• 18 lipca 2024 23:20

Podsumowanie konferencji “Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami”

mar 7, 2019
głos seniora

Konferencja “Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami” odbyła się 28 lutego 2019 roku w Warszawie w hotelu SANGATE. Była to V edycja tego wydarzenia. I nie ostatnia!

Pierwszy wykład poprowadziła dr n. med. Elżbieta Kozak-Szkopek – specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii z Klinika geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Tematem prelekcji była: “Organizacja opieki geriatrycznej w Polsce”. Pani Doktor Kozak-Szkopek opowiedziała o tym, że rozwój geriatrii jest pożądany zarówno ze względów demograficznych, jak i ekonomicznych.

Kolejne trzy wykłady należały do Partnerów wydarzenia. Pierwszy z nich poprowadził Pan Adam Bazela, prezes zarządu 4Family Group. Pan Adam przedstawił praktyczne urządzenie do diagnozowania prawdopodobieństwa upadku u osób starszych. Podczas przerw pomiędzy wystąpieniami uczestnicy mieli okazję na własnej skórze przetestować urządzenie i sprawdzić swoją motorykę. Drugi wykład poprowadził Prezes Zarządu NaszSenior.pl – Pan Andrzej Bochacz. Pan Andrzej podczas swojej prelekcji opowiedział o tym, jak seniorzy pomagają seniorom za pomocą SilverCRS Grupy. Podczas jego wystąpienia omówione zostały problemy i potrzeby seniorów. Trzeci wykład Partnera konferencji poprowadził mgr inż. Jarosław Bochyński – Kierownik Działu Obsługi w firmie Revita. Pan Jarosław podczas swojej prelekcji przedstawił korzyści płynące z doboru odpowiedniego materaca medycznego. W trakcie wystąpienia odbył się praktyczny warsztat: “Dobór materaca medycznego wg RPO lub stopnia odleżyny, prawidłowe pozycjonowanie pacjenta leżącego”.

konferencja
Konferencja “Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami”

Dr n. med. Elżbieta Kozak-Szkopek podczas swojej drugiej prelekcji opowiedziała o zaburzeniach poznawczych w ocenie geriatrycznej. Omówiła badania kliniczne IONIS (Indoor and Outdoor NITICSplus Solution for Dementia Challenges), który realizowany jest w Polsce przez Klinikę Geriatrii WUM oraz Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej. Zaburzenia poznawcze są jednym z wielkich problemów geriatrycznych, ich występowanie narasta z wiekiem.

O tym jak częstym zjawiskiem jest przemoc wobec starszych opowiedziała Prezes zarządu i założycielka Fundacji Projekt Starsi – Pani Magdalena Rutkiewicz. Podczas prelekcji poruszone zostały najważniejsze aspekty, czyli definicja i skala zjawiska. Pani Magdalena opowiedziała przykład z autopsji, który dotyczył podopiecznej Fundacji.

Następną sesję merytoryczną rozpoczął Pan Adam Szponka, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. Pan Adam opowiedział o  pierwszych doświadczeniach z tworzenia regionalnego systemu usług teleopiekuńczych, którego rynek w ostatnich latach mocno się zmienia. Jest to wynikiem uruchomienia pokaźnych środków finansowych na rozwój cyfrowych usług opiekuńczych.

magdalena petryniak
Magdalena Petryniak, Wiceprezes Stowarzyszenia MANKO

Kolejna prelekcja należała do Wiceprezes Stowarzyszenia MANKO – Pani Magdaleny Petryniak. Pani Magdalena opowiedziała jak Stowarzyszenie aktywizuje seniorów. Przedstawiła działalność Stowarzyszenia oraz zaprezentowała obecnie prowadzone Programy, w tym: Ogólnopolski Głos Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora, Gmina Przyjazna Seniorom czy Kampanię “Stop Manipulacji – nie kupuj na prezentacji!”. Całą swoją prezentację okrasiła mnóstwem zdjęć z przedsięwzięć, które realizuje Stowarzyszenie MANKO.

Na zakończenie konferencji głos zabrał Pan Paweł Kaźmierczyk – Associate, Life Sciences Practice Domański Zakrzewski Palinka sp.k. Mecenas Kaźmierczyk objaśnił aspekt recept. Nawiązał do zmian, które weszły i wchodzić będą dalej w życie – mianowicie o możliwość wykupienia recepty bez wychodzenia z domu. Jest to innowacyjność w opiece nad seniorami, która z pewnością ułatwi życie nie tylko seniorom, ale również ich opiekunom.

            Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników, ale także firm biorących w niej udział. Wystawcami i Partnerami wydarzenia były firmy: NaszSenior.pl, ABB, GESPAR sp.j., Metalowiec sp. z o.o., REVITA, SCHILLER Poland Sp. z o.o., OVER Clean, HELITE, Wellgra, Klaromed.

uczestnicy

Konferencja “Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami”