• 13 kwietnia 2024 03:03

Rozpoczyna się kampania społeczna ZDROWIE Bohaterom

ZDROWIE Bohaterom to nazwa kampanii prospołecznej, która rozpocznie się pod koniec lutego tego roku w uzdrowiskach należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. W jej ramach blisko 150 kombatantów i osób represjonowanych w okresie PRL skorzysta z bezpłatnych pobytów leczniczo-rehabilitacyjnych. 

Inicjatorami projektu ZDROWIE Bohaterom są: Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna,  Polska Grupa Uzdrowisk, i Stowarzyszenie Odra-Niemen. Projekt wspierają KGHM Polska Miedź SA oraz Fundacja ORLEN Dar Serca.

Projekt rozpocznie się I turnusem realizowanym w największym kompleksie uzdrowiskowym w Polsce, tj. w obiektach Uzdrowisk Kłodzkich w Polanicy Zdrój w dniach 23.02-1.03 2020.

– Chcemy podziękować polskim bohaterom za wolność Polski, której wszyscy doświadczamy, wspomagając ich zdrowie tym, na czym znamy się najlepiej – lecznictwem  uzdrowiskowym i rehabilitacją uzdrowiskową. Polska Grupa Uzdrowisk, jako lider turystyki medycznej w Polsce, chce poprawić zdrowie polskich kombatantów i osób represjonowanych, zrzeszonych w związkach i stowarzyszeniach kombatanckich. Chcemy wspomóc zdrowie polskich bohaterów, którzy często, walcząc o polską niepodległość to zdrowie stracili mówi Zbigniew Hajłasz – prezes PGU.

Kampania prospołeczna ZDROWIE Bohaterom zostanie zrealizowana w roku 2020 roku głównie na teranie województwa dolnośląskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Dolnośląski.

 Już 23 lutego w sanatorium Wielka Pieniawa w Polanicy Zdroju, należącym do Uzdrowisk Kłodzkich – Grupa PGU, rozpocznie się pierwszy turnus rehabilitacyjny dla polskich kombatantów i osób represjonowanych. Pobyty uzdrowiskowe obejmą indywidualne plany zabiegowe dla każdego kombatanta oraz szereg działań towarzyszących. Samych turnusów będzie aż 5, a skorzysta z nich blisko 150 kombatantów.

  Poprzez działania patriotyczne, pomoc wolontariuszy, współpracę ze środowiskami kombatantów I i II Konspiracji, Sybiraków, Solidarności, Solidarności Walczącej, łączymy ludzi i organizacje ponad podziałami. Od lat współpracujemy z weteranami w Polsce, na Kresach i w innych zakątkach świata. Wiemy jak ważna jest dla Nich wszelka pomoc  i pamięć o Nich. Mamy za sobą lata doświadczeń i dużo satysfakcji z niesionej pomocy i z bezpośrednich kontaktów z bohaterami naszej wolności – mówi Prezes Stowarzyszenia Odra Niemen, Ilona Gosiewska.

W ramach projektu ZDROWIE Bohaterom nie zabraknie lokalnych wydarzeń. Jednym z nich będzie seria spotkań , których częścią  będą opowieści świadków polskiej historii „Droga do wolności”. Udział w nich  wezmą kuracjusze uzdrowisk, władze samorządowe, liderzy opinii oraz regionalne media. Pierwsze spotkanie, obejmujące historyczną prelekcję i koncert, odbędzie się już 28 lutego w polanickiej Pijalni Wód, przy ul. Zdrojowej 39. Wstęp na wydarzenie dla wszystkich chętnych jest bezpłatny.

– Gościem honorowym najbliższego spotkania w Pijalni Wód w Polanicy-Zdroju będzie świadek historii, którego biografia będzie pretekstem do opowieści o historycznych wydarzeniach ostatnich dziesięcioleci naszej ojczyzny. Zapraszamy do Uzdrowisk Kłodzkich wszystkie osoby, które chcą odkryć historię Polski na nowo i w dodatku w jej bardziej emocjonalnej odsłonie – zachęcił wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniu Wojciech Myślecki Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Historyczna

W ramach spotkań przewidziane są mini koncerty, przygotowane przez młodych wrocławskich muzyków, którzy zaprezentują m.in. „Rotę” i pieśni patriotyczne, tj. „Pierwsza brygada”, „Warszawianka”,

„Wojenko, wojenko” i wiele innych. Nie zabraknie też multimedialnych prelekcji historycznych i filmów biograficznych o polskich kombatantach i osobach represjonowanych. Główna tematyka skupi się wokół zagadnień dotyczących pokolenia Kolumbów, Armii Krajowej, Wołynia, zesłania na Sybir, okoliczności Powstania Warszawskiego czy ruchu partyzanckiego i historii związanych z Żołnierzami Wyklętymi. Spotkania będą również wyjątkową okazją do zadawania pytań zasłużonym gościom. Pełny program wszystkich spotkań w ramach projektu ZDROWIE Bohaterom dostępny jest na stronie www.zdrowie-bohaterom.pl.

Kampania realizowana będzie w ramach ogólnopolskiego projektu Niepodległa, którego koordynatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej szczegółów na stronie: www.zdrowie-bohaterom.pl

Skip to content