• 19 maja 2024 23:09

ŚPIEW TO SPOSÓB NA SZCZĘŚLIWE ŻYCIE

SONY DSC

Chór LIRA pod batutą Łukasza Naczke, skupiający w swoich szeregach niewidomych, słabo widzących i innych osób niepełnosprawnych, od czterech dekad nieprzerwanie obecny w przestrzeni kulturalnej Ostrowa Wielkopolskiego i regionu udowadnia, że śpiew to sposób na szczęśliwe życie.

Chór LIRA

            Podnosząc systematycznie swoje umiejętności wokalne chór LIRA zdobył dużą sympatię i uznanie widowni w różnym wieku. Szczególnym uznaniem publiczności cieszą się cykliczne koncerty z okazji Dnia Matki i Dnia Białej Laski, pieśni patriotyczne, biesiadne oraz kolędy i pastorałki. Chór był wielokrotnie podziwiany podczas koncertów na Litwie, Ukrainie, Węgrzech, Francji i Włoszech.

Koncert z okazji Dnia Matki

            Wielką zasługę w rozwój chóru wniósł długoletni Prezes Zarządu Ryszard Zapart, który wytyczył zespołowi zaszczytne cele i wraz z długoletnią dyrygent Jadwigą Smok wprowadził je w życie.

            Bogusława Spitalniak, Prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego “Lira” w rozmowie ze mną podkreśliła, że występy chóru wzruszają i wyzwalają ogromne emocje. Wspólne śpiewanie – dodała – to dla chórzystów forma terapii, która przyczynia się do integracji środowiska, kształtuje wrażliwość, uwalnia od napięć, daje wiele radości, zadowolenia i pozytywnego nastawienia do życia. To najlepszy antidotum na depresje i starość.

Koncert Pieśni Patriotycznej

            Łukasz Naczke, obecny dyrygent wyraził przekonanie, że chór “Lira”, mając utalentowanych seniorów, przy stale wzbogacanym repertuarze, w tym śpiewaniu melodii z tamtych lat, zaskoczy jeszcze niejeden raz swoich starych i nowych sympatyków. Lubię pracę ze starszymi – dodał – Czerpie od nich niesamowita energię, dając w zamian podobną.

            Patrząc na dorobek chóru “Lira” wszystkim jego członkom i dyrygentowi należy się szacunek i uznanie za aktywne realizowanie swoich pasji, za żywiołowy sposób pokazywania swego dorobku, za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń, z których od lat czerpie szerokie grono publiczności.

Z piosenkami biesiadnymi
Informacja: Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia: Bożena Wojtczak
Skip to content