• 17 kwietnia 2024 05:46

Themersonowie, Syrkusowie, Hansenowie… Duety polskiej sceny artystycznej XX w. – spotkanie z cyklu Dojrzali do sztuki on-line

paź 7, 2020 #Senior, #seniorzy, #warsztaty

Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba to para wybitnych grafików – partnerów w życiu artystycznym oraz osobistym. Rzeźbiarz Jan Kucz wpisując dla nich dedykację w jednej z książek zanotował: „Piękni ludzie, piękne życie, piękna sztuka”.

Wspólna biografia Otrębów to źródło wiedzy nie tylko na temat ich koncepcji sztuki i wspólnego życia , ale i obraz polskiego życia artystycznego drugiej połowy XX wieku.

Tematem październikowego wykładu z cyklu „Dojrzali do sztuki” będą biografie innych wybitnych par artystów tworzących w ubiegłym stuleciu – Heleny i Szymona Syrkusów, Aliny Szapocznikow i Jana Stanisławskiego, Oskara i Zofii Hansenów czy Franciszki i Stefana Themersonów. Opowieści o ich życiu prywatnym oraz ich relacji zawodowej staną się przyczynkiem do spojrzenia na dwudziestowieczną historię i sztukę. 

Wykład zapowiada wystawę „Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba”. Ekspozycję o krakowskich artystach będzie można oglądać w Galerii MCK od połowy listopada.

Wykład odbędzie się 9 października 2020 r. (piątek) o godzinie 11:00. Będzie prowadzony on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl. Projekt jest objętym patronatem medialnym przez ogólnopolski magazyn Głos Seniora.

Odpowiedzi na pytania udziela Angelika Madura, pod nr. telefonu: 12 42 42 860 lub 509 333 360.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko, Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Skip to content