• 25 stycznia 2022

LifeVac – pierwsza pomoc w zadławieniach

gru 12, 2019

Zadławienie jest jedną z głównych przyczyn przypadkowej śmierci. Standardowy protokół udzielania pierwszej pomocy osobie zadławionej opisuje następujące kroki: 

  • Zachęcaj osobę zadławioną do kaszlu
  • Wykonaj pięć uderzeń w okolice między łopatkami
  • Wykonaj pięć uścisków w okolicy nadbrzusza. Powtarzaj do momentu odkrztuszenia ciała obcego. 

O ile zdajemy sobie sprawę z ryzyka zadławienia się przez małe dzieci, jednak mniej wiadomo, że ryzyko zadławienia się jedzeniem jest siedmiokrotnie wyższe u osób w wieku powyżej 65 lat niż u dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Dysfagia (zaburzenie połykania) dotyka około 50% osób po udarze mózgu i 84% osób z demencją. Inne czynniki przyczyniające się do zgonów w sektorze opieki to np. brak śliny spowodowany przyjmowaniem leków i niepełnosprawność w przypadku osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Jeśli ktoś nie jest w stanie kontrolować całego swojego ciała, aby swobodnie się poruszać, jest ograniczony ruchowo i jeśli się zakrztusi, może nie być w stanie przyjąć uderzeń brzucha i / lub uderzeń pleców. Kiedy ktoś zaczyna się dusić wykonywany jest podstawowy protokół podtrzymywania życia. Zdarza się, że nawet prawidłowe podjęcie tych czynności może nie zadziałać lub w ogóle nie można go wykonać z powodu słabości lub niepełnosprawności. Również stany takie jak: porażenie mózgowe, autyzm, uszkodzenie mózgu, rak jamy ustnej lub gardła, udar, demencja, choroba Parkinsona i inne choroby są związane z problemami połykania, które mogą prowadzić do udławienia się.

Wiele osób nie wie, że protokół pierwszej pomocy osobie zadławionej jest skuteczny tylko w 70%, jeśli jest prawidłowo wykonywany w „idealnej” sytuacji. Odsetek ten spada drastycznie do około 40%, jeśli nie można wykonać pchnięć brzucha z powodu osłabienia, otyłości lub niepełnosprawności. Tutaj może pomóc LifeVac – ratuje życie, gdy wszystko inne zawiedzie. LifeVac jest nieinwazyjnym urządzeniem, które dzięki specjalnie opatentowanemu zaworowi zasysa ciało obce w jednym kierunku. Działa w trzech prostych krokach: Przyłóż, Przyciśnij, Pociągnij. Czas trwania ssania jest minimalny dzięki czemu jest bezpieczny i skuteczny. LifeVac uratował wiele istnień ludzkich na całym świecie i wiele osób w sektorze opieki. Jest jedynym nieinwazyjnym urządzeniem do usuwania ciał obcych z dróg oddechowych i jedynym urządzeniem do usuwania ciał obcych z dróg oddechowych z niezależnymi badaniami medycznymi, recenzowanymi publikacjami medycznymi i streszczeniami medycznymi potwierdzającymi bezpieczeństwo, skuteczność i uratowane życia. Na chwilę obecną jest 50 udokumentowanych przypadków osób ocalonych, w tym jedno w Polsce. Firma LifeVac Polska oferuje również bezpłatne filmy szkoleniowe.

Skip to content