• 20 maja 2024 04:26

Rekordowe mistrzostwa na jubileusz weteranów

Blisko 500 zawodniczek i zawodników wzięło udział w 29. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters oraz towarzyszącym im mistrzostwach lekarzy i dziennikarzy. Czempionat zainaugurował obchody 30-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. Związek zrzeszający polskich weteranów lekkiej atletyki powstał 26 lutego 1990 roku. Jego siedziba od momentu założenia mieści się w Toruniu, skąd pochodzi większość czołowych działaczy organizacji. Naturalną rzeczą było więc, że obchody 30-lecia PZLAM zainaugurowano właśnie w grodzie Kopernika. Doskonałą okazją ku temu była 29 edycja halowych mistrzostw kraju „mastersów”, która w minioną sobotę odbyła się w Arenie Toruń. Czempionatowi towarzyszyły 3. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy i 1. HMP Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się aż 525 sportowców, z czego do rywalizacji ostatecznie stanęło 488 z nich. Są to rekordowe liczby, gdyż dotychczas żadna z wcześniejszych edycji mistrzostw Polski weteranów, także w wydaniu letnim, nie miała aż tak dużej frekwencji.

Również w sportowych zmaganiach uzyskano wiele rekordowych wyników. W sumie ustanowiono 22 nowe halowe rekordy Polski w kategoriach masters. Aż cztery z nich padły na dystansie 400 metrów. Świetną formę zaprezentowała zwłaszcza 39-letnia Aneta Lemiesz, wicemistrzyni świata juniorek z Santiago (sprzed dwudziestu laty), która uzyskując na tym dystansie rewelacyjny czas 54.86 awansowała aż na ósme miejsce w tegorocznych tabelach najszybszych Polek. Niektórzy po tych zawodach wręcz z przekąsem mówią, że jeśli warszawianka utrzyma tę zwyżkową tendencję, to niebawem może dołączyć do grupy słynnych „Aniołków Matusińskiego”. Nie lada wyczynem popisał się również Krzysztof Guzowski (kategoria M45), który tego jednego pobił trzy rekordy kraju – na 60, 200 i 400 metrów. Tradycyjnie z bardzo dobrej strony zaprezentowali się też gospodarze. Torunianie w 29. HMP Masters zdobyli aż dwadzieścia medali (5 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych). Na uwagę zasługuje też gościnny występ zawodników zagranicznych, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Grecji i Szkocji.

O medale w swoich branżowych czempionatach rywalizowali też dziennikarze i lekarze. Żurnaliści w hali walczyli po raz pierwszy (dotychczas odbyły się dwie edycje letnich MPDz), medycy – już po raz trzeci (przy ośmiu dotychczasowych czempionatach w stadionowym wydaniu). Do udziału w rywalizacji stanęło 28 z 30 zgłoszonych dziennikarzy i 24 lekarzy. Wśród startujących w zmaganiach mastersów i przedstawicieli mediów byli też reprezentanci „Głosu Seniora”: redaktor naczelny magazynu – Łukasz Salwarowski, a także Marek Pilch, który w mistrzostwach dziennikarzy wywalczył aż trzy medale w konkurencjach biegowych – srebrne na dystansach 1500 i 3000 metrów oraz brązowy na 400 metrów. W ramach wydarzenia przyznano szereg dodatkowych nagród i wyróżnień. “Głos Seniora” ufundował puchary dla “najwcześniej” urodzonych – zawodnika i zawodniczki mistrzostw masters. Otrzymali je:

  • Kazimierz Bułczyński z Koszalina (ur. 24.04.1930r.),
  • Urszula Zglenicka z Bydgoszczy (ur. 14.05.1932r.).

Wieczorem po zakończeniu zmagań odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia związku, w trakcie której m.in. uhonorowano najwybitniejszych zawodników i najbardziej zasłużonych działaczy PZLAM. W spotkaniu uczestniczyło też wielu oficjeli, w tym przedstawiciele władz miasta z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim na czele, urzędu marszałkowskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także licznych partnerów i sponsorów organizacji.

Ogólnopolski “Głos Seniora” był Patronem Medialnym 29. Halowych Mistrzostw Polski Masters, a także 1. Halowych Mistrzostw Polski Dziennkarzy i 3. Halowych Mistrzostw Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce.

Informacja prasowa / oprac.: Tomasz Niejadlik (PZLAM)
Fot.: Julia Truszczyńska (PZLAM)
Skip to content