasów młodości, zwierzętach no i oczywiście o wnukach, bo to zapewne rówieśnicy Kingi. Rozmowa upłynęła w bardzo przyjaznej atmosferze a sympatyczna Kinga dalej chce pomagać. Rośnie nam społecznik.

4. Pani Iza i Weronika to kolejna para, która zjadła obiad w Barze Pyza. To już drugi tydzień akcji “Zjedz obiad z seniorem”. Jeżeli znacie jakieś samotne starsze osoby lub chcielibyście spędzić czas z takimi osobami, to zapraszamy do kontaktu. My wszystko zorganizujemy.

5. Pierwszy tydzień akcji Zjedz obiad z seniorem dobiega końca. Dzisiaj miło czas w Barze Pyza spędziły Pani Bogumiła i Pani Żaneta.

Dziękujemy i gratulujemy organizacji akcji przez Stowarzyszenie Razem dla Świecia i naszemu Partnerowi w kampanii Ogólnopolska Karta Seniora – Bar Mleczny Pyza!

Skip to content