• 22 maja 2024 09:59

II Kongres Pacjentów Kardiologicznych w Krakowie

gru 16, 2019

II Kongres Pacjentów Kardiologicznych to druga edycja jedynego w Polsce wydarzenia, skupiającego wokół siebie społeczność chorych na schorzenia serca i naczyń. Odbył się 13-tego grudnia 2019 roku w Krakowie w Centrum Konferencyjnym ICE, a patronat medialny objęli Głos Seniora i Ogólnopolska Karta Seniora. W trakcie kongresu można było wziąć udział w bezpłatnych badaniach, wysłuchać wykładów eksperckich na temat chorób kardiologicznych, zobaczyć występ artystyczny, nauczyć się technik makijażu i obejrzeć pokaz mody Stylowych Seniorów.

Do wzięcia udziału w merytorycznej dyskusji zaproszeni zostali wybitni lekarze z całej Polski. Jednym z nich był kardiolog prof. Dariusz Dudek – przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii (2014–2016) i ordynator II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w 2018 roku objął jako pierwszy Polak w historii najwyższe stanowisko w prestiżowej organizacji EAPCI ESC, czyli Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Profesor Dudek wygłosił wykład o sposobach wykorzystywania w medycynie najnowszych technologii w tym druku 3D czy sztucznej inteligencji.

Profesor Jerzy Sadowski – drugi wybitny kardiolog, biorący udział w kongresie – przybliżył temat zastawek sercowych w kontekście nowych metod leczenia ich wad pooperacyjnych. Sadowski był dyrektorem Instytutu Kardiologii Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2008-2014, obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz wiceprzewodniczącego Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jest członkiem organizacji EAPCI ESC. Został wielokrotnie odznaczony: w 1990 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 2001 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2004 roku nagrodę indywidualną miasta Lwowa za osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój lwowskiej kardiochirurgii, rok później godność doktora Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.

Podczas sekcji edukacyjnej wystąpił Marek Pilch, Ambasador Zdrowego Stylu Życia „Głosu Seniora”, który odpowiedział na postawione przez siebie pytanie o tym, jak nie zostać pacjentem, przywołując sposoby na aktywność po 60. roku życia. Prezes Stowarzyszenia Manko i redaktor naczelny „Głosu Seniora” przestrzegał zgromadzoną publiczność w ramach kampanii społecznej Stop Manipulacji – Nie kupuj na prezentacji! przed kupowaniem przedmiotów na aukcjach, pokazach i prezentacjach sprzedażowych. Ambasadorami „Głosu Seniora” na wydarzeniu byli: Janina Czaja oraz Stylowi Seniorzy z panią Hanną Piekarską i panią Barbarą Grochowiak na czele. Kongres zakończył się występem zespołu artystycznego z Miechowa oraz pokazem mody Stylowych Seniorów.

Skip to content