• 20 kwietnia 2024 13:01

Bezpieczne wakacje

sie 2, 2018

 

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu tekst przygotowany przez Panią Magdalenę Strzeżek, sierżanta sztabowego z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji:

 

Wakacje w pełni. Pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi. W upalne dni chętnie wybieramy spędzanie wolnego czasu nad wodą. Czy to morze czy jeziora, ważne jest aby czas wakacyjny był spokojny i beztroski, a przede wszystkim bezpieczny i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii wybierając się na wakacje.

 

Drogi Seniorze! Ty masz wakacje, ale złodziej nie, dla niego to okres żniw – bardzo dobry sezon na powiększenie swoich łupów. Pamiętajmy, że wyjeżdżając na urlop należy zamknąć wszystkie okna – i przede wszystkim – drzwi na klucz. Być może to dla Was oczywista informacja, ale zostawiając uchylone okno dajecie kuszącą okazję złodziejowi.

 

 

Od dawna wiadomo, że dobry sąsiad to skarb, a więc dobre relacje z naszymi sąsiadami mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko obrabowania naszego mieszkania. Osoba, która miałaby opiekować się Waszym domem czy mieszkaniem podczas nieobecności, musi cieszyć się Państwa zaufaniem. Nie powierzajcie kluczy do mieszkania osobie, na której nie możecie polegać w 100%. Warto uczulić sąsiada, aby podczas naszego urlopu wyciągnął z drzwi lub skrzynki pocztowej pojawiające się ulotki lub od czasu do czasu włączył światło w mieszkaniu. Takie działania pozorują naszą obecność w domu.

 

Gdy Nasze mieszkanie jest już w dobrych rękach możemy wyruszyć w podróż. Podróżując komunikacją publiczną pamiętajmy o następujących zasadach:

 • unikamy pustych przedziałów i towarzystwa osób, które znajdują się pod wpływem alkoholu bądź innego środka odurzającego,
 • nie pozostawiamy swojego bagażu bez nadzoru,
 • podczas wsiadania czy wysiadania z pociągu lub autobusu zwróć uwagę na osoby w najbliższym otoczeniu, ponieważ tłok do częsta sytuacja, w których dochodzi do kradzieży kieszonkowych,
 • unikamy przyjmowania od nieznajomych jakichkolwiek poczęstunków (napoje, alkohole).

 

Udając się w drogę warto wprowadzić do swojego telefonu numer ICE. Numer ICE (ang.: in case of emergency – „w nagłym wypadku”) to numer, z którego skorzystają w razie konieczności służby ratownicze, kiedy nikogo z naszych bliskich nie będzie przy nieszczęśliwym wypadku. Dobrze jest, jeśli w naszym telefonie komórkowym znajdzie się więcej niż jeden taki numer. Kontakt w telefonie komórkowym  powinien wyglądać  następująco:

 

Nazwa kontaktu: ICE-1 – do którego jest przypisany numer telefonu do bliskiej osoby (np. małżonek)
Nazwa kontaktu: ICE-2 i odpowiedni numer telefonu do drugiej bliskiej osoby (np. dorosła córka, syn)
Nazwa kontaktu: ICE-3 i odpowiedni numer telefonu do trzeciej bliskiej osoby (np. lekarz pierwszego kontaktu).

 

Dotarliśmy do celu. Pogoda dopisuje, więc najwyższa pora rozpocząć relaks nad wodą. Ważne jest to, aby nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na każdym kąpielisku. Do nieszczęśliwych wypadków nad wodą dochodzi często na wskutek braku wyobraźni, spożywania alkoholu i lekkomyślności.

 

Poniżej przedstawię Państwu rady, których stosowanie przyczyni się do miłego wakacyjnego relaksu:

 • nie wchodzimy do wody zaraz po długotrwałym opalaniu się na słońcu;
 • nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających;
 • wchodzimy do wody 1-2 godziny po spożyciu posiłku;
 • przed wejściem do wody stopniowo schładzamy ciało;
 • kąpiemy się tylko w miejscach strzeżonych i przestrzegamy regulaminu kąpielisk,
 • nie skaczemy do wody na tzw. „główkę”! Takie skoki mogą doprowadzić do kalectwa bądź śmierci;
 • nie wchodzimy do wody podczas burzy, silnego wiatru i mgły;
 • unikamy miejsc z wodorostami, zimnymi prądami i zawirowaniami;
 • jeśli plażujemy z wnukami, czuwamy nad ich bezpieczeństwem w czasie kąpieli,
 • zwracamy uwagę na osoby przebywające obok nas w wodzie;
 • nie pływamy, jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14°C (zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania nie powinna być mniejsza niż 18°C);
 • korzystamy tylko ze sprawnego sprzętu wodnego. Dzieci oraz osoby nie umiejące pływać powinny mieć na sobie specjalne, dostosowane do wieku kamizelki.

 

Wybierajmy kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2012 r. w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczania obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz znaków informacyjnych i flag każde kąpielisko strzeżone powinno być oznaczone w następujący sposób: Discover More = Only bacterial infections can be killed with antibiotics. The common cold, flu, most coughs, some bronchitis infections, most sore throats, and the stomach flu are all caused by viruses. Antibiotics won’t work to treat them. Your doctor will tell you either to wait these illnesses out or prescribe antiviral drugs to help you get rid of them. https://www.lq3pharma.com/ are happy to announce crazy sale of top quality medications for our cherished customers! Antibiotics either kill bacteria or keep it from reproducing. But as time passes bacteria evolve.

 • strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – powinny być oznaczone bojami w kolorze czerwonym, przy czym za bojami powinien znajdować się pas bezpieczeństwa o szerokości 5 m i głębokości nieprzekraczającej 130 cm,
 • strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – powinny być oznaczone bojami w kolorze żółtym, przy czym ich odległość od strefy dla nieumiejących pływać lub od linii brzegowej może w kierunku prostopadłym wynosić maksymalnie 50 m,
 • wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – powinien być oznaczony bojami w kolorze białym oraz dodatkowo otoczony siatką sięgającą od powierzchni lustra wody do dna.

 

Obszary wodne objęte zakazem kąpieli powinny być oznaczone (w szczególności przy dojściach i dojazdach do danego obszaru) odpowiednimi znakami określającymi przyczynę zakazu.

Nigdy nie wchodzimy do wody, gdy wywieszona jest czerwona (w przypadku okresowego zakazu, np. z powodu obecności sinic, silnego wiatru, ograniczonej widoczności itp,) albo czarna flaga (np. niebezpieczne dno).

Flaga koloru białego oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Brak flag oznacza brak dyżuru ratowniczego.

 

Jeśli podczas wypoczynku zauważymy przypadek tonięcia lub jakiś inny wypadek nad wodą, natychmiast wzywamy pomoc powiadamiając Ratownika WOPR lub Straży Miejskiej lub dzwonimy na bezpłatny numer alarmowy 112.

 

Gdy znamy już bezpieczne zachowania nie pozostaje nic innego jak życzyć Wam Drodzy Seniorzy UDANYCH WAKACJI!

 

sierż. szt. Magdalena Strzeżek

Wydział Prewencji

Komendy Stołecznej Policji

 

Skip to content