• 25 lipca 2024 01:54

Cekcyńscy “Szpakowaci” nagrodzeni

Grupa Teatralna „Szpakowaci” działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarski Filia w Cekcynie zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii seniorów V Otwartego Przeglądu Kabaretów Amatorskich „BERET” za spektakl „Biuro Matrymonialne”.

Tegoroczna edycja przeglądu, ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się w innej formie; grupy teatralne nie występowały przed publicznością, a jedynie przesyłały swoje nagrania występów, które w tym roku oceniane było przez znany fanom polskiej sceny rozrywkowej – Kabaret FiFa-RaFa, czyli Olę i Mateusza Kwiatkowskich. Największym osiągnięciem członków jury było zdobycie Nagrody Grand Prix na festiwalu Przeglądów Kabaretów Amatorskich PAKA w Krakowie. Doświadczenie aktorskie i kabaretowe, na deskach teatrów i w występach telewizyjnych małżeństwa Kwiatkowskich spowodowało, że Ich ocenie nie umknął żaden element, który powinien charakteryzować dobry skecz.

Pomysł utworzenia grupy teatralnej, jako jednej z sekcji Uniwersytetu Trzeciego Wieku narodził się cztery lata temu. Sekcja teatralna powstała dzięki aktywności samych Słuchaczy, którzy przystąpili do grupy. Na początku grupa przygotowała krótki występ z okazji Dnia Kobiet, później zaczęła poszukiwać dłuższych form, zarazem zyskując doświadczenie poprzez naukę poruszania na scenie i zapamiętywanie coraz większej partii tekstu. Dzięki pomocy i zaangażowaniu Pana Marka Kobylińskiego – Radnego Gminy Cekcyn do Cekcyna trafił Pan Andrzej Chichłowski – scenarzysta, aktor i reżyser, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, który dzieli się ze „Szpakowatymi” wiedzą i doświadczeniem, reżyseruje Ich spektakle udzielając im wskazówek i dbając, aby przedstawienia były przygotowane jak najlepiej. Za co aktorzy są bardzo wdzięczni Panu Chichłowskiemu.

Spektakl „Biuro Matrymonialne” według scenariusza Andrzeja Dembończyka swoją premierę miał w cekcyńskim domu kultury dwa lata temu. Publiczność ciepło przyjęła zabawne spojrzenie „Szpakowatych” na kojarzenie par przez pośredników – biura matrymonialne. Ciągłe poszukiwanie miłości przez bohaterów generowało sytuacje zabawne i absurdalne, a ciągłe dążenie za ukojeniem w coraz to nowych ramionach doprowadził bohaterów do punktu wyjścia.  Każdego, kto nie miał jeszcze okazji zobaczyć „Szpakowatych” w akcji zapraszam do obejrzenia spektaklu, który dostępny jest tutaj: Spektakl Biuro Matrymonialne.

W role bohaterów, którym znudziło się życie w pojedynkę, poszukujących swojej drugiej połówki wcielili się: Bogdan Sumionka , Hubert Borta, Ewa Bednarska – Chmara, Zofia Smoleń, Gertruda Gromowska, Edward Chmara, Gabriela Brygman i Ilona Lesikowska.

Jury z Kabaretu FiFaRaFa skrupulatnie obejrzało wszystkie nadesłane nagrania. „Biuro matrymonialne” zachwyciło tak bardzo, że finalnie otrzymało I nagrodę. Jurorzy w uzasadnieniu wskazali wysoki poziom świadomości scenicznej, aktywną postawę aktorów i bardzo dobre obsadzenie ról, a że chodziło o ocenę kabaretu docenili inteligentne żarty, naturalność skeczu i świetną puentę. Szczególne wyrazy uznania za grę aktorską, autentyczność i naturalność skierowano w stronę Pana Huberta Borty, który wcielił się w rolę Lucjana – poszukującego nowej miłości rozwodnika oraz stworzenie dowcipnej kreacji przez Panią Ewę Bednarską- Chmara, która swoimi żartobliwymi dialogami rozbawiła jurorkę do łez. Gra aktorska, spokój na scenie i przede wszystkim stworzenie zabawnego, pełnego humoru widowiska przez całą grupę „Szpakowatych” zostało przez jury wypunktowane, docenione i nagrodzone.

puchar i dyplom dla grupy Szpakowaci za zajęcie I miejsca w V Otwartym Przeglądzie Kabaretów Amatorskich Beret

Cekcyńskim „Szpakowatym” serdecznie gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia,  traktujące o codziennych sprawach z przymrużeniem oka i dużą dawką humoru,
a żółty beret – laur zwycięstwa  w konkursie niech zawsze będzie dla Was symbolem radości, bo jak powiedział George Gordon Byron „Kto chce rozkoszować się radością – musi ją dzielić”.

~ Monika Szczęsna, Zastępca Wójta Gminy Cekcyn

Źródło: http://cekcyn.pl/index.php/gmina/3695-cekynscy-szpakowaci-nagrodzeni