• 29 lutego 2024 17:29

Konferencja Koła Podkarpackiego “Podaj Dalej”

sie 26, 2018

Już po raz trzeci w Dniu Światowego Dnia Reumatyzmu

12 października w Rzeszowie

Koło Podkarpackie “Podaj Dalej” pod patronatem Głosu Seniora

zaprasza na konferencję.

 

12 października, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. To międzynarodowa inicjatywa środowisk chorych reumatycznych, zapoczątkowana w 1996 r. Dzień Reumatyzmu przypomina o problemach pacjentów i ich rodzin. Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenia Reumatyków i Ich Sympatyków Koło Podkarpackie ,,Podaj Dalej’’ po raz trzeci organizują spotkania i konferencję z tej okazji.

 

10 października 2018 r. w godz. 9.00-11.00 na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie przedstawiciele Stowarzyszenia będą rozdawać materiały edukacyjne na temat chorób reumatycznych oraz zaproszenia na konferencję, a w godzinach 16.00-18.00 będzie można ich spotkać na Oddziale Klinicznym Reumatologii.

 

 

Z ,,reumatyzmem‘’ za pan brat

Właściwie nie ma oficjalnych rejestrów osób chorych na choroby reumatyczne.

Szacuje się, że jest to ok. 9 mln osób w Polsce.

 

Pacjenci, których dotknęła ta choroba, lub mają w rodzinie bliskich i pragną im pomóc w codziennym funkcjonowaniu, szukają pomocy i wsparcia nie tylko w ochronie zdrowia zwracając się do lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, sami biorą sprawy w swoje ręce. W odpowiedzi na te starania powstało Koło Podkarpackie ,,Podaj Dalej’’, czyli terenowy oddział Stowarzyszenia Reumatyków i Ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej w Warszawie.

 

Koło Podkarpackie ,,Podaj Dalej’’ jako jedyne stowarzyszenie na Podkarpaciu działa na rzecz osób z chorobami reumatycznymi i ich rodzin. Od początku swojej działalności duży nacisk kładziemy na edukację pacjentów i ich rodzin. Cyklicznie organizujemy spotkania edukacyjne “Po_staw na edukację”, organizowane w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, przy ul. Lwowskiej 60. Współpracujemy ze specjalistami reumatologii, rehabilitacji, farmaceutami, dietetykami i fizjoterapeutami. Do wspólnych działań zapraszamy także jednostki administracji lokalnej, a nasi goście udzielają porad oraz organizują pogadanki w czasie spotkań dla pacjentów i ich rodzin (m. in. rzeszowski oddział ZUS, NFZ, Okręgowa Izba Radców Prawnych).

 

Wsparcie edukacyjne jest niezmiernie ważne w procesie leczenia, ponieważ świadomy pacjent jest partnerem, od którego motywacji, zaangażowania i wiedzy zależy bardzo wiele. Jak wiadomo, lekarz nie zawsze może poświecić czas i uwagę pacjentowi w stopniu, którego ten by oczekiwał. Spotkania z pacjentami w ramach “Po_staw na edukację” mają na celu pogłębienie wiedzy nie tylko w sferze chorób reumatycznych, ale również chorób współistniejących oraz zagadnień z zakresu praw pacjenta. Członkowie wspierają się nawzajem, dzielą się swymi doświadczeniami oraz wspólnie spędzają czas.

 

Już od września 2018 r. grupa 10 osób raz w tygodniu będzie uczestniczyć w zajęciach na basenie: aqua aerobic i rehabilitacja w wodzie. Ćwiczenia te wspomagają osoby z chorobami reumatycznymi poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, co oprócz efektów leczniczych daje satysfakcję i dużą przyjemność. Niedługo po rozpoczęciu zajęć w wodzie, poprawa jakości życia osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów staje się zauważalna.

 

 

Również w październiku, w ramach spotkania integracyjnego wyjedziemy na baseny mineralne w Solcu Zdrój, gdzie będziemy zażywać kąpieli w solance siarczkowo-siarkowodorowej, która wspomaga regenerację chorych stawów.

 

Wszystkie działania Stowarzyszenia na rzecz osób z chorobami reumatycznymi są współfinansowane ze środków Wydziału Zdrowia Prezydenta Miasta Rzeszowa.

 


Kontakt:

 

Jolanta Fień, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Chorobami Reumatycznymi Podaj dalej

podajdalej.net.pl

biuro@podajdalej.net.p


 

Skip to content