• 19 lipca 2024 14:37

KONFERENCJA PRASOWA INAUGURUJĄCA PROJEKT NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBIOS

lis 15, 2021

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia konferencji prasowej online inaugurującą konkurs i kampanię pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios” organizowanych przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora

Celem ogólnopolskiego projektu jest aktywizacja i edukacja osób starszych poprzez promowanie wiedzy historycznej i patriotycznej. Temat dotyczy zaangażowania bombowców alianckich w walkę o niepodległość naszego kraju.

W okresie 1939-1945 lotnictwo wojskowe Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wspierały Armię Krajową w okupowanym kraju zrzutami broni czy żołnierzy i kurierów (“cichociemnych”). Szczególne natężenie ww. działań nastąpiło w 1944-1945. Wiązały się one również z nieuchronnymi stratami w szeregach lotnictwa alianckiego. Idea kampanii polega na upamiętnieniu tych miejsc i historii związanych z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich walczących o niepodległość Polski.

Upamiętnienie będzie polegało na zawiązaniu się zespołu seniorów w danej okolicy, którzy będą opiekunami tego miejsca i z naszą pomocą zaangażują się w cykl działań. W konferencji wzięli udział: Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenie MANKO, Redaktor Naczelny Głos Seniora, Robert Springwald – historyk i pracownik Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie płk. pil. Stanisław Wojdyła – prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Partnerem konferencji prasowej jest Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie.Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

Zapraszamy do obejrzenia konferencji na: https://www.youtube.com/watch?v=oCJ1bbonUSs

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2021