• 15 kwietnia 2024 13:49

Gmina Werbkowice

cze 29, 2021

Gmina Werbkowice to malowniczy zakątek południowo – wschodniej części województwa lubelskiego, położona na zachód od Hrubieszowa, na obszarze Kotliny Hrubieszowskiej, głównie na lewym brzegu rzeki Huczwy. Dostęp do rzek i lasów, niewielkich stawów, architektury zabytkowej i sakralnej, stanowisk archeologicznych oraz żywej tradycji miejscowej ludności jest nieograniczony. Gmina, której powierzchnia liczy 188,26 km2, kojarzona jest przede wszystkim z nowoczesną cukrownią, która w momencie powstania była największym obiektem tego typu w Polsce. Do dziś zakład stanowi dominantę w krajobrazie oraz determinuje gospodarczą sferę gminy, która ma charakter rolniczy, bazujący na bardzo wysokiej jakości glebach.  

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach ul. Piłsudskiego, 22-550 Werbkowice 

Godziny przyjmowania:

wtorek – 9:00 – 12:00

czwartek – 9:00 – 12:00

Kontakt: tel. 84 657 20 32

Miejscowe zabytki dobitnie pokazują wieloreligijne pochodzenie dawnych mieszkańców. Na terenie gminy Werbkowice warto zobaczyć między innymi takie miejsca i obiekty jak: 

Monaster w miejscowości Turkowice
Dawna cerkiew grekokatolicka z 1864 r. w miejscowości Werbkowice, obecnie kościół katolicki pw. św. M. Archanioła.
Dawna kaplica grobowa Ignacego Lubowieckiego z 1841 r. w miejscowości Malice, wzniesiona w stylu neogotyckim, obecnie kościół pw. Krzyża Świętego.
Dawna cerkiew prawosławna z 1873 r. w miejscowości Sahryń, obecnie kościół katolicki pw. św. Cyryla i Metodego.
Kompleks wystawowy – Wandalska Zagroda w Kotorowie.
Skip to content